Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Çene ve Çene Kemiği Nedir? Çene ve Çene Kemiğinin Yapısı ve Görevleri

Gösterim: 10050 | Cevap: 2
  • üst çenenin görevi
24 Mayıs 2010 11:34   |   Mesaj #1   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

13.241
19.086 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010

Çene ve Çene Kemiği Nedir? Çene ve Çene Kemiğinin Yapısı ve Görevleri

Çene
Vikipedi, özgür ansiklopediÇene kemiği


Çene, ağzın çevresinde yeralan, omurgalılarda çiğnemeyi sağlayan kemik donatımının adıdır.

Çeneyi oluşturan iki parçadan üstçene (lat. maxilla), kafatasına (lat. cranium) bağlıdır; altçene (lat. mandibula) kulağın hemen önündeki çene eklemi (lat. articulatio temporomandibulare) aracılığı ile kafatasına tutunmuştur. Çene eklemi vücutta çift taraflı çalışan tek eklemdir. Memelilerde alt çene hem aşağı yukarı, hem de iki yana hareket eder. Çeneyi kapatan kasların güçlü olmasına karşılık, açıcı kaslar hem az sayıda, hem de oldukça zayıftırlar: İnsanda ve hayvanların birçoğunda çenenin açılmasına yerçekimi yardımcı olur. Bazı yılanlarda, büyük avlar yutulurken, altçene yerinden ayrılarak aşağı inebilir.
jaws
1 Ekim 2010 21:29   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Çene ve Çene Kemiği Nedir? Çene ve Çene Kemiğinin Yapısı ve Görevleri

ÇENE KEMİĞİ
99196 004 B91F3F9B


Çene kemiği erirse İmplant
Çene kemiğinin kaybında ,yani kemik kalınlığında ve boyunda azalma olduğunda implant konulamaz. Böyle durumlarda doğal, yapay ya da ikisinin karışımı olan kemik greftleri denilen materyaller kullanılır.
Kemik greftlerinin amacı ,konulan bölgede eriyerek yeni kemik oluşumunu sağlamaktır.Greft konulduktan sonra ortalama 6 ay beklenir. Röntgende yeni kemik oluşumu görülür. Artık implant yerleştirilmeye hazırdır.
ener
23 Mayıs 2011 10:53   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Çene ve Çene Kemiği Nedir? Çene ve Çene Kemiğinin Yapısı ve Görevleri

Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs

Çene

Omurgalı hayvanlarda kemik ya da kıkırdakla desteklenen, dişleri taşıyan ve ağzın açılıp kapanmasını sağlayan, omurgasız hayvanlarda da yine aynı ödevi gören benzer yapı. Omurgalılarda alt ve üstçene olmak üzere iki parçadan oluşur. Bunlardan altçene, yılanlar dışındaki tüm omurgalılarda baştaki tek hareketli kemiktir. Her iki kemik de bakışımlıdır. Üstçene oynamaz; üç çift ve bir tek kemikten oluşur, ağız, burun, şakak boşluklarını ve göz çukurlarını meydana getirir. Altçene, at nalına benzeyen, tek bir kemiktir. İki ucundan şakak kemiklerine eklemlenir ve böylece aşağı-yukarı oynayabilir. Çenenin eklemli oluşu bir kaldıraç gibi çalışmasını sağlar. İnsanlarda, altçene sıkıldığında dişler arasındaki besinin üzerine binen güç 70 kg. kadardır. Eklembacaklılarda ise çene, ağız parçalarının ikinci çiftinin adıdır.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Çene ve Çene Kemiği Nedir? Çene ve Çene Kemiğinin Yapısı ve Görevleri benzer konular

Etiketler:
  • üst çenenin görevi
Compsognathus (Zarif Çene)
Compsognathus MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/49/Compy.jpg/260px-Compy.jpg Compsognathus’un anlamı 'zarif çene' (Yunancada compsos-anlamı ‘zarif ' ve gnathos rafine-anlamı ise çene demektir)Compsognathus Jura Devri'nde...
Forum: Zooloji Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Mart 2013 21:56
Çene estetiği nedir, nasıl yapılır, bilgi verir misiniz?
Merhaba ben 14 yaşında bi kızım.Çenemde ufak bi çukur var çok abartı değil ama yinede beğenmiyorum.Nasıl yok edebilirim?Estetiği varmı yada benim yapabileceğim yöntemler?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Şubat 2012 18:32
Çene kemiği nasıldır?
çene kemiği yassı mı kısa kemikmidir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Kasım 2011 20:38
Çene Eklem Ağrıları (TME)
Çene Eklem Ağrıları (TME) Bu maddedeki yazılar yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar, doktor uyarısı ya da uzman önerisi değildir. Gün içinde yüzlerce kez kullanıyor olmanıza rağmen "Temporo-mandibuler Eklem (TME) çene eklemi"ni ...
Forum: Hastalıklar Cevap: 0
Son Mesaj: 13 Temmuz 2011 11:03
Ortodonti (Diş-Yüz ve Çene Ortopedisi)
Ortodonti Diş hekimliğinin , dişlerin kötü yerleşiminin ya da alt ve üst diş kemerlerinin uyum bozukluklarının önlenmesi ve düzeltilmesiyle ilgili bölümü (çene ortopedisi ya da diş-yüz ortopedisi de denir). Ortodonti çoğunlukla çocuklara , daha seyrek olarak da çocukluk döneminde biçim...
Forum: Hastalıklar Cevap: 2
Son Mesaj: 20 Kasım 2008 13:34
 
Sayfa 0.170 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu