PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Cevaplanmış > Hayvanların çeşitliliği iklime ve bitki örtüsüne göre değişir mi?
12
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir09:13, 21 Aralık 2010 
arkadaşlar tavşanlar soğuk yeri severlermi çokta soğuk değil ama bizim yaşadımız evin soğukluhundaa
Cevap
Misafir18:42, 2 Ocak 2012 
Hayvan türleri de enlemlere göre bir dağılış sergilemektedir. Messela kutup ayısı kutuplarda yaşarken papağan daha sıcak yerlerde yaşar, her
hayvanın yaşayabilmesi için farklı koşulları olması gerekmektedir.İklim bu şekilde hayvanların yaşama koşullarından birisi olmaktadır.Hayvanların çeşitleri belli özellikleri vardır bir balık karada yaşayamaz bir sincap denizde yaşayamaz.
Cevap
abdurahman eger18:02, 2 Ocak 2014 
HAYVAN ÇEŞİTLİLİĞİ
Hayvan Türleri: Hayvan türleri de enlemlere göre bir dağılış sergilemektedir. Kutup ayısı görmek için kutuplara gitmek gerekirken papağan görmek için ise sıcak enlemlere doğru hareket etmek gerekmektedir. Hayvan türleri de biyolojik özelliklerine bağlı olarak enlemsel bir dağılış sergilemektedir.


Evet değişir. Kurak bölgelerde hayvan türlerinin çeşitliliği azıdır. Çünkü hayvanların ya da tüm canlıların yaşaması büyümesi kısacası hayatta kalabilmesi için yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. İklimin kurak olduğu yerlerde özellikle otobur canlıların yaşaması mümkün değil ve bu otobur canlıları yiyerek beslenen etobur canlılarında yaşabilmesi mümkün değil. Tabi istisnalar hariç kimi çöl ya da kurak yerlerde kimi canlılar özellikle sürüngen ve kara omurgasızları yaşabilmekte ama çok az sayıda.

Bundan dolayıdır ki iklimin uygun olduğu yerlerde canlıları yaşabilmesi için gerek bitki örtüsü ve su bulunabilmekte buda birçok canlı türünün bir arada yaşamlarını sürdürebilmesini olanaklı kılar.


HANĞİ İKLİMDE HANGİ HAYVAN YAŞAR
TROPİKAL İKLİM:Bu iklimde aslan, kaplan, fil, zürafa gibi iri cüsseli, omurgalı hayvanlar yaşamaktadır.


EKVATORAL İKLİM: sürüngenler yaşar.MUSON İKLİMİ: böcek, sürüngen, amfibyan (ikiyaşayışlı), kuş ve memeliler yaşar..ÇÖL İKLİMİ:Kertenkele,çöl faresi,deve,yılan,çöl tavşanı çöl tilkisi….AKDENİZ İKLİMİ: Kıl keçisi, omurgasız, memeli, kuş, sürüngenOKYANUSAL İKLİM: Sülün Tavuksular, tavşan, kagu


KARASAL İKLİM: dağ keçileri ve dağ sıçanları, fere, sincapTUNDRA VE KUTUP İKLİMİ: Kutup ayısı, fok, penguen, Sibirya köpekleri
Cevap
Misafir17:41, 4 Ocak 2014 
Evet değişir. Kurak bölgelerde hayvan türlerinin çeşitliliği azıdır. Çünkü hayvanların yada tüm canlıların yaşaması büyümesi kısacası hayatta kalabilmesi için yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. İklimin kurak olduğu yerlerde özellikle otobur canlıların yaşaması mümkün değil ve bu otobur canlıları yiyerek beslenen etobur canlılarında yaşabilmesi mümkün değil. Tabi istisnalar hariç kimi çöl yada kurak yerlerde kimi canlılar özellikle sürüngen ve kara omurgasızları yaşabilmekte ama çok az sayıda.

Bundan dolayıdırki iklimin uygun olduğu yerlerde canlıları yaşabilmesi için gerek bitki örtüsü ve su bulunabilmekte buda birçok canlı türünün bir arada yaşamlarını sürdürebilmesini olanaklı kılar.
Cevap
Misafir18:48, 26 Kasım 2014 
Tavsan leylegin yuvasinda yasayabilirmi nedenlerini yaziniz
Cevap
12
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Cevaplanmış Konuları
Benzer Konular
Bitki ve hayvanların beslenmelerini karşılaştırır mısınız?
Bitki ve hayvanların üremeleri nasıl olur?
Hayvanların çeşitliliği iklime ve bitki örtüsüne göre değişir mi?
Maki bitki örtüsüne ait sıcaklık-yağış grafiği nasıldır?