Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Mevlana'nın 7 öğüdü nedir?

Bu konu Cevaplanmış forumunda Misafir tarafından 13 Kasım 2009 (18:49) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
45648 kez görüntülenmiş, 17 cevap yazılmış ve son mesaj 28 Kasım 2013 (22:33) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.36  |  Oy Veren: 14      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 13 Kasım 2009, 18:49

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Mevlana'nın 7 öğüdü, Mevlana'nın 7 öğüdüyle verdiği mesaj nedir?
En iyi cevap nötrino tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ya arkadaslar ödevimde mevlananın 7 öğüdünün açıklaması lazım bana veren olursa çok iyi olucak selamlar
Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol:Cimrilik, aşırı mal düşkünlüğü insanın kalbini ve gözünü karartır. Akarsu ise sürekli hareket halinde olduğu için pisliği alır götürür. Sen de akarsu gibi ol ki kalbindeki cimrilik ve mala tamah duyguları akıp gitsin.
Şefkat ve merhamette güneş gibi ol:Cenab-ı Allah yaratmış olduğu pek çok aciz varlık yanında insanı eşref-i mahlukat yani yarattıkları her şeyin en üstünü olarak yaratmıştır. Dolayısıyla şefkat ve merhametin öyle çok olsun, güneş gibi olsun ki kuşatmadığı hiçbir zerre kalmasın yeryüzünde. Cenab-ı Hakkın sana karşı göstermiş olduğu merhameti sen kendinden daha aciz olanlardan esirgeme ki kulluğun bilincine varasın.
Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol:Hem kötülüklerin ifşa edilip yayılmaması, hem de yapmış olduğu hatayı toplumda ifşa ettiğinden dolayı, onun ile senin aranda bir düşmanlık meydana gelmemesi için, nasıl gece her şeyi karartır ise sen de gece gibi ol başkalarının hata ve kusurlarını örtmede.
Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol:Varlığın özü sevgidir. Herkesi ve her şeyi sevesin ki kırıcı olmayasın. Sinirlendiğin zaman bir ölü gibi olasın ki kin ve nefretini içine gömesin, kırıcı olmayasın
Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol:
İnsanın saygı görebilmesi için başkalarına saygılı olması gerekir. Diğer insanları küçük görmeyesin, onlara karşı kibirlenmeyesin, onlardan ne kadar üstün olursan ol, toprak gibi olasın, üstün olan yönlerini karşındakini küçük görecek şekilde ortaya koymadan onları tevazu ile gizleyebilmeli, üstünü örtebilmelisin.
Hoşgörülülükte deniz gibi ol:Her şeye rağmen insanları tolere edebilmelisin. Çünkü ağlattığını güldürmesen, yıktığını yapamazsan, hoşgörülü olmasan sevemezsin. Kalbinde sevgi olmadığı zaman ise ne bir kul olarak nede toplumun bir ferdi olarak mutlu olamazsın. Öyleyse hoşgörülü olmakta hiç sınır tanıma, deniz gibi ol, umman gibi ol ucu bucağı olmasın hoşgörünün.
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol:Kendini ne olduğundan büyük, ne de küçük görme, ve kimsenin seni olduğundan farklı değerlendirmesine izin verme, ne isen o ol. Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.
Son Düzenleyen nötrino; 30 Kasım 2013 @ 10:00. Sebep: İç başlık düzeni!
Rapor Et
Reklam
Eski 13 Kasım 2009, 22:04

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Alıntı:

mevlananın 7 öğüdü nedir?
Mevlananın 7 öğüdü:
1. Cömertlik ve yardim etmede akarsu gibi ol.
2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
6. Hoşgörürlükte deniz gibi ol.
7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
Rapor Et
Eski 14 Kasım 2009, 17:50

Mevlana'nın 7 Öğüdü

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Mevlana 7 öğüdüyle ne anlatmak istemiştir? Bu sözlerin anlamları nelerdir?
Rapor Et
Eski 14 Kasım 2009, 18:05

#4 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

Mevlana 7 öğüdüyle ne anlatmak istemiştir? Bu sözlerin anlamları nelerdir?
Alttakiler benim yorumumdur, inceleyip siz kendi yorumunuzu yapın.

Öyle cömert ol ve öyle yardım yap ki akarsu gibi çok, sürekli ve temiz olsun. Bir defalık yardımla kalma.
Öyle yakın davran ki güneş gibi ısıt.
Kusurları karanlığa bırak, gözlerden gizle, ama her gecenin sabahı vardır.
Kızgınlığını öldür ve göm ki bir daha yerüstüne çıkmasın.
Toprağın özelliği verimidir, genişliğidir ve bereketidir. Ne kadar çok iş yaparsan yap, ne kadar verimli olursan ol bunlarla övünme, toprak gibi sürekli olsun verimin.
Hoşgörün denizler gibi derin ve sonsuz olsun, deniz gibi de berrak olsun.
Hepimiz neysek oyuz, farklı görünmek bize birşey kazandırmaz. Kendimizi topluma sunarken sahip olmadığımız özellikler yakıştırmadan olduğumuz gibi görünmeliyiz.
Rapor Et
Eski 1 Aralık 2009, 17:31

mevlananın 7 öğüdü

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya arkadaslar ödevimde mevlananın 7 öğüdünün açıklaması lazım bana veren olursa çok iyi olucak selamlar
Rapor Et
Eski 1 Aralık 2009, 18:09

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı

arkadasim diasy-bt arkadasimiz yazmis saten heralde görmedin

Öyle cömert ol ve öyle yardım yap ki akarsu gibi çok, sürekli ve temiz olsun. Bir defalık yardımla kalma.
Toprağın özelliği verimidir, genişliğidir ve bereketidir. Ne kadar çok iş yaparsan yap, ne kadar verimli olursan ol bunlarla övünme, toprak gibi sürekli olsun verimin.
Hepimiz neysek oyuz, farklı görünmek bize birşey kazandırmaz. Kendimizi topluma sunarken sahip olmadığımız özellikler yakıştırmadan olduğumuz gibi görünmeliyiz.
Rapor Et
Eski 1 Aralık 2009, 18:16

#7 (link)
SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
nötrino - avatarı
Alıntı:

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol:Cimrilik, aşırı mal düşkünlüğü insanın kalbini ve gözünü karartır. Akarsu ise sürekli hareket halinde olduğu için pisliği alır götürür. Sen de akarsu gibi ol ki kalbindeki cimrilik ve mala tamah duyguları akıp gitsin.
Şefkat ve merhamette güneş gibi ol:Cenab-ı Allah yaratmış olduğu pek çok aciz varlık yanında insanı eşref-i mahlukat yani yarattıkları her şeyin en üstünü olarak yaratmıştır. Dolayısıyla şefkat ve merhametin öyle çok olsun, güneş gibi olsun ki kuşatmadığı hiçbir zerre kalmasın yeryüzünde. Cenab-ı Hakkın sana karşı göstermiş olduğu merhameti sen kendinden daha aciz olanlardan esirgeme ki kulluğun bilincine varasın.
Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol:Hem kötülüklerin ifşa edilip yayılmaması, hem de yapmış olduğu hatayı toplumda ifşa ettiğinden dolayı, onun ile senin aranda bir düşmanlık meydana gelmemesi için, nasıl gece her şeyi karartır ise sen de gece gibi ol başkalarının hata ve kusurlarını örtmede.
Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol:Varlığın özü sevgidir. Herkesi ve her şeyi sevesin ki kırıcı olmayasın. Sinirlendiğin zaman bir ölü gibi olasın ki kin ve nefretini içine gömesin, kırıcı olmayasın
Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol:
İnsanın saygı görebilmesi için başkalarına saygılı olması gerekir. Diğer insanları küçük görmeyesin, onlara karşı kibirlenmeyesin, onlardan ne kadar üstün olursan ol, toprak gibi olasın, üstün olan yönlerini karşındakini küçük görecek şekilde ortaya koymadan onları tevazu ile gizleyebilmeli, üstünü örtebilmelisin.
Hoşgörülülükte deniz gibi ol:Her şeye rağmen insanları tolere edebilmelisin. Çünkü ağlattığını güldürmesen, yıktığını yapamazsan, hoşgörülü olmasan sevemezsin. Kalbinde sevgi olmadığı zaman ise ne bir kul olarak nede toplumun bir ferdi olarak mutlu olamazsın. Öyleyse hoşgörülü olmakta hiç sınır tanıma, deniz gibi ol, umman gibi ol ucu bucağı olmasın hoşgörünün.
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol:Kendini ne olduğundan büyük, ne de küçük görme, ve kimsenin seni olduğundan farklı değerlendirmesine izin verme, ne isen o ol. Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.
Rapor Et
Eski 31 Mart 2010, 13:40

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
mevlanın özellikleri nelerdir
Rapor Et
Eski 16 Aralık 2010, 16:21

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
. Cömertlik ve yardim etmede akarsu gibi ol.
Rapor Et
Eski 4 Mayıs 2011, 14:26

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.219 saniyede (79.94% PHP - 20.06% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 14:42
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi