Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Johannes Gutenberg

Gösterim: 35097 | Cevap: 3 Johannes Gutenberg nereli, hayatı, kimdir.
virtuecat
13 Kasım 2006 23:29   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Johannes Gutenberg (Johannes Gutenberg Kimdir? - Johannes Gutenberg Hakkında)

Johannes Gensfleisch, «Gütenberg» denir, tipografi tekniğinin bulucusudur (1394-1468). Gütenberg, çoğu kişilerin sandığı gibi basımcılığın değil (basımcılık ondan çok önceleri de vardı) tipografi'nin, yani her biri küçük bir blok üzerine kazılmış ayrı ayrı harflerle sözcükler yazma tekniğinin bulucusudur. Bu harf blokları önce tahtadan, sonra da dayanıklı madenlerden yapıldı. Gütenberg daha sonra, kurşun harflerle dizilmiş sayfaları çoğaltmak için basım tekniğinden yararlandı.

Buluşunu yeterince geliştirebilmek için bir bankacı olan Johann Fust ile ortaklık kurdu ve gerekli parayı ondan sağladı. Gütenberg ile birlikte çalışan ve işin tekniğini iyice öğrenen Peter Schoffer çelik üzerine kabartma harfler kazımayı, sonra bu harfleri başka bir maden üzerine basarak elde edilen izlere kurşun akıtmayı tasarladı. Bunu yapmak için de, elle çalışan bir döküm kalıbı icat etti. Özel matbaa mürekkebini yapan da gene Schoffer'dir.

Bankacının Yerine Bir Başpiskopos

Ortaklığın kuruluşundan birkaç yıl sonra Gütenberg, Fust'un açtığı bir dava sonucunda her şeyini kaybetti: âletlerini, baskı makinelerini (rehin vermek zorunda kalmıştı), hattâ ilk eseri olan ve «kırk iki sabırlı» denilen (çünkü her sayfada 42 satırlık bir metin bulunuyordu) Kutsal Kitap'tan gelecek kazancı bile.

Gütenberg ömrünün son yıllarında Mainz (doğduğu şehir) başpiskoposunun himayesine girdi; başpiskopos ona soyluluk unvanı verdiği gibi, basım çalışmalarına yeniden başlaması için gerekli imkânları da sağladı.

Gütenberg'in buluşu, o zamana kadar yalnız manastırlarda basılan metinlerin çoğaltılmasına ve halka ulaşmasına imkân verdi. Böylece bütün bilgiler din adamlarının tekelinden çıkmış oluyordu. Temel eserleri okuyabileceklerin sayısı birkaç yüzü geçmezken, tipografi sayesinde kısa sürede binlerce kişiyi buldu.
smackdown
10 Nisan 2011 20:08   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Johannes Gutenberg

Johann Gutenberg Alman matbaacısı. Doğum yılı kesin belli değildir. Kırk yaşlarına doğru Strasburg’a yerleşerek üç arkadaşıyla beraber kıymetli taşları işlemekle uğraştı. 1438 yılından itibaren el ile dizilen harflerle basma tekniği üzerinde gizlice sıkı sıkıya ilgilendi. Aradan kısa bir zaman geçince kendine has harf baskısını buldu (1440). Üzerindeki çalışmalara devam eden Gutenberg 1448’de Mainz’a dönünce buluşunu geliştirdi.

Johann Gutenberg, tipografi tekniğinin bulucusudur (1394-1468). Gutenberg, çoğu kişilerin sandığı gibi basımcılığın değil tipografi'nin, yani her biri küçük bir blok üzerine kazılmış ayrı ayrı harflerle sözcükler yazma tekniğinin bulucusudur. Bu harf blokları önce tahtadan, sonra da dayanıklı madenlerden yapıldı. Gutenberg daha sonra, kurşun harflerle dizilmiş sayfaları çoğaltmak için basım tekniğinden yararlandı.
İlk kez tek tek harfler dökerek baskı yapmayı Pi Sheng (960-1297) adında bir Çinli denemiştir. Pi Sheng porselenden harfler kullanarak matbaanın gelişimine hız kazandırmıştır. Ancak çok harfli Çin alfabesinde tek tek harfler kullanarak baskı yapma nedeni hala anlaşılamamıştır. Matbaa Çinlilerden Uygurlara geçmişlerdir. Uygurların IX. yy'dan itibaren baskı yaptığı bilinmektedir.
_kelebek_
3 Mart 2012 21:02   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Johannes Gutenberg

Johannes Gutenberg
Vikipedi, özgür ansiklopedi


200px Gutenberg

Çağdaş matbaayı Avrupa'da uygulayan kişi

Doğum1398
Mainz AlmanyaÖlüm1468
Mainz AlmanyaJohannes Gutenberg (1398 – 3 Şubat 1468), 1447 yılında hareketli parçalar ile yazı baskısını Avrupa'da başlatan, kuyumcu, matbaacı ve yayıncıdır. Gutenberg'in buluşu modern dönemin en önemli olayı ve matbaa devriminin başlangıcı, kendisi de modern matbaacılığın babası kabul edilir.
Büyük mucit Johann Gutenberg iletişim tarihinin en önemli gelişmelerinden biri sayılan tipo basım yöntemini 1438'de Avrupaya getirerek uygulamalarını yaygınlaştırmıştır. Bu yöntem, önceleri tahtadan daha sonraları bir kurşun alaşımından yapılan dökme harflerin, baskıdan sonra başka bir yazıda kullanılmak üzere saklandığı bir basım yöntemidir. Bu, yüzyıllardır Çin ve Kore'de kullanılmaktaydı.
Almanya'da Mainz'da varlıklı bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Gutenberg ailesiyle birlikte Strassburg'a (bugün Fransa'da Strasbourg) taşındıktan sonra burada zanaatkârlık yaptı; ayna yapımı, metaller ve değerli taşlar üzerinde çalıştı, basım teknikleriyle de ilgilenmeye başladı. O dönemde kitaplar ya doğrudan elle yazılır ya da her sayfa için ayrı ayrı elle oyularak hazırlanan tahta bloklar kullanılarak kitaplar basılırdı. Gutenberg her kalıp için ayrı ayrı kalıplar hazırladı. Bu kalıplara sıcak metal sıvı dolduruluyor ve harflerin metal örnekleri çıkarılıyordu. Basımcı metal harfleri istediği gibi dizebiliyor, basımdan sonra saklayarak yeniden kullanabiliyordu. Aynı dönemde ortaklarıyla aralarında çıkan bir anlaşmazlık yüzünden açılan bir davada Gutenberg'in tipo basım yapabilen bir baskı makinesi yarattığı duyuldu. Ne var ki, o dönemden tipo basım örneği günümüze ulaşmamıştır.
Yaptığı çalışmalar ve basım deneyleri için para bulmak zorunda olan Gutenberg 1450'de, Mainzlı bir zengin olan Jochann Faust'la ortaklık kurdu. 1455'te bastıkları ilk kitap Latince bir kutsal kitaptı. Gutenberg Kutsal Kitabı denen bu yapıt Kırk İki Satırlı Kutsal Kitap ya da Mazarin Kutsal Kitabı olarak da bilinir.
1457'de Gutenberg borcunu ödeyemediği için Faust'la olan ortaklıkları bozuldu. Faust bütün araç ve gereçlerine el koydu. Daha sonra Konrad Humery adlı bir Alman memurun sağladığı para yardımıyla yeni bir baskı makinesi kuran Gutenberg bir dilbilgisi kitabı, bir sözlük ve başka bazı kitaplar bastı. Başarıyla yürüttüğü bu çalışmaları sırasında büyük zorluklara katlandı ve hiçbir zaman çok fazla para kazanamadı. Mainz Başpiskoposu olan Nassau kontu, son yıllarda gözleri giderek bozulan ve yoksulluğa düşen Gutenberg'i sarayına aldı ve geçimini üstlendi.
Gutenberg'in buluşu hızla yayıldı. 15. yüzyılın sonlarına gelmeden Avrupa'da, 1000'den fazla baskı makinesi vardı. Bu basım yöntemiyle daha çok kitabın basılabilmesi kitap fiyatlarının düşmesini sağladı. Böylece daha çok kitap okunmaya başlandı. Kitabın ve kitap okumanın yaygınlaşması, özgür düşüncenin doğmasına, bilimsel çalışmaların gelişmesine ve bilginin daha geniş kesimlere ulaşmasına yardımcı oldu. Tüm bu nedenlerden dolayı Gutenberg'in bulduğu bu baskı yöntemi, özgür düşüncenin yayılmasına ivedilik kazandıran, bilim araştırmalarının gelişmesini sağlayan, reformların yapılmasını hızlandıran önemli olaylardan biri olarak kabul edilmektedir.
Son düzenleyen Valeria; 23 Temmuz 2012 13:12 Sebep: Mesaj düzeni.
23 Temmuz 2012 13:13   |   Mesaj #4   |   
Valeria - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Amisos

5.768
6.930 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010

Johannes Gutenberg (Johannes Gutenberg Kimdir? - Johannes Gutenberg Hakkında)

Johannes Gutenberg (yaklaşık 1394 Mainz - 1468 Mainz)
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi


johannes gutenberg

Alman basımcısı. Asıl adı Johannes Gensfleisch'dır. Strasbourg'a yerleşti, on yıl boyunca kuyumculuk yaptı. Yeniden Mainz'a döndü. Madenî harflerin elle dizilmesine dayanan baskı tekniği üzerinde, daha önceden başlamış olduğu çalışmalarını geliştirdi. Gutenberg'in yaşamına ilişkin bilgiler azdır. Erhard Ratdolt'un 1483'ten kalma "Chronicon" adlı yapıtına göre, Gutenberg'in kitap baskısını buluşu 1440'ta gerçekleşmiştir. Gutenberg, 1450'de Johann Fust adlı biriyle ortak oldu. 1455'te Fust, Gutenberg'i dava etti. Gutenberg davayı yitirince gereçlerine ve büyük olasılıkla, o yıl bitirdiği ilk önemli yapıtı olan, "Mazarin" ya da "42 Satırlı" denen Kutsal Kitap'a el kondu. Fust, Gutenberg'den baskı tekniğini öğrenmiş olan damadıyla basım işini sürdürdü. Gutenberg'in adını taşıyan bir kitap baskısı bulunamamıştır.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Johannes Gutenberg benzer konular

Meister Eckhart
Meister Eckhart Vikipedi, özgür ansiklopedi Johannes Eckhart (1260–1328), Eckhart von Hochheim adıyla ve daha yaygın ifadesiyle Meister Eckhart olarak bilinen Alman teolog, filozof ve mistik. Meister, Paris'de aldığı akademik ünvanı göstermektedir. Hayatının sonlarına doğru Papa XXII....
Forum: Felsefe ww Cevap: 1
Son Mesaj: 19 Ekim 2015 00:38
Johannes Eriugena
(810 - 877) İrlandalı olan Johannes Eriugena kral olan Kel Karl'ın daveti üzerine Paris'e gelmiştir. "Saray Okulu"nda bir süre hocalık yapmıştır. Eriugena'dan "Dogmanın Paylaşılması Üzerine" isimli bir eser bugün elimizde bulunmaktadır. Açık mistik dinsel eğilimler içeren bu eser, Yeni ...
Forum: Felsefe ww Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Eylül 2015 00:08
Johannes Vermeer
Johannes Vermeer, «Delft'li Vermeer» denir, Hollandalı ressamdır (1632-1675). Vermeer, yeni kurulan Protestan Hollanda Cumhuriyeti'nin burjuva sınıfından bir ailenin çocuğu olarak Delft kentinde doğdu. Bütün çağdaşları gibi, daha çok sarayın ya da kiliselerin siparişi üzerine, doğduğu şehirden ve...
Forum: Sanat ww Cevap: 5
Son Mesaj: 7 Temmuz 2015 14:24
Johannes Kepler
Johannes Kepler http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f4/Kepler.png/180px-Kepler.png Johannes Kepler (27 Aralık 1571 - 15 Kasım 1630) Alman astronom, fizikçi ve matematikçi. Tübingen Üniversitesi'nde öğrenim gördü. 1591'de master derecesi aldı. Graz'da matematik...
Forum: Bilim ww Cevap: 3
Son Mesaj: 22 Ağustos 2012 04:03
Johannes Brahms
Johannes Brahms (1833-1897) Johannes Brahms 1833 yılının güzel bir Mayıs günü, ayın 7’si.. İyi yürekli, içkiyi ve dansı seven, neşeli bir adam olan Johann ile ondan 17 yaş küçük ve topal olan Christina’nın çocuğu olarak Hamburg’da dünyaya gelir Johannes Brahms. Ailesi çok yoksuldur....
Forum: Müzik ww Cevap: 2
Son Mesaj: 11 Ocak 2012 20:09
 
Sayfa 0.236 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu