Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

İbn Firnas

Gösterim: 13722 | Cevap: 1 İbn Firnas nereli, hayatı, kimdir.
1
  • 1 Gönderen KisukE UraharA
18 Şubat 2007 17:01   |   Mesaj #1   |   
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
KocaeLi

44.751
7.523 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 08-04-2007

İbn Firnas (İbn Firnas Kimdir? - İbn Firnas Hakkında)

İbn Firnas
MsXLabs.org

Orta Çağda Avrupa'nın tersine İslâm dünyasında ilme çok itibar ediliyor, bilginler saygıyla karşılanıyor ve teşvik görüyorlardı. Ülkede modern hastaneler, sağlık yuvaları ve üniversiteler kurulmuştu. Bu irfan yuvalarına gelen her dilden, dinden, renkten ve bölgeden öğrenciler ücretsiz eğitim ve öğretim görüyorlardı. Batı'da dünya "düz" demeyenler aforoz edilirken, asırların ötesinden Kur'ân dünyanın küre şeklinde olduğunu haber veriyordu. İslâm bilginleri de bunu deney ve gözlemlerle ispat etmiş; çapını ve çevresini ölçmüş; yıldızlar arasındaki mesafeyi hesaplamışlardı. Nice keşifler yaparak çağımız medeniyetinin temellerini atmışlardı. İslâm bilginlerinin eserleri Batı üniversitelerinde asırlarca kaynak eser olmuş, ders kitabı olarak okutulmuştu.


Tarihin çok eski devirlerinden beri insanoğlunun gözü hep uçanlarda olmuş, kuşlar gibi semaların derinliklerinde uçmayı hayal etmiştir. Çinlisinden Yunanlısına kadar niceleri bu sevdaya kapılmış, uçma denemeleri yapmıştır. Fakat ne yazık ki bu gayretler birçoğunun hayatına malolmuştu. Ancak Hezarfen Ahmed Çelebi, bu konudaki çalışmaları sonunda uçmayı başarmıştı.

Tarihî kaynaklar İslâm bilgini Endülüslü İbn-i Firnas'ın da (? - 888) uzun çalışmalar sonunda yeni bir keşifte bulunup bir cihaz yaptığını, üzerine kumaş geçirip kanat yerine büyük kuş kanatları taktığını ve bu âleti çalıştırarak havalanıp uçtuğunu kaydeder. Üstelik havada uzun süre kuşlar gibi süzüldüğünü, daha sonra da yavaşça yere indiğini naklederler. 1 Meşhur Prof. Dr. P. K. Hitti, bu konuya yer verdiği "Siyasî ve Kültürel İslâm Tarihi" adlı eserinin 3. cildinin 951. sahifesinde şu itirafta bulunur: "İbn-i Firnas, insanın uçması konusunda ilk ilmî ve pratik teşebbüsü yapan kimse olarak bilinmektedir."

Öte yandan Alman ilim tarihi araştırıcısı Sigrid Hunke'yse, "İbn- i Firnas'ın yaptığı bu uçakla İkaros'un rüyasını gerçekleştirdiğini" dile getirmektedir. Çağımızın değerli bilim adamı merhum Prof. Dr. Osman Turan da İbn-i Firnas'ın "İslâm medeniyetinde modern havacılığın öncüsü" olduğunu dile getirdikten sonra şöyle bir tesbiti de ilâve etmektedir: "Daha doğrusu şu dünya tarihinde ilk defa uçmayı gerçekleştiren, uçak yapan bir Müslümandır."

Görülüyor ki tarihte ilk uçak yapıp uçma şerefi de yine bir Müslüman bilginine aittir. İbn-i Firnas'ın bu başarısı Batı'da uçak yapıp uçmayı başaran Wringht Kardeşler'den 1023 yıl öncesine rastlamaktadır. 21. yüzyılın eşiğinde İslâm-Türk dünyası, havacılık teknolojisinde hâlâ Avrupa ve Amerika'ya bağlı olup kendi zenginliğini uçak mukabilinde bu ülkelere aktarıyorsa, herhalde İbn-i Firnas ve Hezarfen Ahmed Çelebi gibi hayatını bu uğurda tüketen ilim adamlarının kemikleri sızlıyordur. İbn-i Firnas'ın keşfi, bilim ve medeniyete hizmeti bundan ibaret değildi. Güneş ve gezegenleri hareket halinde gösteren bir Plenatarium da yapmıştı. Bilginimiz bu cihazla yıldızlarla birlikte bulutu ve şimşekleri de inceliyordu. Ünlü bilginimiz ayrıca kendisine has metodlarla bir kısım taşlardan mükemmel cam imal etme usûlünü keşfetmiş, cam sanayiinin de öncüsü olmuştu. Bilginimiz İbn-i Firnas'ın aynı zamanda İslâm musıkîsinin İspanya'da topluma mal edilmesini sağlayan değerli, duygulu ve çok hassas bir musikîşinas olduğunu da görüyoruz.
Blue Blood bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen AndThe_BlackSky; 27 Haziran 2013 19:52 Sebep: Sayfa düzeni
16 Ekim 2015 00:46   |   Mesaj #2   |   
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ankara

9.377
13.101 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 06-06-2015

Cvp: İbn Firnas

İbn Firnas

Ad:  Abbas-Ibn-Firnas_.jpg
Gösterim: 24
Boyut:  121.0 KB
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

İbn Firnas benzer konular

İbn el-Baytar
Abdullah bin Ahmed el-Baytar Vikipedi, özgür ansiklopedi İbn el-Baytar (veya İbn Baytar, İbni Baytar, Arapça: ابن البيطار), tam künyesi ile Ebu Muhammed Abdullah bin Ahmed bin el-Baytar ( ? - ö. 1248), Arap bilim adamı, botanikçi, eczacı ve hekimdir. Endülüs'ün en önemli bilim adamlarından olan...
Forum: Bilim ww Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Ekim 2015 15:54
İbn-i Cessar
İbn-i Cessar MsXLabs.org Tunuslu Müslüman doktor olup cüzzam hastalığını teşhis ederek tedavisini yaklaşık bin yıl önce bulmuştur. Onca kitaptan ve seyahatlerinden edindiği bilgileri, cüzzamın sebep ve tedavileriyle ilgili olan ‘Fakirler İçin Seyahat Kitabı’ adı altında toplamış, tıp tarihinde...
Forum: Bilim ww Cevap: 1
Son Mesaj: 14 Ekim 2015 23:29
İbn-i Rüşd / İbn Rüşt
İbn Rüşt http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9d/Averroes.jpg/200px-Averroes.jpg bn Rüşt (1126 - 10 Aralık 1198) Endülüslü-Arap felsefeci ve hekim, bir felsefe, fıkıh, matematik ve tıp alimi. Kurtuba'da doğdu ve Marakeş, Fas'ta öldü. Künyesi Ebû El-Velid Muhammed Bin Ahmed...
Forum: Felsefe ww Cevap: 5
Son Mesaj: 22 Mart 2013 13:33
Farabi, İbn-i Sina ve İbn-i Miskeveyh'in türler hakkındaki düşünceleri nelerdir?
farabi,ibni sina, ibni miskeveyh'in türler hakkında düşünceleri
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Ocak 2010 16:06
İbn Firnas'ın kullandığı matematik işaretleri nelerdir?
ibni firnasın kullandıgı matematik işareti
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 5 Aralık 2009 09:38
 
Sayfa 0.136 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu