PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Cevaplanmış > İlk ezanı kim nerede okumuştur?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir21:23, 21 Aralık 2009 
İlk ezan nerede okundu, ilk ezanı kim okudu, ezan ilk defa kim tarafından, ne zaman ve nerede okunmuştur?

İlk ezanı kim ve nerede okumuştur?
En iyi cevap nötrino tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
İlk ezan Medine'de mi Mekke'de mi okundu?
doğru cevap lütfen!
İlk ezan Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v.)'in emriyle Bilal-i Habeşi (r.a.) tarafından 622 yılında (Hicretin 1.Yılı) Medine'de okunmuştur!
Benzer Konular:
Etiketler:
  • ilk ezan nerede okundu
  • ilk ezani kim okudu
  • ilk ezani kim okumustur
Cevap
_KleopatrA_21:49, 21 Aralık 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
İlk ezanı kim ve nerede okumuştur?
Hazret-i Bilal (r.a.) Mescid-i şerifin yakınında bulunan yüksek bir dama çıkarak ilk ezanı, öğretilen kelimelerle okudu.
Cevap
Misafir14:30, 3 Ocak 2010 
Ezan hangi yılda okunmuştur?
Cevap
Misafir14:56, 3 Ocak 2010 
İlk Ezan

Mescid-i Nebi inşa edildikten sonra, namaz vakitlerinde, vaktin girdiğini belirtecek ve Müslümanları camiye davet edecek bir usül yoktu. Sadece; "Essalatü Cami'a" denilirdi.

Resulullah Efendimiz, bir gün ashabıyla istişare ederek, namaz vakitlerinde, müminlerin camiye nasıl davet edilmesi gerektiğini sordular. Kimisi, namaz vakitlerini bildirmek için, nasara gibi, nakus yani çan çalalım; kimisi, Yahudiler gibi boru çalınsın dediler. Kimisi de; "Namaz vakti ateş yakıp yukarı kaldıralım" diye fikirlerini söylediler.

Resulullah Efendimiz, hiç birini kabul etmedi. Abdullah bin Zeyd bin Sa'lebe ve Hazret-i Ömer (r.a.), rüyada ezan okunmasını gördüler. Hazret-i Abdullah, sevgili Peygamberimize gelip rüyasını şöyle anlattı:

"Yeşil bir şal ve peştamal bağlamış, eline çan almış bir kişi gördüm. Ona; "Elindeki çanı satar mısın?" diye sordum.

Bana; "Ne yapacaksın?" dedi. "Namaz vakitlerini bildirmek için çalacağım" deyince, o zat; "Ben sana daha hayırlısını öğreteyim" dedi ve kıbleye dönerek yüksek sesle; "Allahü Ekber, Allahü Ekber..." diye okumaya başladı.

Bitirdikten sonra da; "Namaza kalkacağın zaman da" deyip, ezanı tekrar etti ve sonuna doğru, "Kad kamet-is-salatü" cümlesini ilave etti."

Bunun üzerine, Resulullah Efendimiz (S.A.V.); "Rüya haktır. O kelimeleri Bilal'e öğret, okusun!" buyurdular. Buna ezan ismi verildi.Hazret-i Bilal de (r.a.), Mescid-i şerifin yakınında bulunan yüksek bir dama çıkarak, ilk ezanı, öğretilen kelimelerle okudu. Hazret-i Ömer (r.a.), ezan sesini işitince, koşa koşa Resulullah Efendimizin (s.a.v.) huzuruna geldi. Hazret-i Bilal'in (r.a.) söylediği kelimeleri aynen rüyasında gördüğünü arz etti.

O gece, Eshab-ı kiramdan bir kısmı da aynı rüyayı görmüşlerdi. İşte bu sırada, Cuma suresi 9. ayet-i kerimesi nazil olup, vahy ile de bildirilmiş oldu. Bilal-i Habeşi, bir gün sabah namazı vaktinde sevgili Peygamberimizin kapısı önünde; "Es-salatü hayrun minennevm" diye iki defa seslenmişti.

Bunu Peygamber Efendimiz beğendi. "Bilal, bu ne güzel söz! Sabah ezanını okurken bunu da söyle!" buyurdular.Böylece sabah ezanında bu söz de söylenmeye başlandı.Peygamberimizin vefatına kadar müezzinlik yapan Bilal-i Habeşi'nin, sesi gür, çok güzel ve pek tesirliydi. O, ezan okumaya başlayınca, herkes büyük bir aşk ve vecd içinde dinleyip, kendinden geçerdi. Ezan okurken herkesi ağlatırdı.

Eshab-ı kiramın, birbirlerini namaz vakitlerinde camiye ezan-ı şerif ile davet etmeleri, Medineli müşrikler ile Yahudilerin pek tuhafına gitti. Ezan okunurken alay ve eğlenceye alırlardı. Onların bu maskaralıklarına karşı, Allah'ü Teâlâ (C.C.), Kur'an-ı Kerim'de mealen;

"Onlar, namaza ezan ile davette bulunduğunuz zaman, onu oyun ve eğlence edinirler. Bu da, onların aklı ermez bir kavim olmalarındandır" buyurdu. (Maide Suresi 58. Ayet.)

Kaynak
Cevap
Misafir19:53, 4 Ocak 2010 
Ezan ilk olarak hangi yılda okunmuştur?
Cevap
Misafir19:12, 7 Ocak 2010 
Hazret-i Bilal (r.a.) 622 yılında Mescid-i şerifin yakınında bulunan yüksek bir dama çıkarak ilk ezanı, öğretilen kelimelerle okudu.
Cevap
Misafir21:49, 10 Ocak 2010 
İlk ezan hangi yıl okundu?
Cevap
GÜLSÜM....21:26, 1 Aralık 2010 
İlk ezanı nerede, ne zaman ve kim okumuştur?
Cevap
Misafir12:48, 17 Aralık 2010 
İlk ezan 622 yılında Hazret-i Bilal tarafından yüksek bir damda okunmuştur.
Cevap
Misafir21:46, 20 Aralık 2010 
Ezan ilk defa 622 yılında Bilal-i Habeşi (r.a.) tarafından okundu.
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Cevaplanmış Konuları
Benzer Konular
İlk gazete ne zaman, nerede ve kim tarafından çıkarılmıştır?
İlk ezanı rüyasında gören sahabe kimdir?
İlk T.B.M.M. nerede kuruldu?
İlk sihirbazlık gösterisi nerede yapılmıştır?
İlk cami nerede yapılmıştır?