Arama

Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli) - Sayfa 2

Güncelleme: 22 Ekim 2018 Gösterim: 2.966.576 Cevap: 66
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
8 Eylül 2007       Mesaj #11
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Alıntı
DarkLady adlı kullanıcıdan alıntı

Merhabalar bende Laptop uma format atmak istiyorumresimli anlatim cok guzel olmus aslinda yapabilirim anlatildigi gibi ama bende XP cd si yok ve aslinda birazda korkuyorum ya butun pc giderse diye... ama pc im de cok yavas Msn Sad lutfen yardim...

1. Windows XP kurulum cd'si edinin.
2. Kendinizi cesaretlendirin.
Sponsorlu Bağlantılar
Son derece gururlu insanlar, susmayı ve yalnızlığı sever.
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
8 Eylül 2007       Mesaj #12
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Alıntı
DarkLady adlı kullanıcıdan alıntı

tesekkurler... Msn Wink

Sponsorlu Bağlantılar
aslinda bir CD var ama turkce benim pc ingilizce acaba bir sorun olur mu?

Türkçe Windows XP'niz olmuş olur.
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
18 Eylül 2007       Mesaj #13
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Sıfırdan kurmak istiyorsanız Yeni Kurulum'u seçiniz.

Windows kapandıktan sonra bu konuda anlatıldığı gibi kuruluma devam edebilirsiniz.
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
19 Eylül 2007       Mesaj #14
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Bilgisayarınızı Windows kurulum cd'si ile başlatmanızı tavsiye ediyorum. Elinizdeki CD sorunlu ise başka bir CD bulmalısınız.
torchbearer - avatarı
torchbearer
Ziyaretçi
23 Şubat 2008       Mesaj #15
torchbearer - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
sebinli adlı kullanıcıdan alıntı

ya birader bunLar için SaoL ama bazı bilgisayarlarda direk otomatik format atmaya qeçmiyor bios ayarı diyiyorlar qaliba onu nasıl halledicez resimli bir anlatım yaparsan sevinirim.

Bios dan başlama sürücüsü harddisk olarak ayarlanmışsa hiçbir bilgisayarda cd den boot etme özelliği çalışmaz. BIOS a girmek için bilgisayarı yeniden başlatın ve sürekli DELETE tuşuna basın. Önünüze mavi ekran gelecektir. Buradan advanced bios settings i [gelişmiş bios ayarları (bazı bios lar Türkçe olabiliyor)] seçin ve bu bölümde yer alan first boot device ı enterlayarak cd rom u seçin. Bu işlemden sonra Second boot device ı da harddisk olarak seçin. Bu işlemlerden sonra ayarları kaydedin (kısaca F10 ve Y tuşlarına basın ve enterlayın). Boot edilebilir cd yi taktığınızda format atma özelliği aktiftir ve başlamış olur.
Son düzenleyen Safi; 22 Ekim 2018 02:31
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
4 Mart 2008       Mesaj #16
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Alıntı
torchbearer adlı kullanıcıdan alıntı

Benim sorum biraz değişik olacak. Belki size göre çok kolay gelebilir ancak bu işte bayağı bi sorunla karşılaştığım için bilen ve tecrübesi olan birinden bilgi edinmek istedim. Soruma geçeyim.

Şu anda bilgisayarımda Windows XP (Windows XP PRO SP2) yüklü ve XP yerine Vista Home Premium kuracağım (Yalnız XP C ye kurulu Vista yı da D ye kurup ikisini aynı anda kullanmak istiyor değilim, XP yi tamamen ortadan kaldıracağım ve tertemiz bir Vista olacak). Buraya kadar herşey güzel. Fakat sorun burada başlıyor. XP deki gibi Vista DVD sini takıp formata geçtiğimde bölümü siliyor ve daha sonra format atmaya geçmiyor. DVD nin bootable olduğunu biliyorum. XP nin boot sektör dosyaları olduğundan dolayı mı böyle yapıyor? Bu boot dosyalarını silmem için F Disk atmaktan başka çarem yok mu?

Mesela XP deki gibi sürüm yükseltme olanağının var olduğunu biliyorum ama öyle de temiz bir kurulum olmadığından da haberdarım. Öğrendiğim kadarıyla Windows XP Home Edition ın üstüne çok rahat bir şekilde Vista kurulabiliyormuş ancak XP PRO da boot dosyaları sorun gösteriyormuş bendeki gibi.

Bu konuda bayağı bir araştırma yaptım. Herkes Xp üstüne normal kurulum yapıldığını söylüyor. Çok az kişi de benim gibi sorunla karşılaşmış fakat sorunun giderilmesiyle ilgili hiçbir açıklamada bulunmamış.

Bi de F Disk atarsam harddiskin bölümleri gidecek mi? Açıkça söylemek gerekirse F Disk atınca harddisk tek bir bölümden mi oluşması gerekiyor? Açıkçası bu F Disk olayına hiç içim sinmiyor diyebilirim. Başka bir çaresi olmalı bence Msn Confused Msn Thinking

Ve son olarak da, diyelim ki sorunu yardımla hallettik sonrasında Vista kurulumunu yaptım. Şu anda harddisk iki bölümden oluştuğu için D nin görünmesi muhtemel mi yoksa oraya da bir format gerekiyor mu?

Vista CD'si kendinden başlayan kuruluma sahipse, Partition Magic ile önce kurulum yapılacak olan sürücüyü sıfırlayabilirsiniz. Mevcut disk yapılandırması korunmuş olur.
torchbearer - avatarı
torchbearer
Ziyaretçi
4 Mart 2008       Mesaj #17
torchbearer - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
NeutralizeR adlı kullanıcıdan alıntı

Vista CD'si kendinden başlayan kuruluma sahipse, Partition Magic ile önce kurulum yapılacak olan sürücüyü sıfırlayabilirsiniz. Mevcut disk yapılandırması korunmuş olur.

Peki partition magic i (bu windows un kendisinin bölümleme sihirbazından bahsediyoruz sanırım) kullanmak için yazacağım komutlar neler acaba?

Zamanını çalmak istemem ama NeutralizeR biraz daha açıklayarak anlatabilirsen. Çünkü formatın yarısında kalmak çok sinir bozucu olduğundan sıkıntı verici bir olay
Son düzenleyen Safi; 22 Ekim 2018 02:31
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
4 Mart 2008       Mesaj #18
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Alıntı

Peki partition magic i (bu windows un kendisinin bölümleme sihirbazından bahsediyoruz sanırım) kullanmak için yazacağım komutlar neler acaba?

Zamanını çalmak istemem ama NeutralizeR biraz daha açıklayarak anlatabilirsen. Çünkü formatın yarısında kalmak çok sinir bozucu olduğundan sıkıntı verici bir olay

Partition Magic - Windows Disk Yöneticisi

Bu arada pratikte yapmak istediğini yapmadım daha önce. Ama işe yaramalı.
C O D - avatarı
C O D
Ziyaretçi
5 Mart 2008       Mesaj #19
C O D - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

XP ' den acilen kurtulmak istiyorsan arkadaşımm pek yardımcı olamıycam ama !
acelem yok , sağlam ve emin olsun dersen..

Virtual Machine kurup ! 32 bit Vista ULTiMATE ile deneyip netice verebilirim..

haa bilğim dahilinde birşey söyleyeyim..

Önceden cp pro olan bir makineye ultimate yüklemesi yapıldıktan sonrada ! diger sürücülere errişim ve diger imkanlar xp deki gibi senkronize çalışmakta ! Xp ile fazla uyumsuz değil açıkcası ! ikisininde kullandığı dosya sisteminin temelinde NTFS yapmakta Vista biraz daha geliştirilmiş ve makyajlı hali hepsi bu..

Ayrıca Vista ya geçmek için biraz daha bekle derim tavsiye olarak ! En azındanb 2008 'in 2. yarısına kadar.
torchbearer - avatarı
torchbearer
Ziyaretçi
6 Mart 2008       Mesaj #20
torchbearer - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
C O D adlı kullanıcıdan alıntı

XP ' den acilen kurtulmak istiyorsan arkadaşımm pek yardımcı olamıycam ama !
acelem yok , sağlam ve emin olsun dersen..

Virtual Machine kurup ! 32 bit Vista ULTiMATE ile deneyip netice verebilirim..

haa bilğim dahilinde birşey söyleyeyim..

Önceden cp pro olan bir makineye ultimate yüklemesi yapıldıktan sonrada ! diger sürücülere errişim ve diger imkanlar xp deki gibi senkronize çalışmakta ! Xp ile fazla uyumsuz değil açıkcası ! ikisininde kullandığı dosya sisteminin temelinde NTFS yapmakta Vista biraz daha geliştirilmiş ve makyajlı hali hepsi bu..

Ayrıca Vista ya geçmek için biraz daha bekle derim tavsiye olarak ! En azındanb 2008 'in 2. yarısına kadar.

Yoo benim acelem yok tabiki. Ancak demek istediğim şu bendeki Vista kurulum cd sinde Sürüm yükseltme (Upgrade) veya gelişmiş (Temiz kurulum) diye bi bölüm yok. Yani diğer bir deyişle ilk kurulumda herhangi bir yanlışlık yapmayayım düşüncesiyle (kurulmasının çok basit ve kısa bi zaman aldığından haberim var tabi) resimli anlatımlara baktım. Orada ilk başta önceki cümlede söylediğim gibi yükseltme seçeneği çıkmadığı için muzdarip oluyorum. Ayrıca D ye dokunmadan C yi nasıl Vista kurulumuna hazır duruma getiririm diye düşünüyorum. Neutre Partition Magic le harddiskin sıfırlanması gerektiği fikrini öne sürdü. D deki bilgiler ve dosyalar 100 GB olduğu için yedekleyebileceğim bişey yok elimde şu anda. O yüzden kıvranıyorum birazda

Hee unutmadan Sanal Makine olayında kurulum yapacaktır. O konuda herhangi bir takıntım yok. Yani Vista nın performansı nasıl diye de kaygılandığım yok. Bi de Vista yı şimdilik kurma uyarında SP1 çıkmadan tam stabil çalışmıyor düşüncesindesin sanırım. Oyunların çoğunda da sorun çıkardığı için böyle bişey diyor olabilirsin ancak ben elimdeki bütün programları ve donanım sürücülerini Vistaya uygun olarak hazır hale getirdim (Vista için sürücüleri indirdim, masraf edinmedim yok yere).

Şunu da söylemeden edemeyeceğim, Home Basic sürümündeki (ses kartında sorun çıkarmalar, tanıdıktan sonra cızırtılar başlama gibi) hatalar giderilmiş gibi tabiki güncelleştirmelerin büyük önemi var.

vLite programıyla da kompakt hale getiriyorum gerçi

Not: Son olarak da aynı cd yle arkadaşım kendi bilgisayarına kurdu (Onun önceki işletim sistemi Vista Home Basic di)
Son düzenleyen Safi; 22 Ekim 2018 02:32