Arama

Kandilli Rasathanesi ne zaman, kim tarafından kurulmuştur?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Aralık 2014 Gösterim: 5.257 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Nisan 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kandilli Rasathanesi ne zaman, kim tarafından kurulmuştur?
EN İYİ CEVABI buz perisi verdi
Kandilli Rasathanesi
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul'da Kandilli sırtlarında kurulmuş araştırma ve gözlemevi. 1911'de Fatin Hoca tarafından kuruldu. Sonradan, 15 m. yüksekliğinde bir güneş kulesiyle 20 m. uzunluğunda bir optik laboratuvarı eklendi. Rasathanede, astronomi ve jeofizik araştırmaları sürdürülmekte, enlem ve boylam belirlemeleri, saat ayarı, sismoloji, meteoroloji, jeomanyetizma alanlarında bilgi üretilmektedir. Türkiye'nin en eski deprem kayıt istasyonu buradadır. Her gün hava tahmin raporları ve meteoroloji istatistikleri yayınlar. Kuruluşundan 1982'ye kadar Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan gözlemevi, bu tarihte Boğaziçi Üniversitesi'ne bağlanmıştır.

Son düzenleyen Mira; 18 Aralık 2014 12:49 Sebep: İç başlık
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
2 Nisan 2010       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Kandilli Rasathanesi ne zaman kimin tarafından kurulmuştur? ben bu sorunun cevabını arıyordum.Bana lütfen bu sorunun cevabını verin.....

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Türk bilim tarihinin önemli kurumlarından biri olan Kandilli Rasathanesi 1868'de kuruldu. 31 mart olayları (12 Nisan 1909) sırasında tahrip edildi ve Maçka'ya taşındı. Matematikçi hem de din adamı Fatin Hoca (Gökmen) tarafından 1911 yılında halen bulunduğu yer olan Kandilli'ye taşındı.
Rasathane, 1982’de Boğaziçi Üniversitesi’ne devredildi. Daha sonra 28.03.1983 tarih ve 2809 sayılı yasayla kanunlaşan 41 sayılı kararnameyle; üniversite bünyesinde; Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) adını aldı. Enstitü kapsamında; deprem mühendisliği, jeodezi, jeofizik anabilim dalları ile gökbilim, jeomanyetizma, meteoroloji laboratuvarları bulunmaktadır.

Rasathane - Enstitü müdürleri
  • 2009 - Prof.Dr. Mustafa Erdik
  • 2006 - 2009 Prof. Dr.Gülay Altay
  • 2002 - 2006 Prof. Dr.Gülay Barbarosoğlu
  • 1991 - 2002 Prof. Dr.Ahmet Mete Işıkara
  • 1982 - 1991 Prof. Dr. Ersin Savural
  • 1910 - 1955 Prof. Dr.Fatin Gökmen

buz perisi - avatarı
buz perisi
VIP Lethe
13 Temmuz 2012       Mesaj #3
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kandilli Rasathanesi
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

İstanbul'da Kandilli sırtlarında kurulmuş araştırma ve gözlemevi. 1911'de Fatin Hoca tarafından kuruldu. Sonradan, 15 m. yüksekliğinde bir güneş kulesiyle 20 m. uzunluğunda bir optik laboratuvarı eklendi. Rasathanede, astronomi ve jeofizik araştırmaları sürdürülmekte, enlem ve boylam belirlemeleri, saat ayarı, sismoloji, meteoroloji, jeomanyetizma alanlarında bilgi üretilmektedir. Türkiye'nin en eski deprem kayıt istasyonu buradadır. Her gün hava tahmin raporları ve meteoroloji istatistikleri yayınlar. Kuruluşundan 1982'ye kadar Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan gözlemevi, bu tarihte Boğaziçi Üniversitesi'ne bağlanmıştır.
In science we trust.