Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

ATP Sentezi (Fosforilasyon)

Gösterim: 41820 | Cevap: 0
  • atp sentezi
  • atp üretimi
1
  • 1 Gönderen ahmetseydi
5 Mayıs 2009 22:11   |   Mesaj #1   |   
ahmetseydi - avatarı
SMD Je Taime
Kahramanmaraş

45.571
5.014 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2005

ATP Sentezi (Fosforilasyon)

ATP Sentezi (Fosforilasyon)

Fosforilasyon, genel olarak ATP üretimi anlamına gelmektedir. ATP sentezine fosforilasyon denir. Kelime anlamı olarak, bir moleküle fosforil grubu eklenmesi demektir. Dolayısıyla, besinlerden elde edilen enerjinin, hücre tarafından kullanılabilir bir hale getirildiği yükseltgenme tepkimeleri süreci olarak da tanımlanabilir.
Fotosentez tepkimeleri de, yine fosforil grubu eklenmesi görüldüğü, ancak bu kez ışık enerjisi kimyasal enerjiye dönüştürüldüğü için, indirgeyici bir fosforilasyon olarak ele alınır.
Dört çeşit fosforilasyon vardır:
1. Substrat düzeyinde fosforilasyon: Hücre sitoplazmasında O2 ve ETS. olmadan enzim varlığında substrattan direk ATP sentezidir (fermantasyon). Oksijen ve elektron taşıma sistemi (ETS) kullanılmaz, organik madde tamamen parçalanmadığı için atp kazancı azdır. Enzimler tüm canlılarda var olduğundan tüm canlılarda görülür. Bazı bakteriler yalnızca fermantasyon yapar.
Not: Evrimde ilk ortaya çıkan fosforilasyon şeklidir.
2. Oksidatif fosforilasyon: Enerji verici besin maddelerinin yıkımından oluşan yüksek enerjili elektronların mitokondrilerde ets den oksijene iletilirken ATP’nin sentezlenmesidir. Oksijenli solunumda görülür. Prokaryot hücrelerde sitoplazmada, ökaryot hücrelerde mitokondri de gerçekleşir.
3. Fotofosforilasyon: Işık yardımıyla ADP'ye fosfat bağlanarak ATP sentezlenmesine denir. Klorofile sahip hücrelerde, fotosentezde meydana gelir. Fotosentezin ışıklı evresinde devirli ve devirsiz basmaklarda gerçekleşir. Elektron taşıma sistemi (ETS) kullanılır. Oksijenli solunuma benzer ancak klorofil şarttır. Prokaryot canlılarda sitoplazmada, ökaryot canlılarda ise çift katlı zarı olan kloroplastlarda gerçekleşir.
4. Kemosentetik fosforilasyon: Kemosentez reaksiyonlarında açığa çıkan enerji ile ATP sentezi yapılmasıdır. İnorganik bileşikleri oksitleyerek elde ettikleri enerji ile organi madde yani besin üretirlerler. Bu olay sadece kemosentetik bakterilerde gerçekleşir. Örneğin; kükürt bakterileri, nitrit ve nitrat bakterileri.
gamzem bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Hi-LaL; 12 Mayıs 2009 21:37
Misafir
25 Kasım 2015 19:23
Avatarı yok
Ziyaretçi
Bu mesaj nötrino tarafından silindi.
 
 
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

ATP Sentezi (Fosforilasyon) benzer konular

Etiketler:
  • atp sentezi
  • atp üretimi
ATP hidroliz olayı ile parçalandığında ne kadar ATP oluşur?
ATP'nin yıkımı, ATP hidrolizi, ATP'nin hidrolizinde ne kadar enerji açığa çıkar?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 3
Son Mesaj: 4 Aralık 2013 17:51
Oksijenli solunumda oksidatif fosforilasyon yoluyla kaç atp elde edilir?
OKSİJENLİ SOLUNUMDA 6 MOLEKÜL ASETİL COA TEPKİMEYE GİRERSE OKSİDATİF FOSFORİLASYONDA KAÇ MOLEKÜL ATTP ELDE EDİLİR?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Kasım 2012 21:29
ATP sentezi nedir?
ATP Sentezleme nedir? ATP Sentezi nasıl oluşur?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 21 Ekim 2009 19:46
Oksidatif Fosforilasyon
Oksidatif Fosforilasyon Vikipedi, özgür ansiklopedi Oksidatif fosforilasyon, canlılarda enerji kaynağı olarak kullanılan ATP sentezinde kullanılan yollardan biridir. Fosforilasyon olarak da adlandırılan ATP sentezi başlıca üç yoldan gerçekleştirilir. ...
Forum: Biyoloji Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Ekim 2009 19:35
Fotofosforilasyon (Işık Enerjisiyle ATP Sentezi)
Fotofosforilasyon Vikipedi, özgür ansiklopedi Fotofosforilasyon, güneş ışığı enerjisi kullanılarak ATP üretiminin gerçekleştirilmesidir. Yaşayan canlılar sadece iki kaynaktan enerji elde edebilirler: güneş ışığı ve redoks tepkimeleri. Bütün canlılar yaşamları için gerekli değişmez ürün ATP'yi...
Forum: Biyoloji Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Ekim 2009 17:10
 
Sayfa 0.144 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu