Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

PC Nasıl Toplanır? (Resimli Anlatım)

Bu konu Arşive Kaldırılan Konular forumunda Gabriella tarafından 20 Mart 2008 (22:04) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
81179 kez görüntülenmiş, 8 cevap yazılmış ve son mesaj 7 Haziran 2014 (15:19) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.67  |  Oy Veren: 3      (Konu Kapalı)

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 20 Mart 2008, 22:04

#1 (link)
Gabriella
Ziyaretçi
Gabriella - avatarı
Gerekli Donanımlar...

13pr

Ve Donanımlar İçin Bir KaSa..

24lg

Özel Not: Donanım bileşenlerimiz hemen hemen hepsi yukarıdaki resimdeler, sadece eksik bir parca var, eksik olan parca (CPU) İşlemci pastasidir. Bunu özellikle ayri tanitmak istedim, çünki bu parça olmassa olmazdır. İşlemcimizi sıcaktan yalıtacak ve aşırı ısınmayı hatta yanmaktan engelleyecek olan islemci pastamız...

53aq

Anakartı Tanıyalım....

63dm

1. Islemci soketi
2. Ram slotlari
3. Ide portu---> CD-ROM Yada Harddisk baglantisi icin
4. Ide portu 2--> CD-ROM Yada Harddisk baglantisi icin
5. SATA portlari Harddisk icin en guncel baglanti bicimi ( S ATA yeni genarasyon Harddisklerde kullaniliyor )
6. On panel baglantilari ( Front Control Panel Connectors )
7. Disket (flopy) portu
8. PCI portlari
9. AGP portu (Grafikarti icindir)
10. Dışaa açilan baglantilar paneli
11. islemci (CPU) fan baglanti noktasi
Anakartımızın Vidalanacağı Yerler.....

077cj

Anakartın Dışında Takılacak Alanlar.....

065nd

1. Klavye, fare cikislari
2. 2 x USB portu
3. Parelel port
4. ATX güc girisi
5. Game Port Girisi
6. LAN girisi
7. 2 x USB
8. Optik cikislar (ses icin)
B]Cpu (İşlemci) nin Anakarta Takılması ...(İntel İşlemciler İçin)[/b]

Simdi anakart üzerinde montaja gecelim. ilk olarak (CPU) islemcimizi takarak baslayalim.I slemci soketimizin yanindaki cubugu islemcimizi oturtturabilmemiz icin yukari kladiralim (bu cubuk asagi dogru kapandiginda islemci ignelerini yuvasina oturtturacak ve hemde sikistirma gorevi görecektir.

112cn

Islemcimizi üzerindeki isaretlere uygun bir sekilde yerlestiriyoruz ve soket cubugumuzuda asagi indiriyoruz ve boylece islemcimiz soket yuvasina tamamen oturmus oluyor.

124gi

1006fa

Siradaki islemimiz termal macunumuzu işlemci üzerine sürmektir. ..

1010xp

Resimde gördüğünüz gibi termal macumuzu islemcimizin uzerine yayiyoruz, ama yanlardan tasacak kadar fazlada olmamli, normal bir tabaka olmali, fazlasida isi yalitimi acisindan iyi degil.

1056sl

Şimdi işlemci fanımızı takıyoruz.
(Kırmızı Çizili Yere Cpu elektrik Kablosunu Takıyoruz)

10002uw
Şimdide Ram'mımızı takalım..

ram2bp

İşlemci ve Ram mimizin Takılmış Hali...

999ff

Anakartın Kasaya Takılışı...

anakart7sb

Genelde kasalarda standart standar olarak arka panel maskesi mevcuttur, ama biz standart olan o maskenin satin aldigimiz anakartimiz ile gelen maske ile karsilastirarak, uyup uymadigini kontrol ediyoruz. Çünki her anakartin giris ve cikislar paneli ayni olmayabiliyor.

0006iu

307dk

317sj
Anakartı Monte Edeceğimiz Alan...!

3353ky

Anakartı Oturtmak İçin Ayaklı Somunlarımızı Takalım..

111113qj

Vee Anakartımızı Oturtalım...

777772in

Ayaklı Somunlarımızı Vidalayalım...

393hc

Sırada Anakartımıza Elektrik Bağlantısını Takalım....

g6kv

468bs

476kz

Alıntı

Şimdi Anakartımıza İlgili Ledlerimizi Takalım.

519rt

504jv
Disket Sürücümüzün Ide Kablosunu Takmayı Unutmayalım..

637fv

Anakart Üzerinde ki IDE Yuvaları
(Küçük Olan Disket Sürücünündür.)

645to

Sırada HDD miz VAr..

673mv

HDD mizinde IDE Kablosunu Takalım..

688je

703el

710ml

En son sürücümüz CDROM Takmaya Geldi Sıra...
726ut

738uf

Evett son sürücümüz CD sürücümüzüde taktıktan sonra bilgisayarımız hazırdır.
Güle Güle Kullanın...

Alıntı

Son Düzenleyen Gabriella; 20 Mart 2008 @ 22:05. Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Rapor Et
Bu mesaja hızlı cevap gönder
Reklam
Eski 7 Ocak 2009, 09:21

#2 (link)
veygun
Ziyaretçi
veygun - avatarı
Hocam resimde görülen işlemci soketi kaçlık oluyor.478mi, 486 mı vs. Teşekkürler
Rapor Et
Eski 9 Nisan 2009, 09:47

#3 (link)
scorpion06
Ziyaretçi
scorpion06 - avatarı
SÜPER VALLA YAV GARDAŞ SEN BUNU NİYE VİDEOYA DÖNÜŞTÜRMEDİN Kİ...??
GERÇEKTEN ÇOK İYİ ANLATIM ARTIK ACEMİLİK BİLE KALMAZ...
Rapor Et
Eski 14 Ağustos 2009, 01:41

#4 (link)
spyeko
Ziyaretçi
spyeko - avatarı
paylaşım güzelde Anakartımıza İlgili Ledlerin yerlerini neye göre takıyoruz.kullanım kılavuzunda varmı anakartın yoksa her ankartta standartmı?
Rapor Et
Eski 14 Şubat 2010, 00:53

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Arkadaşlar resimde görülen anakart 478 yonga setli bir epox anakart. Power led, Hdd Led, Power Sw, Reset sw genellikle standarttır yerleri fakat yeni modellerde böyledir. Ama eski model motherboardlarda içinden çıkan kullanım kılavuzu üzerinde yazar. Sizi biraz usb'ler uğraştırcaktır. Onuda kullanım kılavuzundan bakarak öğrenebilirsin. Usb'ler standartdır genellikle gerçi yeni kasalar artık usb'leri birleşik oluyor oda biz bilgisayarcıların zamandan karı oluyor. Gerçi yani 2 dk daha erken bitiyor ama uğraşmaya ne gerek var bakın sizde görüceksiniz 2 seneye kadar Power led, Power Sw, Vs. onlarda birleşik gelicek. Kimse artık bilgisayarını orda, burda para vererek değil kendi işçiliğiyle evinde veya dükkanında topluyacak. Bu bizim için biraz kötü olucak ama bence toplumumuz bilgisiz kalmasın artık öğrensin herkes herşeyi artık herkes bilgisayarının özellliklerini bilmeli hangisi iyi hangisi kötü öğrenmeli en ufaktan bi ram değiştirmekle başlamalılar bence. Tabi ki bilgisayarı topladıktan sonra herşey bitmiyor. Birde üzerine işletim sistemi kurmamız gerekiyor. Onuda her bilgisayarcıda bulabilirsin lisanslı veya lisansız bir format cd si alarak en basiti xp işletim sistemi cd si alarak bilgisayarına kendisi kurması gerekir. Bir format az para değil veya bir bilgisayar toplamak az para ya toplanmıyor yani parçaları söylemiyorum sadece işçilik 100 liraya topluyoruz bilgisayarı artık herkes öğrenmeli bilinçli olarak bilgisayar kullanılmalı yani orda burda dolandırılmamalı şimdiden bu yazıyı kâle alıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Yanlışlarım varsa affedin. Bilgisayarınız ve siz sağlıcakla kalın Allah'a emanet olun.
Rapor Et
Eski 27 Ocak 2011, 14:11

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ARKADAŞ BURALARI ÇOĞU KİŞİ BİLİR BİLGİSAYARI HAZIRLADIKTAN SONRA BİOS FALAN AYARI NASIL
Rapor Et
Eski 4 Mart 2011, 16:38

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
paylaşım içim tşk ama bide hdd nasıl tanıtacaz
Rapor Et
Eski 8 Kasım 2011, 20:42

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
69 resim nerde ?
Rapor Et
Eski 7 Haziran 2014, 15:19

#9 (link)
MsXTeam
Mira - avatarı
Konu anlatımına yardımcı görsel içerik bağlantıları aktif olmadığından kapatılarak arşive alındı.
Rapor Et

Yeni Soru
Sayfa 0.223 saniyede (79.83% PHP - 20.17% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 00:19
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi