Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Mor Salkım (Wisteria sinensis)

Gösterim: 11618 | Cevap: 0
6
  • 6 Gönderen KiTiaRa
KiTiaRa
20 Şubat 2008 23:52   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Mor Salkım (Wisteria sinensis)

MOR SALKIM (WISTERIA SINENSIS)

250pxmorsalkc4b1mxb0

Baklagillerden, salkım durumunda mavi, mor, beyaz, pembe renkli,salkım şeklinde çiçekler açan, boyu 20 m'ye kadar uzayabilen çok yıllık bir sarmaşık (Wisteria sinensis) türüdür. Anayurdu Çin'dir.

wisteriafloribundawisterz1

Ömrü yaklaşık 70 yıldır. . Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Türkiye'de de bulunur.
ilkbahar’dan yaza geçişin mis kokulu habercisi dir. Küçük bir fidecik’ken, iki üç sene sonra çiçek açmaya başlar. İster ufak bir ağaç, ister müthiş bir sarmaşık olarak yetişebilen, Papilionaceae ailesinden bu bitkinin anavatanı, Uzakdoğu’da Çin ve Japonya’dır.

wistinflwr1xe6

Tam güneşli ya da yarı aydınlık (günde dört beş saat güneş alan yerler) ortamlarda yetişir. Malzemelerle desteklenmez ise zamanla yer örtücü bitkiler gibi gelişebilir.


Mor salkım bahçede yerinin değiştirilmesinden pek hoşlanmaz. Mesela lodosa açık aydınlık duvarlar mor salkım için idealdir.
Yılda iki kez budanması gerekir. Birincisi çiçekler geçtikten sonra çok az, ikincisi yaz sonuna doğru ya da kış sonunda yapılmalıdır. Fakat bu bitkiyi kendi halinde bırakırsanız zamanla dağınık bir form alacaktır. Doğal, budanmamış haliyle kimi mor salkımlar etkileyici Monet tablolarının ve Japon seramiklerinin baş konusu haline gelmiştir.
Kışın yapraklarını döker. Çelik ve daldırma ile üretilir. Dayanıklı ve uzun süre yaşayanlar fidandır. Üretilmesi gül’e benzer. Çardaklar ve pergolalarda güzel bir görünüm sağlar. Mor, beyaz, krem ve kırmızı renklerinin dışında katmerli olarak yetiştireceğiniz mor salkım, kendiliğinden duvara yapışamayacağından özel bir desteğe (tel, tahta, hasır örgü gibi) ihtiyacı vardır.

Özellikleri

Çiçekler mavimsi mor renkte, kokulu ve 30 cm'e yaklaşan salkımlar oluşturacak şekildedir. Kuvvetli rüzgarlardan korunaklı yerlerde iyi yetişir. Genç bitkilerde su isteği çok, yaşlı bitkilerde ise daha azdır.

Mor salkım (Wisteria sinensis) sarmaşığı arsız bir bitkidir. Mor salkım hızlı gelişir, toprak seçimi yoktur. Killi, kireçli, asitli, bakım yapılabilecek her yerde gelişir.
Bu arada bu bitkinin Türkiye’de pek kullanılmayan bir yetiştirilme şekli de var. Otobanlardaki dik şevlerde yer örtücü gibi de kullanılıyorlar. Mor salkım hava kirliliğine de dayanıyor.

wisteriadl0
asla_asla_deme, Pasakli_Prenses, sanar ve 3 kişi bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen asla_asla_deme; 23 Mayıs 2010 00:53
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Mor Salkım (Wisteria sinensis) benzer konular

Salkım Nedir?
Salkım isim 1 . Üzüm gibi, birçoğu bir sap üzerinde bir arada bulunan meyve: "Bunu görünce Behzat da iki salkım muzu oradakilere dağıtmış."- M. Ş. Esendal. 2 . (bitki bilimi) Ana saptan çıkan yan çiçekleri, sapları hep aynı uzunlukta olan çiçek durumu. 3 . (bitki...
Forum: X-Sözlük Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Eylül 2015 22:10
Portakal (Citrus sinensis)
Portakal Vikipedi, özgür ansiklopedi http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b0/OrangeBloss_wb.jpg/260px-OrangeBloss_wb.jpg Portakal ağacında portakal çiçeği ve meyvesi.Bilimsel sınıflandırma Alem: Plantae (Bitkiler) Bölüm: Magnoliophyta(Kapalı tohumlular) ...
Forum: Botanik Cevap: 2
Son Mesaj: 11 Haziran 2012 04:00
Çay (Camellia sinensis)
Çay (Camellia sinensis), çaygiller (Theaceae) familyasından nemli iklimlerde yetişen, yaprak ve tomurcukları içecek maddesi üretmekte kullanılan bir tarım bitkisi. Yeşil çay, kara çay, ve oolong çayı farklı oksidasyon seviyelerinden geçirilerek üretilir. Diğer yandan Kukicha çayı (sürgün çayı)...
Forum: Botanik Cevap: 2
Son Mesaj: 18 Mayıs 2011 13:11
Yeşim Salkım
Yeşim Salkım MsXLabs.Org http://www.resimsec.net/data/media/164/yesim-salkim-1.jpg Yeşim Salkım, (d. 1968, İstanbul) Ses sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu. Müzisyen Dursun Salkım'ın kızı olan Yeşim Salkım, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Türk Sanat Müziği...
Forum: Müzik tr Cevap: 3
Son Mesaj: 18 Aralık 2010 23:22
Yeşim Salkım - Vallahi
Fazla çapkın değilim Severim güzelleri Birde kötü huyum var Gezerim geceleri Bana derler yürek yakan Bende ne cevherler var Ama şimdi aklım yalnız sende sende Vallahi, billahi Sana teslim oldum yar Başka birine bakarsam
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Ocak 2010 04:40
 
Sayfa 0.129 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu