PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Bilim tr > Behram Kurşunoğlu
«Önceki KonuSonraki Konu»
GusinapsE21:48, 2 Ekim 2006 
Prof. Behram N. Kurşunoğlu (Trabzon, Çaykara, 1922 - Miami, Florida, 25 Ekim2003), Albert Einstein'ın genel görelilik kuramının elektromanyetizma ile birleştirilmesi üzerine çalışmalar yapmış bir Türk fizikçidir.
Ankara Üniversitesi ve İngiltere'deki Edinburgh Üniversitesi'ndeki eğitiminin ardından fizik doktorasını gene İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde tamamlayan Kurşunoğlu, Albert Einstein ve Erwin Schrödinger ile birlikte simetrik olmayan yerçekimi kuramları üzerinde önemli çalışmalarda bulunmuştur. Genç yaşında dünya fizikçileri arasında saygın konum kazanan Prof. Kurşunoğlu, 1965 yılında Miami Üniversitesi'deki Teorik Araştırmalar Merkezi'nin kurulmasında rol almış, 1992'de kapanmasına kadar bu merkezde bulunmuştur. Daha sonra araştırma kuruluşu Global Foundation’ın direktörü olmuştur.
Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu, 1950'li yıllarda Atom Enerjisi alanında çalışmalarını Türkiye'de sürdürmüş ve aynı zamanda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun Kurucu üyesiydi. Prof. Dr. Behram KURŞUNOĞLU aynı zamanda Genel Kurmay BaşkanlığınaBirleşmiş Milletler Bilim Komisyonunda çalışmıştır. Kuantum Fiziği konusunda yaptığı araştırmalarla özellikle "Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisini" ortaya atan kişi olarak bütün dünyaca tanınıyordu. danışmanlık yapmış, bir dönem
1964 yılından beri organize etmekte oldugu Coral Gables Konferans serisi ile de tanınan Kurşunoğlu, 2003 yılındaki konferanstan kısa bır zaman önce kalp krizinden vefat etmiştir. Eşi Sevda (Arif) Hanım'dan İsmet ve Sevil (Kurşunoğlu-Brahme) adlı iki doktor çocuğu, Ayda (Weiss) adlı bir avukat kızı vardır.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • behram kursunoglu
  • behram kursunoglu kisaca hayati
  • behram kursunoglu nun hayati
Cevap
Daisy-BT17:42, 16 Mayıs 2010 

Behram Kurşunğlu 31, Einstein 74 yaşındaydı.
Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı:  behram-einstein2.JPG
Gösterim: 15
Boyutu:  22.8 KB


Prof. Kurşunoğlu çekirdek enerjisi konuları ile de ilgilenmişti.
Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı:  behram_kursunoglu.JPG
Gösterim: 14
Boyutu:  29.7 KB

Kaynak
Cevap
mertcan dilara16:49, 16 Kasım 2012 
hepenize çok teşekkür ediyorum
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Bilim tr Konuları
Benzer Konular
Behram Kurşunoğlu kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
Nihat Behram
Behram Kurşunoğlu'nun ölüm tarihi nedir?
Behram
Nihat Behram şuan nerede oturuyor?