Arama

Sosyoloji bölümü mezunlarının iş imkanları nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Ağustos 2015 Gösterim: 598.102 Cevap: 29
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
9 Kasım 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Sosyoloji bölümü mezunlarının iş imkanları nedir? Sosyoloji mezunlarının çalışma alanları nelerdir?

Şayet sosyolojiden sonra üstüne bır marketıng veya ışletme alanında master yaparsa uluslararası iş imkanlarınıda bulma imkanı var mıdır?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Adı dışında özellikleri fazla bilinmeyen meslekler, toplum tarafından kuşkuyla karşılanmakta ve iş olanakları hakkında endişeler olabilmektedir. Sosyolog, toplum bilimci demektir ve sosyologlar, araştırma kurumlarında, danışmanlık merkezlerinde, insanın ve toplumun söz konusu olduğu her yerde çalışabilmektedirler. Daha önce de bütün meslekler için söylediğimiz gibi (mühendislik dalları, mimarlık, işletme vb.) bu alanda da ne kadar donanımlıysanız, iş bulma şansınız da o kadar yüksektir.
Alttaki yazıyı ve linki inceleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Toplum bilimi ya da sosyoloji, toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir. Toplumsal (sosyolojik) araştırmalar sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmıştır. Bu disiplin insanların neden ve nasıl bir toplum içinde düzenli yaşadıkları kadar bireylerin veya birlik, grupkurum üyelerinin nasıl yaşadığına da odaklanmıştır.

Toplum bilimi alanında çalışan bir kişiye de toplum bilimci (sosyolog) denir. Bir akademik disiplin olarak toplum bilimi bir sosyal bilim olarak kabul edilmektedir. Birçok sosyolog bir veya daha fazla uzmanlık alanında veya altdallarında çalışmaktadır.

Birçok toplum bilimci akademi dışında yararlı araştırmalar yapmaktadır. Bulguları eğitimcilere, yasa yapıcılara, yöneticilere, yenilik yapmak isteyenlere, iş dünyasının liderlerine ve toplumsal sorunları çözme ve toplumsal politikalar oluşturma konusuyla ilgilenenlere yardımcı olmaktadır.

Daha fazla bilgi için alttaki linkten yararlanın:
Sosyoloji

Son düzenleyen _Yağmur_; 24 Haziran 2013 15:14
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ekim 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
acıkogretım kayıt parasının ilk taksıdı 229 lıradır. yılda 4 taksıt olarak odenır.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Aklın varsa sosyolojiyi bırak başka bir bölüme git pdr, sosyal hizmet uzmanı vb gibi sosyolojide iş imkanı hiç yok denecek kadar az. Ancak dershanelerde haftanın 6 günü sabah 8 akşam 7 günde 11 saat ve tatil günün pazartesi o da fatura vs. ile geçiyor; şeklindeki bir köle hayatını 1000-1500 tl arasında bir ücretle istiyorsan çok çalışmaya devam et başarılar dilerim

Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen _Yağmur_; 24 Haziran 2013 10:08 Sebep: İçerik düzenleme/yenileme
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
8 Ağustos 2010       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Adı dışında özellikleri fazla bilinmeyen meslekler, toplum tarafından kuşkuyla karşılanmakta ve iş olanakları hakkında endişeler olabilmektedir. Sosyolog, toplum bilimci demektir ve sosyologlar, araştırma kurumlarında, danışmanlık merkezlerinde, insanın ve toplumun söz konusu olduğu her yerde çalışabilmektedirler. Daha önce de bütün meslekler için söylediğimiz gibi (mühendislik dalları, mimarlık, işletme vb.) bu alanda da ne kadar donanımlıysanız, iş bulma şansınız da o kadar yüksektir.
Alttaki yazıyı ve linki inceleyin.

Toplum bilimi ya da sosyoloji, toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir. Toplumsal (sosyolojik) araştırmalar sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmıştır. Bu disiplin insanların neden ve nasıl bir toplum içinde düzenli yaşadıkları kadar bireylerin veya birlik, grupkurum üyelerinin nasıl yaşadığına da odaklanmıştır.

Toplum bilimi alanında çalışan bir kişiye de toplum bilimci (sosyolog) denir. Bir akademik disiplin olarak toplum bilimi bir sosyal bilim olarak kabul edilmektedir. Birçok sosyolog bir veya daha fazla uzmanlık alanında veya altdallarında çalışmaktadır.

Birçok toplum bilimci akademi dışında yararlı araştırmalar yapmaktadır. Bulguları eğitimcilere, yasa yapıcılara, yöneticilere, yenilik yapmak isteyenlere, iş dünyasının liderlerine ve toplumsal sorunları çözme ve toplumsal politikalar oluşturma konusuyla ilgilenenlere yardımcı olmaktadır.

Daha fazla bilgi için alttaki linkten yararlanın:
Sosyoloji
Son düzenleyen _Yağmur_; 24 Haziran 2013 12:48 Sebep: İçerik düzenleme/yenileme çalışması doğrultusunda düzenlenmiştir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ekim 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar...

Ben öncelikle şunu söylemek isterim, Bir çok mesajı okudum şu tabirleri gördüm sosyoloji okuyorum formasyon alınıyomu, nasıl öğretmen olunuyo v.s arkadaşlar sosyoloji okuyan biri bu kadar cahil olmamalı araştırmalı, dünya görüşü farklı olmalı. Yeri geldiğinde aykırı, yeri geldiğinde uysal olmalı.

Arkadaşlar sosyoloji okunması hem kişilik hemde dünya görüşü açısından çok farklı. İnsanın düşüncesini değiştiren, görüş açısını genişleten bir bölüm. Bu bölümü puanınız yetmediği için seçmeyin gerçekten sevdiğseniz seçin yoksa hayattan bezdirir insanı. Sosyoloji yıldızı parlayan bir bölüm ülkemizde bunu neye dayanarak söylüyorum; 2 yıl öncesine kadar bu ülkede sosyoloji bölümünü bitirenler sosyolog olarak atanmıyorlardı farklı isimde, farklı statüde atanıyodu ama artık bölüm mezunlarımız kendi kimlikleri, statüleriyle atanıyor.

Bu bölümde öğretmen olunuyor mu? Evet olunuyor. Yurt genelinde artık 4 üzerinden 2,5 ortalama ve 2 dersten fazla alttan dersi olmayan kişiler 3. yıllarında formasyon almaya başlıyorlar ama bazı üniversiteler vermiyo ona dikkat edin.

Bence bu bölümü seven ve bu bölümde kendini iyi yetiştiren kişi gerek devlet olsun gerek özel sektör olsun iş bulabilirler.

saygılarımla sosyolog bir kardeşiniz
Son düzenleyen _Yağmur_; 24 Haziran 2013 10:25
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Aralık 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaslar bn de sosyoloji ouyorum.iş imkanı cok geniş.söylenenlere inanmayın.bakın sizi bi kısmını yazayım...
Ülkemizde sosyologlar üniversitelerde öğretim üyesi olarak ve DPT, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıkları, TRT ve kamu iktisadi kuruluşlarında uzman, danışman ve araştırmacı olarak çalışmaktadırlar. Türkiye gibi hızlı bir toplumsal değişme ve gelişme sürecinde bulunan bir ülkede,toplum planlaması ve yapılan hizmetlerin sonuçlarının izlenmesi için sosyologların çalışmalarına gereksinme vardır ve bu giderek daha iyi anlaşılmaktadır. Sosyoloji bölümü öğrencileri felsefe ve psikoloji alanında da yeterli düzeyde eğitim gördükleri ve öğretmenlik sertifikası aldıkları takdirde orta dereceli okullarda felsefe grubu öğretmeni olarak görev alabilirler.
Ayrıca bu sene saglık bakanlıgı da sosyolog almış bayaı.. bu konuda cok arastrma yaptım. bnm hedefım üni.de kalmak.. bnce istiyosanız kesınlıkle kımın ne dedıği önmli deil. gzl bi bölüm.... okuyun bnCe..
Son düzenleyen _Yağmur_; 24 Haziran 2013 10:25
MmT - avatarı
MmT
Ziyaretçi
9 Haziran 2011       Mesaj #6
MmT - avatarı
Ziyaretçi
Her alanda her dalda her bölümde iş imkanı vardır.Yok diyenler 4 yıl boyunca yan gelip yatıp ve üniversiteyi vasıfsız bitiren insanlardır...Türkiye gelişmekte olan bir ülke ve iş alanlarındada istekler sürekli artışta bu yüzden öncelikle hangi alan olursanız olun yeterki kendinizi geliştirin hemde her alanada biraz bilginiz olsun.Sosyoloji kendinizi çok iyi yetiştirdiğiniz takdirdde çok sağlam bir bölümdür .Ayrıca gittiğinizi üniversiteyide iyi araştırın yurtdışı imkanlarına bakın dil ögrenin vsvs.Kısaca 4 yıl otlamayın.Sosyoloji tm-3 alanından öğrenci alır ygs-lysedebiyat ve lys mat sınavlarına girmelisiniz.Şimdiden herkese başarılar.Saygılar
Son düzenleyen _Yağmur_; 24 Haziran 2013 10:26
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
25 Temmuz 2011       Mesaj #7
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

sosyoloji yazmak istiyorum tercihlerime ama endişeleniyorum tam olarak anlayamadım iş imkanı nasıl olur lütfen cevap

Sosyoloji mezunlari öğretmen olarak iş bulabilirler, çeşitli kurumlarda toplumsal analiz uzmanı ve araştırmacı olarak çalışabiliyorlar. Özel şirketlerde özellikle satış ve pazarlama konularında , orta ve üst yönetimde , hizmet sektörünün bütün alanlarında, müşteri hizmetlerinde, halka ilişkilerde, insan kaynaklarında iş bulabilirler.

kaynak
Son düzenleyen _Yağmur_; 24 Haziran 2013 10:26
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Eylül 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sosyoloji Bölümü’nden mezun olan bir öğrenci hem kamu hem de özel sektörde geniş bir iş yelpazesi içinde iş bulabilmektedir.Kamu kuruluşları olarak devlet bankaları, Başbakanlık Aile Araştırma Teşkilatı ,Devlet İstatistik Enstitüsü, ayrıca Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’na uzman, proje yöneticisi ve sosyolog olarak görev yapmaktadır. Buna ilaveten mezunlarımız Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen olarak görev yapabilmektedirler. Özel kuruluşlarda ise; özel bankalarda, reklam ve pazarlama şirketlerinde, büyük holdinglerin insan kaynakları birimlerinde ve araştırma şirketlerinde çalışabilmektedirler.
Son düzenleyen _Yağmur_; 24 Haziran 2013 10:30
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Eylül 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben sosyoloji bölümünü okudum ve sizlere önerim sanal ortamın kesinlikle aklınızı karıştırmasına izin vermeyin. sanal ortamda yani internette bi ço dogru yanlış bilgi paylaşımı yapılıyor. iyi derecede okursanız bölümünüzü iş hayatınız için çok büyük katkısı olucaktır. bu bütün bölümler için geçerlidir bir işi hakkıyla yaparsanız rahat iş bulursunuz meslek alanlarını söylebilirim. şuan ben araştırma uzmanı olarak yer alıyorum:
ÜNİVERSİTEDE KALINIP ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLUNABİLİR
YETERLİ FORMASYONLA REHBER ÖGRETMENLİGİ
FELSEFE ÖGRETMENLİGİ.
SOSYOLOJİ ÖĞRETMENLİGİ
SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİGİ
ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ(ÜNİVERSİTELERDE)
SOSYAL DANIŞMANIN AKTİF OLDUGU KURUMLAR
ŞİRKETLERDE DANIŞMAN TARZI MÜDÜR FELAN
YABANCI TÜR ŞİRKETLERDE İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRLÜGÜ(İNGİLİZCENİZ İYİYSE)
Son düzenleyen _Yağmur_; 24 Haziran 2013 10:30
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Temmuz 2013       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sosyolojiden nasıl sosyal blgiler öğretmeni olunuyor anlamadım.ayrıca sosyalciler bile atanamıyor.bu tür durumlarda önce alanındaki kişiler atanır ardından diğer alanlardan alım yapılabilir.örnek 3 yıl önce pdr ye felsefe sosyolojinin son sıralardan alınması gibi.sosyoloji evet son yıllarda yıldızı parlayan bir bölüm ama sosyal bilgilere kadar da abartmaya gerek yok