Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Hindistan'da Bilim

Gösterim: 3883 | Cevap: 0
GusinapsE
2 Ekim 2006 05:07   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Hindistan'da Bilim

Hindistan'da Bilim


Hindistan'daki bilimsel etkinliklerin başlangıcını M.Ö. 5000'lere kadar geriye götürmek mümkündür; ancak bilim gibi düzenli bir bilgi topluluğunun oluşumu için yaklaşık M.Ö. 2500'leri beklemek gerekmiştir. Erken dönemlere ilişkin bilgileri Vedik metinlerden ve nispeten daha geç tarihli olan Siddhantalardan edinmek olanaklıdır.
Hindistan'da kullanılan sayı sistemi, on tabanlı (yani desimal) olup, erken tarihlerden itibaren konumsal rakamlandırma yönteminin benimsendiği görülmektedir. Sıfırı ilk defa Hintli matematikçiler kullanmıştır. Sayı sistemindeki bu erken tarihli gelişme, aritmetiğin gelişim hızını büyük ölçüde etkilemiştir.
Daha sonra Pythagorasçılara mal edilecek olan Pythagoras Teoremi'nin çözümü ile ilgili erken çözüm örneklerine Hintlilerin geometrik metinlerinde rastlamak mümkündür.
Cebir alanında birinci ve ikinci derece denklem çözümleriyle ilgilenmişler ve trigonometri alanında ise, sinüs ve kosinüs fonksiyonlarını kullanmışlardır.

Daha sonra Hintlilerin aritmetik, cebir ve trigonometri konusundaki bilgileri Sanskrit dilinden Arapça'ya yapılan çeviriler yoluyla İslâm Dünyası'na aktarılacak ve buradaki bilimsel uyanışta önemli bir rol oynayacaktır; on ikinci yüzyıldan itibaren Arapça'dan Latince'ye yapılan çeviriler sonucunda ise, Hıristiyan Dünyası bu bilgilerle tanışacaktır.
Hintlilerin evreni Yer merkezlidir ve astronomiden söz eden metinlerde Ay ve Güneş'in hareketleri ve tutulmaları, Yer, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn'ün hareketleri, Yer ve Güneş'in birbirlerine uzaklıkları hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. M. S. beşinci ve on ikinci yüzyıllar arasında konuyla ilgili yapmış oldukları çalışmalarda ise, trigonometrik oranları da dikkate almak suretiyle, Güneş-Yer, Ay-Yer uzaklıklarını, Güneş, Ay ve diğer gezegenlerin konumlarını ve dolanım periyotlarını hesaplamaya çalışmışlar ve bunlarla ilgili sayısal değerleri içeren eserler bırakmışlardır. Bunlardan Aryabhata adındaki bir astronom ilk defa Yer'in kendi etrafındaki hareketinden söz etmiştir.
Hint tıbbı, başlangıcından itibaren Hint felsefesi ve kozmolojisiyle iç içe gelişmiştir. Onlara göre, canlı varlıklar evrenin küçük bir modelidir ve doğadaki diğer varlıklar gibi, toprak, su, hava, ateş ve eterden meydana gelmiştir. M.Ö. üçüncü yüzyıldan itibaren gelişen tıpla ilgili sistemler konuya yeni bakış açıları getirmiştir. Bunlardan Yoga Okulu, sağlıklı olabilmek için beden disiplinin yanı sıra, zihin disiplinini de şart koşarken, yine aynı dönemlerde ortaya atılan bir başka görüş, beden yapısının temelde kimyasal esaslara dayandığını, dolayısıyla tedavinin de aynı esaslara dayanması gerektiği tezini savunmuştur.
Hint uygarlığındaki bilimsel uğraşlar, bilimin gelişimi üzerinde oldukça etkili olmuştur. Bu etki ilk dönemlerde tacirlerin, seyyahların ve askerlerin yardımlarıyla gerçekleşirken, daha sonraki dönemlerde, doğrudan doğruya bilginler ve çevirmenler yoluyla gerçekleşmiştir.

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Hindistan'da Bilim benzer konular

Genişleyen evren modelini bilim dünyasına tanıtan bilim adamı kimdir?
Genişleyen evren teorisi, galaksiler arası uzaklık, galaksiler evreni, evrenin boyutları, genişleyen evren modelini ortaya koyan bilim adamı kimdir? Genişleyen evren modelini bilim dünyasına tanıtan bilim adamı kimdir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 10 Ocak 2015 11:19
Hindistan (India) ve Hindistan Tarihi
http://www.msxlabs.org/forum/pafta.jpg http://img55.imageshack.us/img55/5529/indiaflag1cf934bbk0.jpg Milli Marş: JANA-GANA-MANA-ADHINAYAKA, JAYA HE BHARATA-BHAGYA-VIDHATA PUNJAB-SINDHU-GUJARATA-MARATHA- DRAVIDA-UTKALA-BANGA
Forum: Ülkeler ve Tarihleri Cevap: 6
Son Mesaj: 19 Ekim 2012 09:43
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 7 Ocak 2012 14:35
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 6 Ekim 2011 10:15
Bilim kaç yıldır vardır? Bilim tarihinde gerçekleştirilmiş en büyük buluş nedir?
BİLİM Kaç yıldır vardır ve bilimin en büyük buluşu
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 23 Eylül 2009 16:54
 
Sayfa 0.129 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu