Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yumurtalık Nedir? Yumurtalığın Yapısı ve Görevleri

Gösterim: 2109 | Cevap: 1
  • yumurtaligin gorevi nedir
1
  • 1 Gönderen reyan
reyan
26 Ağustos 2009 16:17   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Yumurtalık


Yumurtalık, dölyatağının iki tarafında, geniş bağlar içinde bulunan simetrik iki bezin her biri. Yumurtalık, dişi üreme hücrelerini yani yumurtaları bulunduran bir dişi üreme organıdır. Ergenlik dönemine kadar içindeki yumurtalar olgunlaşmaz. Ergenlik döneminden sonra olgunlaşan yumurtalar teker teker rahime gider. Eğer yumurtalığın ağzı tıkanmışsa, buna Kısırlık denir.

Yapısı

Yumurtalık, 3-4 cm uzunluğundadır. Dölyatağı*yumurtalık bağıyla dölyatağına, yumurtalık borusu- yumurtalık bağıyla Fallop borusuna bağlıdır. Karınzarından bir kılıf ile De Graff foliküllerinden oluşan yumurta yapıcı bir tabakadan meydana gelir. De Graff foliküllerinin sayısı 700.000 civarındadır. Foliküller, üzeri damarlarla kaplı katılgan dokudan bir kılıfla çevrilidir. Foliküllerin içi yetişkin kadında önce bir epitel kütlesi halindedir, sonra bunun yerini tanecikli bir zar (epitel hücreleri), etrafı epitel hücrelerinden ibaret bir kursla çevrili bir yumurta ve merkezi bir sıvı alır.


Çalışması

Yumurtalığın çalışması iki yönlüdür. Yumurtalık bir yandan De Graff folikülünün olgunlaşıp çatlamasıyla zaman zaman bir yumurta bırakır (yumurtlama), diğer yandan folikülün ve lütein denilen iki hormon salgılar (dişilik hormonu). Folikülin doğrudan doğruya folikül tarafından salgılanır. Folikülün çatlamasıyla birlikte hormon miktarı birden çoğalır. ve yumurtlama meydana gelir. Lütein (progesteron) yumurtalığın "sarı cisim" denen De Graff folikülünün nedbesi tarafından salgılanır.Yumurtalık urları

Yumurtalıklarda, katı ve sulu tehlikesiz urlarla birlikte habis urlar da görülebilir. Bazı urların iç salgılara etkisi olabilir. Genellikle bir salpenjite bağlı iltihaplar meydana gelebilir (salpengo-ovarit veya aneksit). Yumurtalıklarda sayı (eksiklik veya fazlalık), yer, şekil ve gelişme (hipoplazi) bakımından anomaliler olabilir. Bazı yumurtalık lezyonlarının (distrofi) sınıflandırılması güçtür.

Yumurtalık distrofilleri

Yumurtalık distrofilleri konusundaki incelemelere son zamanlarda büyük önem verilmektedir. Yumurtalık distrofilleri, çeşitli anatomik lezyonlarla ortaya çıkar. Bunların ortak özellikleri yumurtalıkta yumurtaların geliştiği ve çoğaldığı tabakaya yerleşmiş olmalarıdır. Bu lezyonlar, yumurtalığın çalışmasını ve özellikle yumurtanın olgunlaşmasını kötü yönde etkiler. Klinik belirtileri, çeşitli âdet bozukluklarından kısırlığa kadar değişebilir. Yumurtalık distrofillerine bağlı üç çeşit anatomik lezyon tarif edilirse de bunların değişik tabiatta mı, yoksa aynı hastalığın çeşitli şekilleri mi olduğu bilinmemektedir. Söz konusu lezyonlar şunlardır: Sklerokistli yumurtalık iltihabı, Stein-Leventhal belirtisi ve Yumurtalık kabuğu fibrozları. Yumurtalık distrofilleri, yumurtalığa bağlı kısırlıkların pek çoğunun sebebidir. Bunların büyük kısmı için cerrahî bir tedavi imkânı bulmak mümükündür.

Yumurtalık iltihabı

Yumurtalık iltihabı, had veya müzmin olabilir. Cinsel organların bir iltihabından veya genel bir iltihap sonucu meydana gelebilir. Çoğunlukla rastlanan mikroplar şunlardır: Streptokok kolibasil, daha nadir olarak da gonokok.


asla_asla_deme bu mesajı beğendi.
4 Haziran 2013 21:50   |   Mesaj #2   |   
AndThe_BlackSky - avatarı
VIP >
İzmir

14263
9.155 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 11-06-2011
Yumurtalık

Dişi üreme organı. Bitki ve hayvanlarda dişinin yumurtalarını meydana getirir. Fasulye şeklinde ve 2,5 cm boyunda bir bezdir. Hormon üretme görevi de vardır.
İnsanlarda bele yakın her iki tarafta birer tane bulunur ve sırasıyla her biri yaklaşık 28 günde bir, olgun bir yumurta meydana getirir (yumurtlama)

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yumurtalık Nedir? Yumurtalığın Yapısı ve Görevleri Konusuna Benzer Konular

Bağırsak Nedir? Bağırsakların Yapısı ve Görevleri
Gönderen: Blue Blood Forum: Biyoloji
Cevap: 6
Son Mesaj: 9 Kasım 2014 21:58
Sinir Nedir? Sinirlerin Yapısı ve Görevleri
Gönderen: Valeria Forum: Biyoloji
Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Kasım 2012 13:15
Göğüs Nedir? Göğüsün Yapısı ve Görevleri
Gönderen: Daisy-BT Forum: Biyoloji
Cevap: 0
Son Mesaj: 6 Eylül 2011 23:36
El Nedir? Elin Yapısı ve Görevleri
Gönderen: ener Forum: Biyoloji
Cevap: 1
Son Mesaj: 24 Ağustos 2011 09:41
Timüs Nedir? Timüsün Yapısı ve Görevleri
Gönderen: ahmetseydi Forum: Biyoloji
Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Mayıs 2009 15:48
Sayfa 0.175 saniyede 11 sorgu ile oluşturuldu