Arama

Unutmabeni Çiçeği / Mine Çiçeği (Myosotis)

Güncelleme: 8 Ağustos 2011 Gösterim: 11.361 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Unutmabeni Çiçeği (Mine Çiçeği)
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar
260px Forget me not2 cropped
Bilimsel sınıflandırma
  • Alem: Plantae (Bitkiler)
    • Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)
      • Sınıf: Magnoliopsida (İki çenekliler)
        • Takım: Lamiales
          • Familya: Boraginaceae (Hodangiller)
            • Cins: Myosotis,L.
              • Türler: Yaklaşık 50 tür
                • Myosotis alpestris Türkiye
                • Myosotis amoena Türkiye
                • Myosotis arvensis Türkiye
                • Myosotis australis
                • Myosotis azorica
                • Myosotis cadmaea Türkiye
                • Myosotis caespitosa
                • Myosotis colensoi
                • Myosotis decumbens
                • Myosotis diminuta Türkiye
                • Myosotis discolor Türkiye
                • Myosotis gunnerii Türkiye
                • Myosotis heteropoda Türkiye
                • Myosotis incrassata Türkiye
                • Myosotis laxa Türkiye
                • Myosotis lazica Türkiye
                • Myosotis lithospermifolia Türkiye
                • Myosotis litoralis Türkiye
                • Myosotis minutiflora Türkiye
                • Myosotis nemorosa
                • Myosotis olympica Türkiye
                • Myosotis platyphylla Türkiye
                • Myosotis praecox
                • Myosotis propinqua Türkiye
                • Myosotis ramosissima Türkiye
                • Myosotis refracta Türkiye
                • Myosotis rehsteineri
                • Myosotis scorpioides
                • Myosotis secunda
                • Myosotis sicula Türkiye
                • Myosotis sparsiflora Türkiye
                • Myosotis speluncicola
                • Myosotis stenophylla
                • Myosotis stolonifera
                • Myosotis stricta Türkiye
                • Myosotis sylvatica Türkiye

Unutmabeni, Unutma beni veya Mine Çiçeği, bilimsel ismi Myosotis (Yunanca: fare kulağı) olan bir çiçekli bitki cinsidir. Boraginaceae familyasından olan cinsin bilimsel adı Yunanca "fare kulağı" anlamına gelir ki bu isim çiçeğin yapraklarının şekline atıfta bulunur. Yaygın ismi olan "Unutma Beni" isminin kökeni çiçeğin Fransızcada yaygın bir şekilde "ne m'oubliez pas" (Türkçesi: "Beni unutma" veya "Unutma beni") deyişiyle anılmasıdır ki Fransızcadan bu kullanım İngilizceye de geçmiş ve Orta Çağ'dan beri çiçek İngilizcede de "unutma beni" anlamına gelen "Forget-me-not" olarak anılmaktadır. Birçok başka dilde de çiçeğe benzeri isimler verilmiştir.

Biyolojik özellikleri
Unutmabenilerin özellikle bahçelerde yetiştirilen, kültive edilmiş formlarında birkaç renk birden görülebilir. Mavinin dışında yaygın Unutmabeni renkleri beyaz ve pembedir.
180px Forget me not
Yaklaşık elli tür barındıran cins oldukça çeşitlidir. Türlerin büyük bir kısmı küçük (yaklaşık 1 cmçapta) ve yassı 5 mavi taçyaprağa sahip çiçekler açarlar. Baharda açan çiçeklerde renk çeşitliliği sıklıkla görülebilir; genel olan mavi rengin dışında beyaz ve pembe renkler de sıklıkla görülebilir. Gölgeyi tercih eden bitki bahçelerde oldukça yaygındır ve kültive edilmiş olanları sıklıkla birkaç renkte çiçek açarlar.

Dağılımı

Oldukça geniş bir alana dağılmış olan cinsin birçok çeşidi Yeni Zelanda'ya özgüyken, birkaç Avrupa türü mevcuttur. Çiçeğin bazı türleri, özellikle de Myosotis sylvatica, Avrupa, Asya ve Amerika'daki ılıman bölgelere götürülmüştür ve buralarda da görülebilir. ABD'de Myosotis alpestris Alaska eyaletinin resmi çiçeğidir.

Kültürde ve folklorde önemi

İlk kez 1977Alman posta pullarının bir örneği. yılında üretilen ve Unutmabeni çiçeği ile süslenmiş olan
100px Stamps of Germany 28Berlin29 19772C MiNr 559
Çiçek hakkında birçok farklı efsane vardır ve efsanelerin çoğunda çiçeğin ismi bir şekilde açıklanır. Örneğin bir Alman efsanesine göre, Tanrı tüm çiçekleri adlandırdığında, adlandırılmamış ufak bir çiçek bağırır:
"Unutma beni, Ey Tanrım!"
Tanrı yanıtlar: "Bu senin adın olacak."
Bir başka efsanede ise Adem ile Havva cenneti terk ederken çiçek haykırır: "Beni unutmayın!"
Bunların dışında sıklıkla tekrarlanan bir başka efsane ise Orta Çağ'da geçmektedir. Bu Alman efsanesine göre Tuna Nehri kıyısında yürüyüşe çıkmış bir şövalye ve sevgilisi, nehir kenarında sulara kapılıp gitmek üzere olan bir mavi çiçek görürler. Sevgilisinin çiçeği arzu etmesi üzerine çiçeği almaya çalışan fakat bu sırada nehrin sularına kapılan şövalye son bir hamleyle çiçeği sevgilisine doğru atar ve "Vergissmeinnicht!" yani "Unutma beni!" diye haykırır. Birçok başka efsanede de yer alan çiçek edebiyatta da kendisine önemli bir yer bulmuştur; birkaç Grimm kardeşler masalında adı geçen çiçek ayrıca birçok şiirde de konu edilmiş, birçok edebiyatçı tarafından övülmüş, örneğin Goethe bu çiçek için "en canlı çiçek, zariflerin en zarifi" demiştir

Ayrıca IV. Henry bu çiçeği 1398'deki sürgünü sırasında amblemi yapmış ve bir sonraki yıl İngiltere'ye döndükten sonra da amblemi olarak kullanmaya devam etmiştir.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2irqfja

Sponsorlu Bağlantılar
2yv4dxj

1jrq0i

_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
8 Ağustos 2011       Mesaj #3
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
UNUTMABENİ

Sığırdiligillerden, bir ya da çok yıllık, otsu bitki (Myosotis arvensis).

Beyaz, pembe, genellikle de mavi renkli, kömeç biçiminde bir araya toplanmış küçük çiçekler açar. Süs bitkisi olarak yetiştirilir.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.