Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Mor Salkım (Wisteria sinensis)

Gösterim: 11527 | Cevap: 0
  • mor salkim cicegi
  • mor salkim ozellikleri
  • mor salkimli cicek
6
  • 6 Gönderen KiTiaRa
KiTiaRa
20 Şubat 2008 23:52   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Mor Salkım (Wisteria sinensis)

MOR SALKIM (WISTERIA SINENSIS)Baklagillerden, salkım durumunda mavi, mor, beyaz, pembe renkli,salkım şeklinde çiçekler açan, boyu 20 m'ye kadar uzayabilen çok yıllık bir sarmaşık (Wisteria sinensis) türüdür. Anayurdu Çin'dir.Ömrü yaklaşık 70 yıldır. . Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Türkiye'de de bulunur.
ilkbahar’dan yaza geçişin mis kokulu habercisi dir. Küçük bir fidecik’ken, iki üç sene sonra çiçek açmaya başlar. İster ufak bir ağaç, ister müthiş bir sarmaşık olarak yetişebilen, Papilionaceae ailesinden bu bitkinin anavatanı, Uzakdoğu’da Çin ve Japonya’dır.Tam güneşli ya da yarı aydınlık (günde dört beş saat güneş alan yerler) ortamlarda yetişir. Malzemelerle desteklenmez ise zamanla yer örtücü bitkiler gibi gelişebilir.


Mor salkım bahçede yerinin değiştirilmesinden pek hoşlanmaz. Mesela lodosa açık aydınlık duvarlar mor salkım için idealdir.
Yılda iki kez budanması gerekir. Birincisi çiçekler geçtikten sonra çok az, ikincisi yaz sonuna doğru ya da kış sonunda yapılmalıdır. Fakat bu bitkiyi kendi halinde bırakırsanız zamanla dağınık bir form alacaktır. Doğal, budanmamış haliyle kimi mor salkımlar etkileyici Monet tablolarının ve Japon seramiklerinin baş konusu haline gelmiştir.
Kışın yapraklarını döker. Çelik ve daldırma ile üretilir. Dayanıklı ve uzun süre yaşayanlar fidandır. Üretilmesi gül’e benzer. Çardaklar ve pergolalarda güzel bir görünüm sağlar. Mor, beyaz, krem ve kırmızı renklerinin dışında katmerli olarak yetiştireceğiniz mor salkım, kendiliğinden duvara yapışamayacağından özel bir desteğe (tel, tahta, hasır örgü gibi) ihtiyacı vardır.

Özellikleri

Çiçekler mavimsi mor renkte, kokulu ve 30 cm'e yaklaşan salkımlar oluşturacak şekildedir. Kuvvetli rüzgarlardan korunaklı yerlerde iyi yetişir. Genç bitkilerde su isteği çok, yaşlı bitkilerde ise daha azdır.

Mor salkım (Wisteria sinensis) sarmaşığı arsız bir bitkidir. Mor salkım hızlı gelişir, toprak seçimi yoktur. Killi, kireçli, asitli, bakım yapılabilecek her yerde gelişir.
Bu arada bu bitkinin Türkiye’de pek kullanılmayan bir yetiştirilme şekli de var. Otobanlardaki dik şevlerde yer örtücü gibi de kullanılıyorlar. Mor salkım hava kirliliğine de dayanıyor.

sanar, asla_asla_deme, Pasakli_Prenses ve 3 kişi bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen asla_asla_deme; 23 Mayıs 2010 00:53.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Mor Salkım (Wisteria sinensis) Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • mor salkim cicegi
  • mor salkim ozellikleri
  • mor salkimli cicek
Portakal (Citrus sinensis)
Gönderen: Blue Blood Forum: Bitki Türleri
Cevap: 2
Son Mesaj: 11 Haziran 2012 04:00
Çay (Camellia sinensis)
Gönderen: asla_asla_deme Forum: Bitki Türleri
Cevap: 2
Son Mesaj: 18 Mayıs 2011 13:11
Yeşim Salkım
Gönderen: careless_WhispeR Forum: Müzik tr
Cevap: 3
Son Mesaj: 18 Aralık 2010 23:22
Yeşim Salkım - Vallahi
Gönderen: reyan Forum: Türkçe Şarkı Sözleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Ocak 2010 04:40
Salkım Nedir?
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: X-Sözlük
Cevap: 0
Son Mesaj: 15 Haziran 2009 21:32
Sayfa 0.195 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu