PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Biyoloji > Yemek Borusu Nedir? Yemek Borusunun Yapısı ve Görevleri
«Önceki KonuSonraki Konu»
_Yağmur_11:14, 26 Mayıs 2011 
Yemek Borusu
MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & Vikipedi

Özofagusun kesit yüzeyinde görünüşü.


Yemek borusu, oesophagus yenilen yiyeceklerin ağızdan sonraki geçiş bölgesidir.

İçten dışa doğru örtü epiteli, düz kas ve bağ dokudan oluşmuştur. Boyu insanlarda yaklaşık 25 cm, çapı 2 cm kadardır. Erişkin sığırlarda 1 metreyi geçer. Besinler yemek borusundan geçerken yemek borusu peristaltik hareketler yapar. Yemek borusunda sindirim gerçekleşmez. Besinler yemek borusundan mideye geçiş yapar. Yemek borusu ağız ve mideyi birleştirir. Besinler yemek borusundan geçerek mideye ulaşır.Yemek borusunda sindirim yoktur fakat kasılıp gevşeme hareketleri yaparak az da olsa mekanik sindirime katkıda bulunur. Yemekborusu hastalıkları, genellikle komşu organların rahatsızlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan, sıkışma, iltihaplanma vb.dir.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • yemek borusu gorevi
  • yemek borusu nedir
  • yemek borusunun gorevi
Cevap
Misafir15:16, 19 Eylül 2012 
Yemek Borusunun Görevleri: Kaygan Bir Yapıya Sahiptir Yediğimiz Besinleri Miğdeye Taşır Yenilen Besinleri Ağızdan Sonraki Geçiş Bölgesidir...... Sağolon ++
Cevap
AndThe_BlackSky17:15, 4 Haziran 2013 
Yemek Borusu

Yutakla mide arasında kalan sindirim kanalının bir bölümüne verilen ad. İçi çok tabakalı yassı epitelle astarlanmıştır. Bağ dokusu ve kaslarla çevrelenmiştir. Çok sayıda salgı bezi içerir. Boyu, insanlarda yaklaşık 25 cm kadardır. Çevresinde bulunan düz kaslar, lokma ağza alındıktan sonra, yarattıkları dalga hareketiyle bu lokmanın mideye iletilmesini sağlarlar. Yutulan besinin mideye iletilmesinde yer çekiminin de rolü vardır. Bununla birlikte, amuda kalktığımız zaman bile, bir besin maddesini yutarak midemize gitmesini sağlayabiliriz.

kaynak
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Biyoloji Konuları
Benzer Konular
Yemek borusu nedir?
Yemek Borusu Nedir?
Soluk Borusu (Nefes Borusu) Nedir? Soluk Borusunun Yapısı ve Görevleri
Yemek borusu kanseri hakkında bilgi verir misiniz?
Yemek Tariflerim - Yemek Tarif Programı