Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Soluk Borusu (Nefes Borusu) Nedir? Soluk Borusunun Yapısı ve Görevleri

Gösterim: 20.778 | Cevap: 1
  • soluk borusu nedir
  • soluk borusunun yapısı
24 Mayıs 2010 11:15   |   Mesaj #1   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

13.241
19.007 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010

Soluk Borusu (Nefes Borusu) Nedir? Soluk Borusunun Yapısı ve Görevleri

Soluk Borusu
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopediNefes borusu (soluk borusu) vücutta solunan havanın geçtiği, boru şeklinde bir organdır. Omurgalılarda trakea havanın boğazdan akciğerlere geçişini sağlarken, omurgasızlarda dışarıdaki havayı doğrudan iç dokulara ulaştırır.

Soluk borusu, gırtlağın altındadır, on iki santimetre boyundadır.(Yani çok uzun değildir.) Altıncı boyun omuru hizasında gırtlaktan başlar. Dördüncü sırt omurunda ikiye ayrılarak bronşlarısağ bronş daha ince, daha kalın daha kısa daha diktir; sol bronş daha ince, daha uzun ve daha yataydır. Bronşlar akciğerde ince dalcıklara ayrılırlar. Akciğer, göğüs boşluğunda sağ ve solda iki tanedir. Sağ akciğer, üç sol akciğer iki lobludur. Her akciğer tabanı diyaframda olan birer yarı koni biçimindedir. Dış ve iç iki yüz bir taban bir de tepeleri vardır. Akciğere giren çıkan yapılar iç yüzün ortasından girerler. Buraya akciğer atardamarları, akciğer toplardamarları, akkar yolları ,sinirler girer ve çıkarlar. Bronşlar içi hava ile dolu alveol denen keseciklerde biterler. Bu keseciklerin duvarlarında kılcal damarlar yayılır. Plevra, akciğerin dış yüzü ile diyafrağmanın üst yüzünü arasız örten seröz bir zardır. İç ve dış iki yaprağı arasında plevra boşluğu adı altında nemli ve kaygan boşluk vardır. Böylece, akciğerin solunum sırasında şişip küçülmesi kolaylıkla sağlanmış olur.
Son düzenleyen Safi; 6 Kasım 2015 18:58 Sebep: Kırık link, resim yeniden düzenlendi.
jaws
1 Ekim 2010 21:39   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Soluk Borusu (Nefes Borusu) Nedir? Soluk Borusunun Yapısı ve Görevleri

SOLUK BORUSU
Soluk Borusu (Nefes Borusu) Nedir? Soluk Borusunun Yapısı ve Görevleri


.Soluk borusu, ikiye çatallanarak akciğer göbeğine doğru giden 2 ana bronşa ayrılır (akciğer göbeği, kan damarlarının ve bronşların akciğere girdiği bölümdür). Akciğer göbeği her akciğerin iç yüzünde yeralır ve akciğer içine giren akciğer sapı (ana bronş, akciğer atardamarı, akciğer toplardamarları, bronş atardamarı, sinirler, lenf damar ve düğümleri) buradan girer. Sağ ve sol ana bronş, ne yön ne de çap bakımından birbirine benzerler; ama her birinden lob bronşları, bu sonunculardan da segment bronşları doğarlar.Sol bronşa göre daha dik ve geniştir.

Sağ bronşun başlangıcından 1,5 sm sonra üst lob bronşu doğar; bu, daha sonra 3 segment bronşuna ayrılır: Üst tepe bronşu; ön. bronş; arka bronş. 3 sm uzunluğundaki ara segment ise ana bronşu izler. Ara segmentin bir yüzünden doğan orta lob bronşu, iç yan ve dış yan segment bronşlarına ayrılır. Ara segmenti sürdüren alt lob bronşu, 5 segment bronşuna ayrılır: Ara segmentten çıkan ve arkaya doğru giden Nelson bronşu ya da üst tepe bronşu; taban iç yan bronşu; taban ön bronşu; taban arka bronşu; taban dış yan bronşu. Bronşların adlandırılması yönlerine göre yapılır; sözgelimi, üst lob bronşu düzeyinde üst tepe bronşu akciğer tepesine, arka bronş geriye, ön bronş öne yönelirler. Orta lob bronşu düzeyinde dış yan bronş dışa ve arkaya, iç yan bronş ise içe ve öne doğru yönelir. Alt lob bronşundan ayrılan taban ön bronşu öne ve akciğerin tabanına doğru, taban dış yan bronşu yana ve akciğerin tabanına doğru, taban arka bronşu arkaya ve akciğerin tabanına doğru yönelirler.

Solunum Sistemi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Soluk Borusu (Nefes Borusu) Nedir? Soluk Borusunun Yapısı ve Görevleri benzer konular

Etiketler:
  • soluk borusu nedir
  • soluk borusunun yapısı
Akciğerlerin, gırtlağın ve soluk borusunun görevleri nelerdir?
Soluk borusunun görevleri nelerdir, gırtlağın görevleri nelerdir, akciğerlerin görevi nedir? Akciğerler, gırtlak ve soluk borusu hangi işlevleri yerine getiren organlardır?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 2
Son Mesaj: 7 Kasım 2015 14:39
Yemek Borusu Nedir? Yemek Borusunun Yapısı ve Görevleri
Yemek Borusu MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & Vikipedi http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d4/Illu01_head_neck.jpg/260px-Illu01_head_neck.jpg Özofagusun kesit yüzeyinde görünüşü. ...
Forum: Biyoloji Cevap: 3
Son Mesaj: 24 Haziran 2015 02:46
Soluk borusunun görevi nedir?
nefes borusunun görevini yaz.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 18
Son Mesaj: 23 Ekim 2014 21:20
Östaki borusu nedir, görevleri nelerdir?
Östaki borusu nedir, görevleri nelerdir? Sorumuzu cevaplayın.
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 24 Şubat 2014 14:52
Epiglottit (Nefes Borusu Kabarcığı İltihabı)
Bu maddedeki yazılar yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar, doktor uyarısı ya da uzman önerisi değildir. Epiglottit Epiglottit Nedir? Genellikle çocuklarda (en sık 2-7 yaş arasında), daha az sıklıkla da yetişkin­lerde görülebilen, epiglottiste (nefes borusu üzerindeki kapak)...
Forum: Hastalıklar Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Eylül 2010 16:47
 
Sayfa 0.163 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu