Arama

Cümlede vurgu ve cümlenin vurgusu nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Ekim 2016 Gösterim: 31.844 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Cümlede vurgulanan öğe, cümlede vurgu nasıl belirlenir, isim ve fiil cümlelerinde vurgu hangi öğe üzerindedir?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
CÜMLE VURGUSU
Cümlede asıl anlatılmak istenen öğe vurgulanır. Vurgulanan öğe yüklemden hemen önce gelir.
Sponsorlu Bağlantılar
Ör:
  • O beni hep burada bekler. (Dol. tümleç vurgulanmıştır.)
  • O burada hep beni bekler. (Bli. nesne vurgulanmıştır.)
Not: Kelime vurgusu ise genellikle son hecededir.
  1. Normal bir cümlede yükleme en yakın olan öğe vurguludur.
  2. Yüklem, cümlenin başında ise vurgu yüklemdedir.
  3. Soru anlamının “mi” soru edatı ile sağlandığı cümlelerde vurgu, “mi”den önceki sözcüktedir.
  4. Soru anlamının “soru sözcükleri” ile sağlandığı cümlelerde vurgu, soru sözcüğünün kendisindedir.
  5. İsim cümlelerinde vurgu, yüklemin kendisindedir.
Cümlede vurgu genelde yükleme yakın olan; yüklemden önceki kelime üzerindedir.Fiil cümlelerinde vurgulanmak istenen sözcük yükleme yaklaştırılır. İsim cümlelerinde ise vurgu yüklem üzerindedir.
Örnekler =>Yarın arkadaşımla sinemaya gidiyoruz.(vurgu sinema sözcüğü üzerindedir.Fiil cümlesi).
Bugün hava yine yağmurluydu. (vurgu yağmurluydu sözcüğünde yani yüklem üzerindedir.İsim cümlesi).
Saat ikiden beri sınava çalışıyorum. (fiil cümlesidir ve vurgu sınava kelimesi üzerindedir).

BAKINIZ Cümle Nedir? Cümlenin Çeşitleri ve Ögeleri
Son düzenleyen Safi; 17 Ekim 2016 02:06
nötrino
Yasaklı
2 Aralık 2009       Mesaj #2
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
CÜMLE VURGUSU
Cümlede asıl anlatılmak istenen öğe vurgulanır. Vurgulanan öğe yüklemden hemen önce gelir.
Sponsorlu Bağlantılar
Ör:
  • O beni hep burada bekler. (Dol. tümleç vurgulanmıştır.)
  • O burada hep beni bekler. (Bli. nesne vurgulanmıştır.)
Not: Kelime vurgusu ise genellikle son hecededir.
  1. Normal bir cümlede yükleme en yakın olan öğe vurguludur.
  2. Yüklem, cümlenin başında ise vurgu yüklemdedir.
  3. Soru anlamının “mi” soru edatı ile sağlandığı cümlelerde vurgu, “mi”den önceki sözcüktedir.
  4. Soru anlamının “soru sözcükleri” ile sağlandığı cümlelerde vurgu, soru sözcüğünün kendisindedir.
  5. İsim cümlelerinde vurgu, yüklemin kendisindedir.
Cümlede vurgu genelde yükleme yakın olan; yüklemden önceki kelime üzerindedir.Fiil cümlelerinde vurgulanmak istenen sözcük yükleme yaklaştırılır. İsim cümlelerinde ise vurgu yüklem üzerindedir.
Örnekler =>Yarın arkadaşımla sinemaya gidiyoruz.(vurgu sinema sözcüğü üzerindedir.Fiil cümlesi).
Bugün hava yine yağmurluydu. (vurgu yağmurluydu sözcüğünde yani yüklem üzerindedir.İsim cümlesi).
Saat ikiden beri sınava çalışıyorum. (fiil cümlesidir ve vurgu sınava kelimesi üzerindedir).

BAKINIZ Cümle Nedir? Cümlenin Çeşitleri ve Ögeleri
Son düzenleyen Safi; 17 Ekim 2016 02:23
nötrino
Yasaklı
13 Mart 2012       Mesaj #3
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yüklemi başta olan fiil cümlelerinde vurgu nerede olur?

Yüklemi başta olduğu için böyle bir cümle devriktir ve yüklemi başta olan fiil cümlelerinde vurgu yüklem üzerindedir.