Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Bu konu Akdeniz Bölgesi forumunda ThinkerBeLL tarafından 23 Ağustos 2009 (06:20) tarihinde açılmıştır.
100996 kez görüntülenmiş, 5 cevap yazılmış ve son mesaj 14 Ocak 2013 (14:54) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 23 Ağustos 2009, 06:20

Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri

#1 (link)
Admin
ThinkerBeLL - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri
Ana Britannica

Akdeniz Bölgesi'nde genellikle yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimi egemendir. Ancak yüksekliğe bağlı olarak iklim özellikleri oldukça önemli farklılaşmalar gösterir. Dağların denize bakan yamaçlarında ve arkalarındaki çukur alanlarda ise karasal etkilerin arttığı bir iklim tipine rastlanır. Gene de Akdeniz'in etkisi nedeniyle bu kesimlerdeki iklim, İç Anadolu Bölgesi'ndeki kadar şiddetli karasal özellikler taşımaz.
En sıcak ay ortalaması kıyılardaki 27-28 °C, iç kısımlar 23-25 °C'dir; en soğuk ay ortalaması ise kıyıda 10 °C dolayında iken iç kısımlarda 1,5-2 °C kadar iner. Benzer biçimde, yıllık ortalama sıcaklık kıyılarda 18-20 °C, iç kısımlarda ise 12-14 °C kadardır. Yine Türkiye'nin ortalama sıcaklığı en yüksek noktası da buradadır; Mersin kent merkezinin ortama sıcaklığı yıllık 22 °C'dir.
Akdeniz Bölgesi genellikle güney ve güneybatıdan gelen hava hava kütleleri ile cephelerin etkisi altındadır. Bunlara bağlı olarak da yağışlar orografik (yükseltiye bağlı) ya da cepheseldir. Yağış miktarı genellikle dağların uzanış biçimlerine ve nemli rüzgârlara açık olan yüzeylerindeki konumlarına, yani bakılarına göre değişir. Kıyı kesimlerinde, bakı koşullarına bağlı olarak yılda ortalama 700-1.300 mm tutarında yağış düşer; bu değer iç kesimlerde 400 mm dolayındadır. Bölgede genellikle bir Akdeniz iklimi özelliği olan kış yağışları egemendir. İç kesimlere gidildikçe karasal iklim etkisiyle yağışlar ilkbahara kayar; gene de en çok yağış kışın düşer. Kıyılarda yağışlar genellikle yağmur biçimindedir; kar, 5-10 yılda bir yağar; don olayına da oldukça az rastlanır. Dağların yüksek kesimlerinde ve Göller Yöresi'nde kışın kar yağışları etkili olur; don olayı ise hemen bütün kış sürer. Yaz kuraklıkları iç kesimlerde de olmakla birlikte kıyılardaki kadar şiddetli değildir.
Bölgede egemen rüzgârlar çoğunlukla kuzey rüzgârlarıdır. Ancak rüzgâr rejimi, topografik koşullara ve deniz komşuluğuna göre yerel değişikliklere uğrar. Kıyılarda yazın genellikle batı ve güney yönlü rüzgârlar eser; zaman zaman deniz ve kara meltemleri de etkili olur.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 13 Şubat 2010, 18:47

Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Akdeniz ikliminin özellikleri: Akdeniz ve Ege denizi kıyıları ile Marmara denizi çevresine etkilidir. yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçer. yağışlar en çok (1000 mm)'nin üzerindedir. iç kesimlerde ise altındadır.
Akdeniz kıyıları Ege ve Marmara kıyılarına göre daha sıcaktır.
Akdeniz ikliminin bitki örtüsü makidir
Rapor Et
Eski 18 Aralık 2011, 13:46

Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Bu konunun İngilizce ödevi olanlar için alın size İngilizce'si:

Climate Characteristics of the Mediterranean Region
Main Britannica

Usually hot and dry summers in the Mediterranean region, the Mediterranean climate is dominant in the winters mild and rainy. However, very significant differences in height depending on the climate shows. Slopes of the mountains overlooking the sea and pit areas, and behind them an increase in the terrestrial effects of climate on the type encountered. Yet these sectors due to the influence of the Mediterranean climate, terrestrial facilities does not as severe as in Central Anatolia.
The beaches, the warmest month average of 27-28 ° C, 23-25 ​​° C in the inner parts, the coldest month is average, while inland the coast around 1.5 to 2 ° C to 10 ° C until the Romans. Similarly, the annual average temperature of 18-20 ° C along the coast inland, is in the 12-14 ° C. However, Turkey's average temperature is the highest point is here, too, the annual temperature of 22 ° C in the environment of the city center of Mersin.
Rapor Et
Eski 1 Mart 2012, 11:02

Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri

#4 (link)
MsXTeam
Mira - avatarı
Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Akdeniz bölgesinde gerçek anlamda Akdeniz iklimi görülür.

 • Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Ama bölgedeki dağlar iklimin özelliklerini yer yer değişikliğe uğratır. Yıllık ortalama sıcaklıklar kıyı kesiminde 18°C'm üstündedir; bu sıcaklık, iç kısımlara doğru yükseltinin artmasıyla biraz düşer.
 • En soğuk ay genellikle ocaktır. Sıcaklık 0°C'm altına ender olarak düşer. En sıcak ay ortalaması 28°C dolayındadır. Yazın sıcaklık sık sık gölgede 40°C'm üstüne çıkar. En çok yağışı kıyılar alır ve yıllık ortalama yağış tutan kıyı kesiminde yer yer 1m'yi aşar.
Ama kıyının bazı kesimlerinde, topografya koşulları yüzünden yağış miktarı düşebilir.
 • Antalya'da 1 068 mm; Antakya'da 1 173 mm; Adana'da 646 mm; Silifke'de 636 mm.
İç kesimlerdeki ovalardaysa, yağış miktarının daha düşük olduğu görülür.
 • Elmalı'da 542 mm; İsparta' da 619 mm. Buna karşılık bazı iç kesimler, kıyıyı aratmayacak biçimde yağış alır: Akseki'de 1 351 mm; Gündoğmuş'ta 1 381 mm.
 • Yağışlar hem kıyıda, hem de iç kesimlerde genellikle kış aylarında görülür. Yazın kıyı kesimi aşağı yukarı hiç yağış almaz.
 • Bölgenin batı kesimleri sonbaharda ükbahardan daha çok yağış alır. Bunun nedeni Ege bölgesine yakın olmasıdır.
 • İç kesimlere doğru ilkbaharda görülen yağış artışlarıysa, bölgenin İç Anadolu'ya komşu olmasıyla ilgilidir.
 • Bir günde kaydedilen yağış bazen çok büyük değerlere ulaşır; ama bu miktar da kıyıdan iç kesimlere gidildikçe azalır:
 • Antalya'da 290 mm; Antakya'da 236 mm; İsparta'da 109 mm; Elmalı'da 80 mm.
 • Kıyılara pek kar düşmez; ama iç kesimlerde yılın 5-10 günü karlı geçer.


  Gelişim Hachette, Gelişim Yayınları, 1.Cilt, Sy: 66-67
Rapor Et
Eski 1 Mart 2012, 11:06

Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri

#5 (link)
pusula
Ziyaretçi
pusula - avatarı
Akdeniz iklimi, yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 34-45 °C, en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu iklimde görülür.
Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 400-600 mm arasındadır. Yağış rejimi düzensizdir.
Bitki örtüsü maki'dir. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; Mersin, Defne, Kocayemiş, Zeytin, Zakkum, Keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaçlardan meydana gelen bir bitki topluluğudur.
Rapor Et
Eski 14 Ocak 2013, 14:54

Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri

#6 (link)
hayal mavisi
Ziyaretçi
hayal mavisi - avatarı
Akdeniz iklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen iklim türüdür. Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 28-30 °C , en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık ortalama 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın , en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.181 saniyede (70.61% PHP - 29.39% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 08:33
 • YASAL BİLGİ

 • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
 • » Site ve Forum Kuralları
 • » Gizlilik Sözleşmesi