Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Vasco da Gama

Gösterim: 14505 | Cevap: 1 Vasco da Gama kimdir, nereli, hayatı.
  • vasco da gama kimdir
  • vasco de gama nerelidir
  • vasko do gama nereyi kesfetti
_KleopatrA_
21 Mart 2010 21:06   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Vasco da Gama (Vasco da Gama Kimdir? - Vasco da Gama Hakkında)

Vasco da Gama
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tam boyut için resme tıklayın.

Adı:  vasco_da_Gama_.jpg
Gösterim: 22
Boyutu:  19.9 KB
ID: 20595
Vasco da Gama (Portekizce okunuşu Vaşku dı Gama) (1469, Sines, Portekiz - ö. 24 Aralık 1524, Kochi (Kerala), Hindistan), Keşifler Çağı'nda yaşamış olan, Avrupa'nın en başarılı kaşiflerinden olan, Avrupa'dan çıkıp doğrudan Hindistan'a giden ilk kişi olarak bilinen, Portekizli denizcidir.

Portekiz kralı I. Manuel'e bağlı olarak, Doğu'nun hazinelerine ve hristiyanlar için kutsal olduğuna inandıkları Hindistan topraklarına ulaşmakla görevlendirilmiştir. 1487'de, kendisinden önce Bartelemeu Dias'ın keşfettiği ve Afrika'yı dolanan Ümit Burnu'nu kadar uzanan deniz yolunu geliştirerek, Denizci Henri'nin başlattığı Portekiz deniz keşiflerine bir yenisini eklemiştir.

Avrupalıların Hindistan'a deniz yoluyla ulaşabilmeleri, Osmanlı Devleti'nin ve İran'nin ticari alandaki üstünlüklerine son vermiş, deniz ticaretinde Avrupalıların üstünlüğü ele geçirmesini sağlamıştır.

Gittigi yerlerde müslüman gemilerine karsı, özellikle hac'dan gelen zengin gemilere karsı korsanlık yapmış, Calicut, Mombasa, ve Malindi gibi liman şehirlerinde, yerel halkla şavasıp, bu sehirleri topa tutmustur. 1998 yılında Hindistan hükümeti Gama'nın Hindistan'a ilk geldiği yer olan Calicut'ta özellikle ülkeye ve bölgeye turist çekmek amacıyla bu kutlamaları yapmak istiyor fakat başta Hindistan Komünist Partisi olmak üzere halk Vasko dö Gama'nın gelmesiyle köleleştirme ve emperyalist sömürü döneminin başladığını söyleyerek bu kutlamalara karşı ayaklanıyor ve gösteriler düzenliyorlar. Bundan dolayıda 500. yıl kutlamaları Hindistan'da kutlanamıyor ve hükümet geri adım atmak durumunda kalıyor. Ancak tüm bunlara rağmen Vasco dö Gama Portekizlilerin milli kahramanı olduğu için Portekiz'deki kutlamalarda bir değişiklik yapılmıyor hatta bu kutlamalar daha da büyük bir şekilde Expo 98 kutlamları ile birleştiriliyor.
Daisy-BT
12 Ağustos 2011 00:41   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Vasco da Gama


Vasco da Gama

Doğum: 1469'a doğru, Sines
Ölüm: 1524, Hindistan
Portekizli denizci.

1487'de Kral II. Joâo tarafından, Afrika'yı dolaşarak Hindistan'a ulaşacak bir keşif seferinin yönetimine getirildiyse de, ancak 10 yıl sonra, 160 tayfayla bu sefere çıkabildi. Kasım 1497'de, hiçbir zorlukla karşılaşmadan Ümit Burnu'nu aştı. Afrika'nın doğu kıyısını izleyerek Mombasa ve Malindi'de demirledi. Buradan bir kılavuz eşliğinde Batı Hindistan'ın Malabar kıyısına hareket etti ve 1498'de Calicut'a ulaştı. Prens Zamorin ile Portekiz Devleti arasında bir ticaret antlaşması imzaladı. 1499'da geri döndü.

Daha sonra, Hindistan'a doğru çıktığı bir başka seferde, Afrika'nın Sofala, Mozambik ve Dekkan kıyılarında ticaret merkezleri kurarak, buralarda Portekiz egemenliğini kabul ettirdi. 1503'te Lizbon'a döndü; 1523'te III. Joâo tarafından Hindistan Kral Naipliği'ne atandı. 1551'de, Castanheda, Gama'nın keşiflerini "Historia e Canquisto da İndia" (Hindistan'ın Tarihi ve Fethi) adı altında yayımladı.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Vasco da Gama Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • vasco da gama kimdir
  • vasco de gama nerelidir
  • vasko do gama nereyi kesfetti
Köprüler - Vasco da Gama Köprüsü
Gönderen: _EKSELANS_ Forum: Mimari Eserler
Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Nisan 2015 11:07
Gama-Işın Patlaması (GIP)
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Uzay Bilimleri
Cevap: 8
Son Mesaj: 19 Mayıs 2012 11:32
Gama Işını (Gama Işıması)
Gönderen: asla_asla_deme Forum: Fizik
Cevap: 2
Son Mesaj: 12 Ağustos 2011 15:07
Elliptik Gama Fonksiyonu
Gönderen: _KleopatrA_ Forum: Matematik
Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Şubat 2010 19:04
Gama Fonksiyonu
Gönderen: _KleopatrA_ Forum: Matematik
Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Şubat 2010 18:52
Sayfa 0.198 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu