Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Abraham De Moivre

Gösterim: 5.767 | Cevap: 0 Abraham De Moivre nereli, hayatı, kimdir.
2
  • 2 Gönderen Blue Lucifer
Blue Lucifer
8 Kasım 2009 14:04   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Abraham De Moivre (Abraham De Moivre Kimdir? - Abraham De Moivre Hakkında)

Abraham de Moivre

De Moivre 2

Abraham de Moivre ( d. 26 Mayis 1667, Vitry-le-François - ö. 27 Kasım 1754, Londra), Fransız matematikçidir. Ancak Protestan olduğu için, 1685'de Fransa'da Nantes Fermanı'nin XIV. Louis tarafından feshedilmesi ve Fontainebleau Fermanı ile protestanlık yasadışı ilan edilmesi nedeni ile İngiltere'ye göçmüştür. De Moivre analitik geometri ve olasılık kuramı alanlarının gelişmesinde öncü çalışmalar yapmıştır.
De Moivre'in çalışmalarının ilk önemli sonuçları 1695'de Haley'in Londra Kraliyet Sosyetesiinde de Moivre'in Isaac Newton'un geliştirdiği değişkenler hesabına olan katkılarına dair verdiği tebliğ şeklinde görülmüş ve 1697'de ise de Moivre Londra'da en yüksek İngiliz bilimsel akademisi olan Londra Kraliyet Sosyetesi (İngilizce: London Royal Society) üyesi olarak seçilmiştir.
O zamanki araştırmalarını astronomi ve çeşitli denklem çözüm yöntemlerinin incelenmesine yöneltmiştir.
1712'de Moivre, Newton ile Leibniz arasında ortaya çıkan ve hangisinin değişkenler hesabını ilk defa ortaya attığı sorununu ilgilendiren uyuşmazlığı incelemek icin Londra Kraliyet Sosyetesi'nin kurduğu komisyona üye seçilmiştir. Bu komisyon Newton lehinde sonuca varmakla beraber de Moivre bu komisyon içinde Leibniz tarafına en yakın görünen kişi olduğu kabul edilmektedir. Bu tutumu dolayisıyla Leibniz, de Moivre'a bir Alman üniversitesinde profesörlük verilmesi için neticesiz çabalarda bulunmuştur.
1718'de Moivre The Doctrine of Chance (Şans Teorileri) adlı bir kitap yayınlamıştır ve bu kitap olasılık kuramı bilim dalında 1650'lerde Paskal ve Fermat öncü çalışmaları ile de Moivre'dan 50 yıl sonra Laplace'ın çalışmaları arasında yapılan en önemli eser olduğu kabul edilmektedir. Bu eserde de Moivre bağımsızlık kavramını, kapsama-dışlama prensipini ortaya atmış ve birkaç değişik rastgele olaylarndan ortaya çıkan bileşik olayın olasığını bulmak için formülleri ilk defa olarak açıklamıştır. Ayrıca binom dağılımın normal dağılıma yaklaşımı konusunu da incelemiştir. Bu yeni gelişmeler, özellikle kumar oyunu sevenler arasında bu kitabın çok popüler olmasına yol açmıştır.
Bundan sonra de Moivre çalışmalarını sigorta hesapları (aktuerya) alanına yöneltmiş ve ölümlülük istatistikleri ve yıllık emeklilik senetleri hesapları üzerinde gelişmeler sağlamıştır.
1730'da Miscellanea Analytica adlı kitabını yayınlamıştır. Bu kitap önce bir başka matematiksel uyuşmazlığa değinmektedir. de Moivre Sterlinge atfedilen ve Sterling Yasası olarak bilinmeye başlanan (n! sayısını açıklayan) formülün 1707'de kendisi tarafından ortaya atıldığını iddia etmiştir. de Moivre ancak bu kitabının 1738de çıkan ikinci edisyonunda Sterling'in katkısını kabul etmiştir. Bu kitapta ayrıca de Moivre formülü verilmiştir. Bu formül bir sinus ifadesinin kompleks sayılı bir ifadeye eşitliğini şöyle verir:

bf3c8c337dd3a524db2f50c279003fa5

De Moivre, matematik bilimine yaptığı önemli katkılar dolayısıyla 1735'de Berlin Prusya Bilim Akademisi ve 1754'de Paris Fransız Bilimler Akademisi üyeliklerine kabul edilmesi ile şereflendirilmiştir.
De Moivre hayatı boyunca fakir yaşamıştır. 1754'de Londra'da ölmüştür.
De Moivre ile ilgili en ilginç konu da ölümüdür: hayatının son zamanlarında her gün normalden 15 dakika fazla uyuduğunu fark eden bilim adamı, 24 saat uyuduğu gün öleceğini var sayarak 27 kasım 1754'ü ölüm tarihi olarak belirledi. Ve gerçekten aynen hesapladığı gün De Moivre hayata gözlerini yumdu.
KisukE UraharA ve ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Abraham De Moivre benzer konular

Abraham Maslow
Abraham Harold Maslow (1908 - 1970) Abraham Harold Maslow (1 Nisan, 1908 – 8 Haziran, 1970), Rus göçmeni yedi çocuklu Yahudi bir ailenin en büyük çocuğu olarak Brooklyn, New York’ta dünyaya geldi. Eğitimsiz bir ailenin çocuğu olan Maslow, ailesinin ısrarı ile New York Şehir Koleji'nde hukuk...
Forum: Felsefe ww Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Ekim 2015 22:40
Abraham Lincoln
Abraham Lincoln http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/44/Abraham_Lincoln_head_on_shoulders_photo_portrait.jpg/200px-Abraham_Lincoln_head_on_shoulders_photo_portrait.jpg Amerika Birleşik Devletleri'nin 16....
Forum: Siyaset ww Cevap: 6
Son Mesaj: 18 Şubat 2013 21:11
De Moivre Formülü
De Moivre Formülü De Moivre formülü 18. yüzyıl Fransız matematikçisi Abraham de Moivre anısına isimlendirilmiş ve herhangi bir karmaşık sayı (özellikle herhangi bir gerçel sayı x ve herhangi bir tamsayı n) için şu ifadenin geçerli olduğunu önerir: ...
Forum: Matematik Cevap: 1
Son Mesaj: 11 Haziran 2011 16:56
Abraham Simpson
Abraham Simpson http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/a/a9/Abraham_Simpson.png Abraham Jay Simpson (Dan Castellaneta seslendirdi), çoğunlukla kullanılan ismi Abe Simpson ve Grampa, animasyon televizyon dizisi Simpsonlar'daki kurgusal karakterdir. Simpson ailesi'nin patrik karakteri,...
Forum: Hayali Karakterler Cevap: 0
Son Mesaj: 28 Haziran 2010 21:36
De Moivre kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
de'moivre ne bulmuş neyi keşfetmiş bana acil lazım lütfen yardım edin
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 1 Aralık 2009 11:12
 
Sayfa 0.140 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu