PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Cevaplanmış > Bağımlı, bağımsız ve kontrol edilebilen değişkenler nelerdir?
İlk...234 56
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir17:11, 22 Eylül 2011 
ya 5 örnek lazım lütfen doğru düzgn örnek verin ampül kolay
Cevap
Misafir17:34, 8 Şubat 2012 
lütfen birisi soruma cevap verebilir mi?

BAĞIMSIZ DEĞİŞKEN
BAĞIMLI DEĞİŞKEN
ve
KONTROL EDİLEN DEĞİŞKEN
Cevap
Misafir15:49, 9 Şubat 2012 
Bilimsel bir deneyde üç çeşit değişken bulunur
-Bağımsız Değişken(Etkisi araştırılan,değiştirilen değişken):Araştırmada bilinçli olarak değiştirilen değişken ya da koşuldur.
-Bağımlı Değişken(Etkilenen,cevap veren değişken):Bir koşuldaki değişiklikten etkilenen değişkendir mesela bağımsız değişkenin değiştirilmesinden etkilenen değişken de denebilir.
-Sabit tutulan değişken(Kontrol grubu):Araştırma boyunca değiştirilmeyen sabit tutulan değişkendir.Bir araştırmada birden fazla sabit değişken bulunabiliyordur.
Başarılı ve güvenilir bir bilimsel deneyde sadece tek bir değişken değiştirilmeli,diğer tüm değişkenler kontrol altında sabit tutulmalıdır.Eğer birden çok değişken aynı anda değiştirilirse deneyin sonuçları güvenilir olmaz.
Cevap
Misafir13:23, 11 Şubat 2012 
arkadaşlar kontrol edilen değişken nelerdir acil cevap :
Cevap
LaDyGaGa14:02, 11 Şubat 2012 
Bağımlı değişken ve bağımsız değişken terimleri bilimin standart terminolojisi içinde matematik ve itatistik bilim alanlarında birbirine benzer fakat farkedilir gibi değişik anlamlarda kullanılır. Genel olarak incelenen bir sürecin niceliklerini ikiye ayırmaya ve bir sürecin başlangıcında olan nicelikler ile bu sürecin ortaya çıkardığı nicelikleri birbirlerinden ayırmakla ortaya çıkarlar. Bir sürecin ortaya çıkardığı (bağımlı değişkenler) niceliklerin bu sürecin başında bulunan (bağımsız değişkenler) nicelikler dolayısıyla ortaya çıktıklari kabul edilir. Bağımlı değişken ve bağımsız değişken birbirine bağlı olarak değişen değerler olarak atfedilir. Bağımlı değişkenler, bağımsız değişkenlere tepki olarak değiştiği gözlenen değişkenlerdir. Bağımsız değişkenler ise bağımlı değişkenlerde bir değişime neden olmak için bilinçli veya kasti bir şekilde manipüle edilen değişkenlerdir.
Cevap
Misafir10:48, 15 Şubat 2012 
bence iyi olmuş ama bize hoca anlattıracak biraz uzun olması lazım
Cevap
Misafir19:32, 20 Şubat 2012 
bağımsız değişkeni tam olarak anlatın nolur??
Cevap
Misafir20:57, 20 Şubat 2012 
ya böyle iş olmaz olsun ya OFFFFFFFFFFFFF offffffffffffff biz neyi diyoz siz ne veriyorsunuz hem burda tek yorumlarmı olacak eeee bir zahmet biraz bilgi verin
Cevap
Misafir19:19, 8 Mart 2012 
Kontrol Edilebilen değişken pil sayısı bağımlı değişken ampul parlaklığı bağımsız değişken ise ampul sayısı
Cevap
woltka100119:41, 8 Mart 2012 
Bir deneyde sırasıyla;bağımlı değişken,bağımsız değişken ve kontrol grubu bulunur.Bağımlı değişken, bağımsız değişkene bağlı olarak değişen değişkendir.Bağımsız değişken ise bir araştırmada bağımlı değişken üzerinde etkisi incelenen değişkendir.Kontrol grubu bağımsız değişkenin etkisine açık olmayan ,etkisinde olmayan gruba deniyordur.
Cevap
İlk...234 56
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Cevaplanmış Konuları
Benzer Konular
Bağımlı ve bağımsız olayla ilgili soru cevap örnekleri verir misiniz?
Bağımlı ve bağımsız değişken nedir?
Elektrik devresindeki bağımlı ve bağımsız değişken nedir?
Bağımlı ve Bağımsız Olay
Bağımlı ve Bağımsız Değişkenler