PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Cevaplanmış > Kesirlerde sadeleştirme ve genişletme hakkında bilgi verir misiniz?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Teeekkeen513:59, 20 Şubat 2010 
Kesirlerde çarpma ve bölme, kesirlerde genişletme ve sadeleştirme işlemleri nasıl yapılır?
En iyi cevap nötrino tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
7. sınıftayım matematikte genişletme yapmayı anlamadım
Kesirlerde Genişletme ve Sadeleştirme
Bir kesrin pay ile paydası aynı sayı ile çarpıldığında kesir genişletilmiş olur mesela 2/5 kesrinin pay ve paydası 2 ile çarpılırsa sonuç 2*2/5*2=4/10 olur kesir genişletilmiş olur Sadeleştirme ise tam tersi yani kesrin pay ve paydasını aynı sayı ile bölmek demektir mesela 4/10 kesrinin pay ve paydası 2 ile bölünürse kesir 2/5 olur kısaca sadeleşmiş olur vsvs gibi...
Benzer Konular:
Etiketler:
Cevap
Misafir12:50, 21 Mart 2010 
Cevap
Valeria13:12, 21 Mart 2010 
KESİRLERİ GENİŞLETMEK

Bir kesrin, pay ve paydası aynı sayma sayısı ile çarpılırsa kesrin değeri değişmez.Buna kesirleri genişletme denir....

ÖRNEK:
1/2, KESRİNİ 2 sayma sayısı ile genişletelim...
1/2, kesri.
1x2=2, 1 bölümüne yazılır...
2x2=4, 2 bölümüne yazılır...
ortalarına = 'eşittir' işareti konur...
yani:
1/2 = 2/4' e..
Cevap
nötrino13:49, 21 Mart 2010 
Kesirlerde Genişletme ve Sadeleştirme
Bir kesrin pay ile paydası aynı sayı ile çarpıldığında kesir genişletilmiş olur mesela 2/5 kesrinin pay ve paydası 2 ile çarpılırsa sonuç 2*2/5*2=4/10 olur kesir genişletilmiş olur Sadeleştirme ise tam tersi yani kesrin pay ve paydasını aynı sayı ile bölmek demektir mesela 4/10 kesrinin pay ve paydası 2 ile bölünürse kesir 2/5 olur kısaca sadeleşmiş olur vsvs gibi...
Cevap
Misafir09:46, 2 Nisan 2010 
[QUOTE]kesirlerde sadelestirmkesirlerde sadeleştirme ne anlama geldiğini bulursanız sevinirim.kesirlerde sadeleştirme ile ilgili örnekler bulurmusunuz
Cevap
Misafir19:24, 2 Mayıs 2010 
Alıntı:
kesirlerde sadelestirme
nasıl yapılır lütfen söyleyin
Cevap
Misafir18:52, 14 Ekim 2010 
Sadelestirmeyi anlamadım ?
Cevap
Misafir14:39, 10 Kasım 2010 
ya güzel anlatın genişletmeyi
Cevap
Misafir14:28, 2 Aralık 2010 
anlamadım sadeleştirmeyi..

yazn:heves
Cevap
Misafir17:28, 11 Aralık 2010 
ben sadeleştirmeyle genişletmeyi biliyorum ama hep karıştırıorum hangisinde çarpıyoruz hangisinde bölüyoruz söylüyebilirmisiniz acaba ve biraz açık yazın mümkünse
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama