Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör Önceki Konu Sonraki Konu

Gusül abdestini bozan durumlar nelerdir? - Sayfa 2

Gösterim: 603156 | Cevap: 222
  • guslu bozan seyler
  • gusul abdestini bozan durumlar
  • gusul abdestini bozan seyler
29
ateşci
16 Haziran 2009 12:02   |   Mesaj #11   |   
Ziyaretçi
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

BEN GUSÜL ABDESTİ ALIRKEN AKLIMA ÇOK KÖTÜ ŞEYLER GELİYOR.ACABA BU ALACAĞIM GUSÜL ABDESTİNİ BOZAR MI.

yoooo bişey olmaz aktığı zaman bozulur akmazsa bozulmaz
duygu eren
28 Ağustos 2009 01:55   |   Mesaj #12   |   
Ziyaretçi

Fitil gusül abdestini bozar mı?

VAJİNAYA KONULAN FİTİL GUSÜL ABDESTİNİ BOZARMI
fadedliver
28 Ağustos 2009 01:59   |   Mesaj #13   |   
Ziyaretçi
Alıntı
BrookLyn adlı kullanıcıdan alıntı

Konuyu İnceleyiniz: Gusül Abdesti (Boy Abdesti)

.
Alıntı
AngelFRANTIX adlı kullanıcıdan alıntı

* Şiddetle yerinden kopan ve şehvetle dışarı boşalan meniden dolayı, gusül lâzım gelir. Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvet dindikten sonra dışarı akan meniden dolayı ise, İmam-ı A`zam ve İmam-ı Muhammed`e göre yine gusül lâzım gelirse de, Ebû Yûsuf`a göre, gusül gerekmez. Bu kavle göre, şehvetle yerinden ayrılan meninin, o anda dışarı boşalması önlenir ve şehvet dindikten sonra dışarı akmasına yol verilirse; bu durum guslü gerektirmez. Ebû Yûsuf`un bu görüşünde, misafirlikte veya kış mevsiminde böyle bir durumla karşılaşanlar için, büyük kolaylık vardır.

* Gusül için, cinsî birleşme sırasında, erkeğin tenasül uzvu (penis) ile kadının tenasül uzvunun (vagina) tam birleşmesi gerekmez. Penisin sadece uç kısmının vaginaya girmesi ile, meni aksın akmasın gusül lâzım gelir. Yalnız kadın ile erkeğin bülûğa ermiş olmaları da şarttır. Sadece biri bülûğ çağında ise; gusül, bülûğ çağında olana gerekir, diğerine gerekmez.

* Erkeğin tenasül uzvunu bez gibi bir şeye sararak cinsî birleşmede bulunması hâlinde, ancak bu birleşmeden tarafların lezzet almaları durumunda gusül gerekir. Lezzet alınmazsa, gusül gerekmez. Fakat lezzet alınmasa da, ihtiyaten yıkanılması takvâya uygun görülmüştür.

* Ön ve arka yoldan birine parmağını sokmak, guslü gerektirmez.

* Birini el ile tutmak, okşamak veya bakmak neticesinde meni gelirse, gusül gerekir. Bu durum, erkek için de kadın için de böyledir.

* Uykudan kalkan kimse, yatak çarşafında veya iç çamaşırında veya butlarında bir yaşlık görse, duruma bakılır: Eğer rü`yada ihtilâm olduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Fakat ihtilâm olduğunu hatırlamıyorsa, Ebû Yûsuf`a göre gusletmesi gerekmez. Çünkü, o yaşlık mezi de olabilir. Kaldı ki, meni bile olsa, şehvetle geldiği bilinmemektedir. İmam-ı A`zam ve İmam-ı Muhammed ise, o yaşlığın meni olmayıp, mezi olduğu kesin bilinmesi halinde guslü gerekli görmezler. Fakat meni veya mezi olduğunda tereddüt edilse veya meni olduğu zannı hâsıl olsa, ihtiyaten gusül gerekir, derler.

* Rü`yada ihtilâm olduğu halde, dışarı meni akmamışsa gusül gerekmez.

* Bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi akacak olsa, tekrar yıkanması gerekmez.

* Dövülme, ağır bir şey kaldırma gibi sebeblerden dolayı şehvetsiz olarak gelen meni guslü icab ettirmez. İmam-ı Şâfiî ise, bu halde de guslü gerekli görür.

* Gayr-i müslimin biri, cünüp veya hayız veya nifaslı halde iken İslâm`a gelse, kendisine gusül etmek farz olur. Fakat bu haller kendisinde yokken İslâm`a girmesi durumunda, yıkanması ona farz değil, mendubdur.

Alıntı.

Misafir
30 Ağustos 2009 20:18   |   Mesaj #14   |   
Ziyaretçi
ben ciplak resime baktim benim ki buyudu ama meni akmadi gusul oluyormu o zaman
Misafir
4 Eylül 2009 09:50   |   Mesaj #15   |   
Ziyaretçi
ETEK TRAŞI GÜSÜL GEREKTİRİRMİ
Misafir
4 Eylül 2009 18:39   |   Mesaj #16   |   
Ziyaretçi
rüyamda bir cocugun gögsümü öptünü gördüm ama bisey hissetmedim.bu gusül abdetsini bozarmi?
Misafir
7 Eylül 2009 01:24   |   Mesaj #17   |   
Ziyaretçi
ewet bozar
Misafir
8 Eylül 2009 11:42   |   Mesaj #18   |   
Ziyaretçi
Alıntı

gusül abdestini bozan şeyler

ben aksam gusabdesı aldım idrarımı yap tıktan sonra ama sabah işyerınde baktım hafif az bisekılde idrarımı ederken meni vardı orucum da abdesde alamıyom zordurmdayım orucum kabuk olurmu
Misafir
12 Eylül 2009 14:13   |   Mesaj #19   |   
Ziyaretçi
ben film seyrediyodum benden şehvetsiz çok azıcık bi damla meni geldi gusül abdesti almam gerekir mi???
Misafir
15 Eylül 2009 02:30   |   Mesaj #20   |   
Ziyaretçi
kardeşinin penisini görmek gusülü bozarmı
Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
İsim:

Gusül abdestini bozan durumlar nelerdir? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • guslu bozan seyler
  • gusul abdestini bozan durumlar
  • gusul abdestini bozan seyler
Şafi mezhebine göre abdesti bozan durumlar nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Cevap: 2
Son Mesaj: 26 Şubat 2015 13:13
Namazı bozan durumlar nelerdir?
Gönderen: SagoLera~~ Forum: Soru-Cevap
Cevap: 8
Son Mesaj: 17 Kasım 2013 18:27
Şafii Mezhebinde Abdesti Bozan Durumlar
Gönderen: NeverWaLkALone Forum: Müslümanlık/İslamiyet
Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Mart 2012 21:34
Gusül abdestini zamanında alamamanın hükmü nedir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 3
Son Mesaj: 1 Eylül 2010 19:17
Sayfa 0.318 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu