Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

3ds Max - 3D Modelleme, Görselleştirme ve Anismasyon Programı

Gösterim: 40313 | Cevap: 0
16
3 Temmuz 2013 14:53   |   Mesaj #1   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.670 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: 3ds Max - 3D Modelleme, Görselleştirme ve Anismasyon Programı

3ds Max Nasıl Kullanılır? 3ds Max Kullanımı Hakkında
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi
xi8z
3D Studio Max, Autodesk tarafından geliştirilen bir 3D modelleme, Görselleştirme ve Animasyon programıdır. MSDOS ortamında çalışan 3D Studio yazılımının devamı olan 3D Studio Max'in son sürümü, 2011 yılında çıkan 3DS Max 2012'dir.

Gelişmiş eklenti desteği ve kolay kullanımı ile 3DS Max, 3D modelleme yazılımları arasında en yaygın kullanıma sahip uygulamalardan biridir. Gelişmiş karakter modelleme özellikleri ile oyun geliştiricilerinin gözdesi haline gelmiştir. Film özel efektleri, mimari sunumlar ve endüstriyel tasarım sunumları gibi alanlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tarihçesi
DOS ortamında çalışan ilk sürümü Yost Group tarafından üretilmiş ve Autodesk tarafından yayımlanmıştır. 3D Studio 4. sürümünden sonra Windows NT platformu için yeniden yazılmış ve "3D Studio Max" adını almıştır. Bu versiyon ise Kinetix tarafından piyasaya sürüldü, Kinetix, Autodesk'in alt kuruluşu olan Medya ve Eğlence bölümüydü. Yazılım daha sonra geliştirilmeye devam etti ve ismi kısaltılarak "3DS Max" olarak değiştirildi.

Temel Özellikler
3DS Max, parçacık sistemleri, karakter modelleme araçları, hareket yakalama araçları ve gelişmiş denetçiler gibi özellikleriyle tek bir pakette çok sayıda özelliği sunmaktadır. Ayrıca MAXScript adında tümleşik bir programlama dili vardır.

Modelleme

3DS Max çok sayıda temel nesneyi hazır olarak sunar. Mimari tasarımlar için de duvar, kapı, pencere ve merdiven gibi bileşenleri ölçülerini kolayca değiştirerek projeye eklemek mümkündür. 3DS Max ayrıca poligonal modelleme, NURBS modelleme, yüzey modelleme gibi teknikleri destekler.

Animasyon
3DS Max'in animasyon kontrolleri ile nesnelerin tüm özellikleri, materyaller, kameralar, ışıklar ve çevre özellikleri zaman içinde değiştirilebilir ve Curves Editor ile tüm bu özellikler üzerinde tam bir kontrol sağlanabilir. Değişken grafiklerinin Bezier eğrileriyle kontrol edilebildiği bu editör ile karmaşık animasyonların üstesinden gelmek mümkündür.

3DS Max, animasyon için klasik anahtar kare yöntemini kullanır. Zaman doğrusu içinde farklı noktalarda verilen değerler arası geçişi otomatik olarak yapar ve Curves Editor ile bu geçişlere ince ayarlar yapılmasına olanak verir.

Ters Kinematik çözümleyicisi ile birbirleriyle bağlantılı hareket eden objeler arası ilişkiler kolayca çözümlenir ve kare anahtarlama yöntemi ile kompleks mekanizmaların animasyonu yapılabilir. Ayrıca, pozisyon, bakış, yüzey, bağlanma, tutunma ve yönelme kısıtlayıcılarıyla gelişmiş animasyonlar yapılabilir.

Animasyon için kullanılabilecek diğer özellikleriyse uzay saptırıcıları ve niteleyicilerdir. Uzay saptırıcıları kendilerine bağlanan objelere, bükme, patlatma, rüzgar ve yerçekimi gibi etkileri uygularlar. Niteleyiciler ise modellemede kullanıldıkları gibi animasyon için de objeleri zaman içinde değiştirmede kullanılabilirler.

3DS Max'in en güçlü özelliklerinden biri de Havoc tarafından yazılan ve pek çok oyunda kullanılan ünlü fizik motoru Rreactor'dür. Reactor ile yerçekimi etkisiyle düşme, esneme, sıçrama gibi fizik benzetimleri yapılabilir.

Rendering
3DS Max'in en zayıf yönü tümleşik render motorunun Maya, Cinema4D, Lightwave ve SoftImage gibi programlara göre daha kötü sonuçlar vermesiydi. Autodesk bu sorunun üstesinden gelmek için daha önce ayrı bir ürün olarak satılan Mental Ray'i 3DS Max'e dahil etti. 6. sürümden itibaren tüm 3DS Max sürümleriyle birlikte piyasadaki en güçlü render motorlarından biri olan Mental Ray'i kullanmak mümkün. Ayrıca, 3DS Max ile 3. parti render motorları da kullanılabiliyor, bunlardan bazıları; V-Ray Renderer, Maxwell Render, Brasil r/s ve finalRender'dır.

Sürüm Geçmişi

qz12

Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: zip 3ds Max Resimli Anlatım 2013.zip (1.01 MB, 10 gösterim)
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

3ds Max - 3D Modelleme, Görselleştirme ve Anismasyon Programı benzer konular

AutoDesk 3Ds Max - Modelleme ve Animasyon Programı
Autodesk 3ds Max Design 2009 Autodesk, oyun geliştirme sektöründe önde gelen ürünü Autodesk 3ds Max modelleme, animasyon ve rendering yazılımının iki yeni versiyonunun çıkışını tanıttı. Şirket Autodesk 3ds Max 2009 yazılımını eğlence sektörü profesyonellerine tanıtırken, mimarlar,...
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 3 Temmuz 2013 14:48
Mimarlık ve Bilgisayar Programları - 3ds Max Design
3ds Max Design Mimarlıkta kullanılan 3 boyutlu görselleştirme ve animasyon programı olan 3ds Max Design, ister bina tasarımı, ister peyzaj, ister iç mekan, hangi alanda çalışırlarsa çalışsınlar, hatta tüm alanlarda aynı proje içinde çalışmayı sağlayan önemli bir yazılım. Önceki adı 3ds VIZ...
Forum: Mimarlık Cevap: 2
Son Mesaj: 10 Haziran 2011 00:27
Mimarlık ve Bilgisayar Programları - 3ds Max
Autodesk® 3ds Max® 2011 Autodesk 3ds Max 2011’in ilgi çekici yeni teknikleri sayesinde modelleme, kaplama ve canlandırmalarınızı çok daha verimli yapabilir ve daha hızlı kaplamalar üretebilirsiniz. Yeni Özelliklerden öne çıkanlar aşağıda sıralanmıştır; Slate Malzeme Editörü ...
Forum: Mimarlık Cevap: 3
Son Mesaj: 31 Aralık 2010 11:47
Adobe Shockwave Player - Anismasyon Oynatma Programı
Tanıtım: Adobe Shockwave Player internette gezinirken karşınıza çıkan zengin içerikli web sayfalarını tam anlamıyla görüntüleyebilmek için yazılmış olan bir tarayıcı eklentisidir. 390 milyon üzerinde internet kullanıcısının yüklemiş olduğu bu yazılım; 3 boyutlu oyunları ve gösterileri,...
Forum: Bilgisayar Cevap: 0
Son Mesaj: 6 Temmuz 2009 23:03
Canvas - 3D Modelleme Programı
Bir gerçek zamanlı 3D modelleme ve animasyon programının yeni sürümü. Sürükle bırak yöntemiyle çeşitli projeler yapabilmek programın kullanımının basitliğinden ileri gelmekte olup yaptığınız çalışmaları video dosyası olarak da kaydedebiliyoruz. Yazılımın ücretsiz olan bu sürümünde tek dosya import...
Forum: Bilgisayar Cevap: 0
Son Mesaj: 22 Nisan 2006 23:08
 
Sayfa 0.139 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu