Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Guglielmo Marconi

Gösterim: 67.300 | Cevap: 3 Guglielmo Marconi nereli, hayatı, kimdir.
13
  • 5 Gönderen peaceful
  • 4 Gönderen HeliX
  • 3 Gönderen CrasHofCinneT
  • 1 Gönderen peaceful
peaceful
16 Eylül 2008 11:58   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Guglielmo Marconi (Guglielmo Marconi Kimdir? - Guglielmo Marconi Hakkında)

Guglielmo Marconi
200px Marconi
İtalyan fizikçi, mucit ve elektrik mühendisi
  • Doğum: 25 Nisan 1874, Bologna İtalya
  • Ölüm: 20 Temmuz 1937, Roma İtalya
Gugliemo Marconi (d. 25 Nisan 1874 – ö. 20 Temmuz 1937), İtalyan fizikçi ve buluşçu.
İlk başarılı telsiz telgraf sistemini geliştirdi. Kısa dalga radyo iletişimi üzerine yaptığı çalışmalarla modern uzun erimli radyo yayımcılığının gelişmesini olanaklı kıldığı için, radyonun babası olarak bilinir. Başka bilim insanlarının katkılarıyla geliştirilen radyo, televizyonun bulunuşuna dek en önemli kitle iletişim aracı olarak kaldı.
Telsiz telgrafın geliştirilmesine katkıları için, Alman Karl Ferdinand Braun ile birlikte 1909 yılında fizik dalında Nobel Ödülü ile onurlandırılmıştır.
CrasHofCinneT, KisukE UraharA, HeliX ve 2 kişi bu mesajı beğendi.
HeliX
16 Eylül 2008 12:08   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Guglielmo Marconi

Guglielmo Marconi, 25 Nisan 1874 yılında Bologna'da dünyaya geldi. Babası İtalyan, annesi İrlanda asıllıydı. Varlıklı bir ailenin oğlu olan Gugliemo, Floransa'da ve Bologna'da iyi bir eğitim gördü. Çocukluğundan beri fizik ve elektriğe ilgi duyuyordu. Bu yüzden, Maxvell ve Rudolf Hertz'in bugün telsiz dalgaları olarak bilinen elektrik dalgalarının gerçekliğini ve özelliklerini kanıtlayan deneylerinden çok etkilendi. Daha on beş yaşında olmasına rağmen bu teorileri insanlığın haberleşmesinde kullanılır hale getirmeyi kafasına koymuştu.

Genç adam, 1895 yılında babasının Pontecchio'daki yazlık evinde çalışmalara başladı. Albay Crawley, Marconi'nin çalıştığı kaba araçları anlatırken şöyle diyordu:
''Onun ileticisi, çok taraflı bir kıvılcım siperi, bir endikasyon bobini ve bir mors anahtarından oluşmuştu. Reseptörü ise Branly'nin kullandığı bir dalga reseptöründen meydana gelmişti. Kömürler bir elektrik zilinin çekiciliğinden gelen darbelerle nötralize oluyordu. İç devre ise Popof'un kullandığı gibi bir kesici ile kapatılıyordu. Bununla birlikte kullanılan bütün araçlarda Marconi pek çok değişiklikler yapmıştı. Bu ilk çalışmalarının sonuna doğru genç adam kıvılcım siperinin bir ucunu antene, bir ucunu toprağa vererek yepyeni bir şey çıkardı ortaya. Telsizle haberleşmenin ilk pratik sistemi işte böylece doğdu.'' Marconi bu ilkel araçlar koleksiyonundan olağanüstü sonuçlar alıyordu. Bir milden fazla bir uzaklığa ilk telsiz mesajını vermeyi başardı. 1896 yılında ise bunu iki misline yükseltebilmişti.
13 Ekim 2008 14:13   |   Mesaj #3   |   
CrasHofCinneT - avatarı
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
Ankara

17.087
1.882 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-10-2006

Cvp: Guglielmo Marconi

MARCONI, Guglielmo (1874 1937) Radyo iletişiminin babası sayılan Guglielmo Marco-ni, İtalya'nın Bologna kentinde doğdu. Baba­sı toprak sahibi bir İtalyan, annesi İrlandalı olan Marconi, Floransa'da ve Livorno'da eğitim gördü. Profesör Righi'nin derslerine katıldı ve Profesör Rosa'nın yönetiminde çalıştı. Her iki profesör de günümüzde radyo dalgaları dediğimiz Hertz dalgalan üzerinde deneyler yapıyorlardı. Genç Marconi de, ilk kez Alman bilim adamı Heinrich Hertz üretti­ği için onun adıyla anılan bu dalgalarla deneyler yapmaya başladı.

Marconi, I. Dünya Savaşı (1914-18) sırasın­da İtalyan kuvvetlerinin telsiz aygıtlarının sorumluluğunu üstlendi. Daha kısa dalga boylu elektromagnetik dalgalarla çalışmalar yaptı ve onlarla daha uzaklara daha net mesaj gönderilebildiğini ortaya koydu.

Birçok ülkeden onur ve başarı nişanları alan Marconi'ye 1909'da Nobel Fizik Ödülü verildi. Öldüğü zaman tüm dünyadaki radyo istasyonları yayınlarını 2 dakika kesti. İtalya hükümetinin düzenlediği devlet töreninden sonra, doğduğu yer olan Bologna'da gö­müldü.

Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica
KisukE UraharA, Magnifique ve NympH bu mesajı beğendi.
peaceful
23 Ekim 2008 21:11   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Guglielmo Marconi

RADYONUN BABASI GUGLİELMO MARCONİ

Radyonun icadı Guglielmo Marconi’nin evinde araştırmalarını sürdürürken radyo dalgalarını kullanarak havadan iletilebilme fikriyle gerçekleşmiştir. Bu yönde çalışmalarını sürdüren İtalyan mucit 1902′de, kablo ya da tel olmadan bir yerden diğerlerine mesaj göndermenin yolunu keşfetti. Bu şekilde telsiz kullanımını resmen başlatan mucit, bu konuda ciddi bir ticari başarı yakalamıştır.
Marconi 1894 yılında, radarın mucidi Hertz’ in yapmış olduğu elektrik kıvılcımı jeneratörünü ve Branly’nin icad ettiği bir dalga alıcıyı kullanarak oda içinde bulunduğu yerden 9 metre uzaktaki bir kapı zilini çaldırmayı başardı ve radyo dalgalarının bütün dünyada kullanılacağı büyük bir gelişimin temellerini atmış oldu. Bu dönemde radyoyu Marconi’den önce keşfettiğini söyleyen birçok kişi çıkmış fakat, sadece bu konuda ticari başarısı bulunan Marconi kabul görmüş ve patent alabilmiştir.
Popov, Lodge ve Marconi, Edward Branly’nin bulduğu Branly Tüpü adı verilen ve radyo dalgalarını saptamak için kullanılan bir aracı geliştirmeye çalışıyorlardı. 1890 yılında başlayan bu geliştirme çabaları 1895 yılında Marconi ve Popov’un birbirlerinden habersiz bir şekilde geliştirmeleri ile sonlandı. 1896 yılında ise ilk defa Popov tarafından”Heinrich Hertz”ismi Mors alfabesi kullanılarak anlaşılır bir şekilde iletildi. Sonraki yıllarda Lee De Forest ve Edwin Howard Armstrong Amerika’da radyo teknolojisinde devreler kullanarak çok büyük yenilikler yaptılar.
KisukE UraharA bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Guglielmo Marconi benzer konular

Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 8 Mart 2015 09:51
 
Sayfa 0.213 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu