Arama

Birkaç haftalık kedi yavruları anneleri yoksa eğer nasıl beslenir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Temmuz 2018 Gösterim: 156.381 Cevap: 70
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
19 Nisan 2010       Mesaj #1
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Yeni doğmuş annesiz bebek kedi bakımı nasıl yapılır, yavru kediler nasıl beslenir?

Bizde 1.5haftalık çok minik hamster kadar kedi yavruları var. Anneleri terk etti gitti ve gelmiyor. Onları tabi ki süt ile besliyoruz ama en iyi besleme yöntemi nedir? Besleme şekli nedir? Sütü verirken sıkıntılı oluyor çünkü doğru düzgün içemiyorlar. Ayrıca bitlenmeleri var gibi. Bitlenme için ne yapılabilir? Sütü en rahat vermenin yöntemi nedir? Ağlamalarının önüne nasıl geçilir, nasıl bebekler rahatlatılır? Bilgi rica ediyorum.
EN İYİ CEVABI rambo3947 verdi
Bilgilendirme amaçlıdır ve alıntıdır ;
Annesiz yavrunun bakımıAnnesiz bir yavrunun kaç günlük olduğunu anlamak için göbek kordonuna ve gözlerine bakmamız yeterli olacaktır. Henüz göbek kordonu düşmemiş ve ıslak ise zaten yeni doğmuştur, henüz birkaç saatliktir. Eğer göbek kordonu düşmemiş fakat kuru ise birkaç günlüktür. Yeni doğan yavrunun göbeği ortalama bir haftada düşer.
Sponsorlu Bağlantılar
Göbek kordonunun bakımı:
Günde iki defa batikon kompresi yapılarak bölgenin enfekte olması engellenmelidir. Kordon kuruyunca birkaç gün içinde batikon uygulaması bırakılmalıdır. Göbek kordonu bir çok bakteri ve virus tarafından kolayca enfekte edilebilir. Mikroorganizmaların kontaminasyonunu engellemek için yavruya mutlaka steril bir eldiven ile müdahale edilmelidir. Direkt elle temastan kaçınılmalıdır. Ayrıca yeni doğan yavru bu nedenle çok temiz bir yerde bakılmalı, hatta eczanelerde satılan hasta altı yatak koruyucu örtülerinden kullanılmalıdır.
Yeni doğanın ısıtılması:
Doğum sonrası yeni doğan yavru ıslak olacağından beden ısısı hızla düşmeye, hypotermi, başlar (ortalama 5 derecelik bir düşüş yaşanır) Hypotermiden korumak için yavru hemen kurutulmalıdır. Bu amaçla bir tutam pamuk ile yuvarlak ve yumuşak manüplasyonlarla yavrunun tüm vücuduna masaj yapılır. Bu işlemden sonra sıcak su konulmuş termofor ya da bir pet şişe içine sıcak su doldurur ve bir havluya sarılarak termofor yavrunun altına konur. Termofor veya sıcak su içeren pet şişe yavruya direk temas ettirilmemelidir. Haşlanmalar meydana gelebilir. Termofor 3-4 saat ara ile yinelenmelidir.
Beslenmesi:
Yeni doğan yavrunun göz kapakları henüz kapalıdır ve kulakları duymaz fakat koku ve tat alma duyuları vardır. Yeni doğan yavrunun henüz emme refleksi güçlü değildir. Doğumdan hemen sonraki ilk 12 saatlik süre içinde yavrular beslenmek zorundadır. Her ne kadar karaciğer glikoz depoları dolu doğsalar bile kan şekeri her geçen zaman daha da düşecektir. Bu nedenle doğumdan hemen sonraki beslenme hayati önem taşır. Hypoglisemi ve buna bağlı ölümler gerçekleşebilir
Kısa süre içinde bir çay bardağı kaynamış ve ılıtılmış su içine bir küp şeker ile hazırlanan solusyondan birkaç damla içirilir ve daha sonra biberon maması verilerek genel durum güçlendirilmeye çalışılır. Beslenmesi için gerekli olan biberon ve biberon maması veteriner klinikleri ve pet shoplarda rahatça bulunabilmektedir. Eğer mama bulamıyorsanız pirinç unu, şeker ve su (veya pastörize inek sütü) ile hazırlanacak bir mama geçici süre kullanılabilir. Ayrıca eczaneden 0-3 aylık bebekler (insan) için olan mamalardan da kullanabilirsiniz. Mamanın tüketim tarihinin dolmamış olmasına mutlaka dikkat edin.
Mamanın hazırlanışı:
Bir cezvede içme suyu kaynatılır ve kaynayan su önceden içi sıcak su ile çalkalanmış biberona boşaltılır. Biberonda bulunan her çizgi için bir ölçek mama konulup topaklar kayboluncaya kadar iyice çalkalanır. Hazırlanan mamadan birkaç damla bileğimize damlatılır, eğer bileğimiz yanmıyorsa yavru beslemeye başlanabilir. Biberon 45 derecelik bir açı ile yavruya verilir. Beslenme sonrası yavrunun ağız temizliği ılık suya batırılmış bir pamuk veya gazlı bez ile yapılmalıdır. Yeni doğan her üç saatte bir beslenmelidir. Bir defada aldığı mama miktarı ilk hafta 2-6 cc., ikinci ve üçüncü haftalarda bu doz biraz daha artarak 10cc.’yi bulur. Dördüncü haftadan itibaren ek gıdaya geçmeye başlanabilir.

Ek gıda olarak piyasada bulunan birinci sınıf püre konserve mamalar yedirilebilir. Ek gıda geçişleri ilk gün günde bir defa ve bir öğünlük olmalıdır, gün geçtikçe biberon mamasının yerine ek konserve gıda verilmelidir. Yavru 5-6 haftalık olduğunda kuru mamaya başlatılabilir. Kuru mama geçişleri de konserve mamada olduğu gibi yavaş yapılmalıdır. Kuru mamada dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta; birinci sınıf olması şartının dışında kuru mama kroketlerinin ince ve kolay kırılabilir olmasıdır. Ek gıda olarak pastörize inek sütü verilebilir; fakat süt sulandırılmadan verilmelidir. Burada süt içince ishale neden olan şey, sütün içindeki laktozdur. Yavrularda henüz laktoz toleransı gelişmediğinden sütü sulandırmak yerine verilecek olan süt miktarı az tutulmalı ve yavru tolere ettikçe miktar arttırılmalıdır. Veya marketlerde kolayca bulabileceğiniz laktozsuz sütlerden verebilirsiniz. Süt sulandırıldığında besin değeri düşer. Zaten yavrunun günlük alması gereken protein miktarı süt tarafından yeterli miktarda karşılanamaz.
İdrar ve dışkı yaptırılması:
Yeni doğanın sfinkterleri henüz gelişmediğinden idrar ve dışkıyı kendi başına yapamaz. Normal şartlarda anne kedi, yavrunun perineal bölgesini diliyle yalayarak idrar ve defekasyonu uyarır. Anne kedi olmadığı için ona bakan kişi her beslenme öncesi ve sonrası yavrunun idrar ve dışkılama işlemini yaptırmalıdır
Bu işlem için bir parça pamuk, su ile çok az ıslatılarak yavrunun perineal bölgesine yavaş dokunuşlarla idrar ve defekasyon yaptırılır. Pamuk ile masaj genital organdan anüse doğru olmalıdır (yani genital organdan kuyruk altına doğru). Genital organın dışkı ile kontamine olması sonucu üregenital sistem hastalıkları çok kolay gelişebilir.
Gazının çıkartılması:
Karın bölgesine (göbek) kuru bir parça pamuk ile yuvarlak hareketlerle masaj yapılarak gaz çıkartılmaya çalışılmalıdır.
Yavrunun Yatırılması:
Yeni doğanın enfeksiyon ajanları tarafından kontaminasyonunu engellemek ya da en aza indirgemek amacıyla daima temiz bir altlık kullanılmalıdır. Bu amaçla eczanelerde bulunan hasta altı yatak koruyucu örtülerinden kullanmak yerinde olur. Küçük bir sepet ya da kutucuğun içine altta bir havlu ile sarılmış termofor ve onun üzerine hasta bezi konulmuş bir yatak bebek kedi için ideal olacaktır. Yavru içine konulduktan sonra mutlaka sepet veya kutunun üzeri hava alması engellenmeden kapatılmalıdır.Yavru beslenme ve bakım işlemleri haricinde yatağında tutulmalıdır. Yatak koruyucu örtüsü en az günde bir defa yenisi ile değiştirilmelidir. Köpek yavrularında olduğu gibi yatağının altına saat koymak kedi yavruları için gerekli değildir.

Son olarak size bazı ipuçları:
Yavru sürekli niçin miyavlar?
Karnı açtır,
İdrar ve dışkılama ihtiyacı vardır,
Gazı vardır,
Isınmaya ihtiyacı vardır...
yardımcı oldu ise ne mutlu bana
Son düzenleyen Safi; 11 Temmuz 2018 19:59
rambo3947 - avatarı
rambo3947
Ziyaretçi
19 Nisan 2010       Mesaj #2
rambo3947 - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Bilgilendirme amaçlıdır ve alıntıdır ;
Annesiz yavrunun bakımıAnnesiz bir yavrunun kaç günlük olduğunu anlamak için göbek kordonuna ve gözlerine bakmamız yeterli olacaktır. Henüz göbek kordonu düşmemiş ve ıslak ise zaten yeni doğmuştur, henüz birkaç saatliktir. Eğer göbek kordonu düşmemiş fakat kuru ise birkaç günlüktür. Yeni doğan yavrunun göbeği ortalama bir haftada düşer.
Sponsorlu Bağlantılar
Göbek kordonunun bakımı:
Günde iki defa batikon kompresi yapılarak bölgenin enfekte olması engellenmelidir. Kordon kuruyunca birkaç gün içinde batikon uygulaması bırakılmalıdır. Göbek kordonu bir çok bakteri ve virus tarafından kolayca enfekte edilebilir. Mikroorganizmaların kontaminasyonunu engellemek için yavruya mutlaka steril bir eldiven ile müdahale edilmelidir. Direkt elle temastan kaçınılmalıdır. Ayrıca yeni doğan yavru bu nedenle çok temiz bir yerde bakılmalı, hatta eczanelerde satılan hasta altı yatak koruyucu örtülerinden kullanılmalıdır.
Yeni doğanın ısıtılması:
Doğum sonrası yeni doğan yavru ıslak olacağından beden ısısı hızla düşmeye, hypotermi, başlar (ortalama 5 derecelik bir düşüş yaşanır) Hypotermiden korumak için yavru hemen kurutulmalıdır. Bu amaçla bir tutam pamuk ile yuvarlak ve yumuşak manüplasyonlarla yavrunun tüm vücuduna masaj yapılır. Bu işlemden sonra sıcak su konulmuş termofor ya da bir pet şişe içine sıcak su doldurur ve bir havluya sarılarak termofor yavrunun altına konur. Termofor veya sıcak su içeren pet şişe yavruya direk temas ettirilmemelidir. Haşlanmalar meydana gelebilir. Termofor 3-4 saat ara ile yinelenmelidir.
Beslenmesi:
Yeni doğan yavrunun göz kapakları henüz kapalıdır ve kulakları duymaz fakat koku ve tat alma duyuları vardır. Yeni doğan yavrunun henüz emme refleksi güçlü değildir. Doğumdan hemen sonraki ilk 12 saatlik süre içinde yavrular beslenmek zorundadır. Her ne kadar karaciğer glikoz depoları dolu doğsalar bile kan şekeri her geçen zaman daha da düşecektir. Bu nedenle doğumdan hemen sonraki beslenme hayati önem taşır. Hypoglisemi ve buna bağlı ölümler gerçekleşebilir
Kısa süre içinde bir çay bardağı kaynamış ve ılıtılmış su içine bir küp şeker ile hazırlanan solusyondan birkaç damla içirilir ve daha sonra biberon maması verilerek genel durum güçlendirilmeye çalışılır. Beslenmesi için gerekli olan biberon ve biberon maması veteriner klinikleri ve pet shoplarda rahatça bulunabilmektedir. Eğer mama bulamıyorsanız pirinç unu, şeker ve su (veya pastörize inek sütü) ile hazırlanacak bir mama geçici süre kullanılabilir. Ayrıca eczaneden 0-3 aylık bebekler (insan) için olan mamalardan da kullanabilirsiniz. Mamanın tüketim tarihinin dolmamış olmasına mutlaka dikkat edin.
Mamanın hazırlanışı:
Bir cezvede içme suyu kaynatılır ve kaynayan su önceden içi sıcak su ile çalkalanmış biberona boşaltılır. Biberonda bulunan her çizgi için bir ölçek mama konulup topaklar kayboluncaya kadar iyice çalkalanır. Hazırlanan mamadan birkaç damla bileğimize damlatılır, eğer bileğimiz yanmıyorsa yavru beslemeye başlanabilir. Biberon 45 derecelik bir açı ile yavruya verilir. Beslenme sonrası yavrunun ağız temizliği ılık suya batırılmış bir pamuk veya gazlı bez ile yapılmalıdır. Yeni doğan her üç saatte bir beslenmelidir. Bir defada aldığı mama miktarı ilk hafta 2-6 cc., ikinci ve üçüncü haftalarda bu doz biraz daha artarak 10cc.’yi bulur. Dördüncü haftadan itibaren ek gıdaya geçmeye başlanabilir.

Ek gıda olarak piyasada bulunan birinci sınıf püre konserve mamalar yedirilebilir. Ek gıda geçişleri ilk gün günde bir defa ve bir öğünlük olmalıdır, gün geçtikçe biberon mamasının yerine ek konserve gıda verilmelidir. Yavru 5-6 haftalık olduğunda kuru mamaya başlatılabilir. Kuru mama geçişleri de konserve mamada olduğu gibi yavaş yapılmalıdır. Kuru mamada dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta; birinci sınıf olması şartının dışında kuru mama kroketlerinin ince ve kolay kırılabilir olmasıdır. Ek gıda olarak pastörize inek sütü verilebilir; fakat süt sulandırılmadan verilmelidir. Burada süt içince ishale neden olan şey, sütün içindeki laktozdur. Yavrularda henüz laktoz toleransı gelişmediğinden sütü sulandırmak yerine verilecek olan süt miktarı az tutulmalı ve yavru tolere ettikçe miktar arttırılmalıdır. Veya marketlerde kolayca bulabileceğiniz laktozsuz sütlerden verebilirsiniz. Süt sulandırıldığında besin değeri düşer. Zaten yavrunun günlük alması gereken protein miktarı süt tarafından yeterli miktarda karşılanamaz.
İdrar ve dışkı yaptırılması:
Yeni doğanın sfinkterleri henüz gelişmediğinden idrar ve dışkıyı kendi başına yapamaz. Normal şartlarda anne kedi, yavrunun perineal bölgesini diliyle yalayarak idrar ve defekasyonu uyarır. Anne kedi olmadığı için ona bakan kişi her beslenme öncesi ve sonrası yavrunun idrar ve dışkılama işlemini yaptırmalıdır
Bu işlem için bir parça pamuk, su ile çok az ıslatılarak yavrunun perineal bölgesine yavaş dokunuşlarla idrar ve defekasyon yaptırılır. Pamuk ile masaj genital organdan anüse doğru olmalıdır (yani genital organdan kuyruk altına doğru). Genital organın dışkı ile kontamine olması sonucu üregenital sistem hastalıkları çok kolay gelişebilir.
Gazının çıkartılması:
Karın bölgesine (göbek) kuru bir parça pamuk ile yuvarlak hareketlerle masaj yapılarak gaz çıkartılmaya çalışılmalıdır.
Yavrunun Yatırılması:
Yeni doğanın enfeksiyon ajanları tarafından kontaminasyonunu engellemek ya da en aza indirgemek amacıyla daima temiz bir altlık kullanılmalıdır. Bu amaçla eczanelerde bulunan hasta altı yatak koruyucu örtülerinden kullanmak yerinde olur. Küçük bir sepet ya da kutucuğun içine altta bir havlu ile sarılmış termofor ve onun üzerine hasta bezi konulmuş bir yatak bebek kedi için ideal olacaktır. Yavru içine konulduktan sonra mutlaka sepet veya kutunun üzeri hava alması engellenmeden kapatılmalıdır.Yavru beslenme ve bakım işlemleri haricinde yatağında tutulmalıdır. Yatak koruyucu örtüsü en az günde bir defa yenisi ile değiştirilmelidir. Köpek yavrularında olduğu gibi yatağının altına saat koymak kedi yavruları için gerekli değildir.

Son olarak size bazı ipuçları:
Yavru sürekli niçin miyavlar?
Karnı açtır,
İdrar ve dışkılama ihtiyacı vardır,
Gazı vardır,
Isınmaya ihtiyacı vardır...
yardımcı oldu ise ne mutlu bana
Son düzenleyen Safi; 11 Temmuz 2018 19:58
nötrino
Yasaklı
27 Nisan 2010       Mesaj #3
Yasaklı
Alıntı

Yeni doğan bir bebek kedi için verdiğiniz bilgiler işime yarıyor. 2haftalık olanlar için nasıl besleme tekniği uygulanmalıdır?
Ayrıca su içmeleri gerekir mi? Gün içinde su içmeleri lazımsa ne kadar ve ne şekillerde verilmesi şarttır?

Alıntı

Yardım eder misiniz acaba sütten ne zaman kesilirler? Süt dönemi bittiğinde ne tarz bir besleme programı lazım? Su içmeleri gerekir mi süt hariç?

2 haftalık bir kedicik genelde sıvı biberon maması ise beslenir(Kaynatılmış su ve veteriner önerili mama karışımı) 2-3 haftalık kedilerin beslenme ölçüsü, biberon üzerindeki ölçeğe göre(9-10 cc kadardır) 4 haftalık olan bir kediciğe ek gıdalar verilebilir(ek gıdalar,sulandırılmamış inek sütü,püre şeklinde konserve mamalar olabilir)Ek gıdalar günde bir defa verilebilir ve bu aşamadan sonra biberon maması yerini ek gıdaya bırakır Yavru Kedicikler,5-6 haftalık olduklarında ise tamamen kuru mama ile beslenme aşamasına gelirler(süt harici).Kediler su içerler tabiki özellikle yeni doğmuş yavru kediciklere genelde kaynatılmış,ılıtılmış şekerle tatlandırılmış su damla şeklinde içirilir Daha sonraları periyodik olarak aşama aşama bunun derecesi arttırılır Bunun yanında kedilerde pire,bit olayına karşı pire damlası ya da pire spreyi kullanabilirsiniz pire damlasından yavru kediciğin ensesine bir damla damlatıldığında,bu damla,bütün vücudunda ki pire,kene,bit türü parazitleri etkisiz hale getiriyordur (Ek bilgi)

*Hiçbir anne kedi, yavrularını bırakıp gitmez ,gitse bile mutlaka geri dönerler Ama dönmemesi ilginç geldi bana Çünkü bu aşamadaki yavru kediciklerin kendi annelerinin sütüyle beslenmeleri daha yararlı olur Suni beslenme yöntemlerine kıyasla...
nötrino
Yasaklı
27 Nisan 2010       Mesaj #4
Yasaklı
Alıntı
Teamoore adlı kullanıcıdan alıntı

KEdilerde pire mi var bit mi var. Sadece biri var diye biliyorum. Ayrıca bebek olan kediye o kimyasal damla veya sprey zarar vermez mi? Hangisi güvenlidir?

Kendinin annesi ansızın ortalıktan kayboldu. Gelmedi yeniden geriye. Ki beslediğimiz bir kediydi. Bilemiyorum. Ama bir yerde okudum ki bazı anne kediler nadiren de olsa yavrularını reddebilir veya terk edebilir.

Kediler için genelde pire spreyleri ya da pire damlaları kullanılıyordur Ben genel anlamda parazitlerden bahsettim kene de,bit de olabilir bu ayrıca hiç belli olmaz bunu bilemezsiniz Ama genel anlamda kedicikler için her tür parazite karşı bu ilaçlar (sprey,damla) kullanılıyordur pire spreyi ya da pire damlası adı altında .Sadece küçük bir damla damlatıcaksınız ense kısmına ,zati veterinerinize sorarsanız size nasıl uygulayacağınız konusunda detaylı bilgi verecektir. Zarar verici birşey olsa kullanılmaz veterinerler tarafından da önerilmez ve aynı şekilde burada size bunu öneriyor da olmazdım öyle değil mi?? Benim de bir kedim var şu an 4 yaşında 5 e girmek üzere ,benzer aşamaları bende yaşadım.

Genel olarak anne kediler yavrularını asla terkedip gitmezler bu bir gerçektir Ama istisnaları da olabiliyordur demekki...(Bunun nedenlerini öğrenmek lazım)

Kedileri Pirelerden Koruma Yöntemleri
nötrino
Yasaklı
30 Nisan 2010       Mesaj #5
Yasaklı
İnşallah annelerine bir şey olmamıştır ve sağlığı yerindedir en azından böyle temenni ediyorumdur siz yinede peşin hükümlü olmayın;sürekli beslediğiniz size ve çevrenize alışkın bir kediyse şayet, ansızın çıkıp gelebilir de anne kedicik belli olmaz. Yukarıya yazmış olduğum yöntemleri denemeye çalışın ve küçük yavru kediciği ve diğer yavru kedicikleri mutlaka veterinere gösterip muayene ettirin mikrop kapmamalarına dikkat edin Sütten kesilme dönemlerini de yukarıya yazmıştım;

2-3 haftalık kedilerin beslenme ölçüsü, biberon üzerindeki ölçeğe göre(9-10 cc kadardır) 4 haftalık olan bir kediciğe ek gıdalar verilebilir(ek gıdalar,sulandırılmamış inek sütü,püre şeklinde konserve mamalar olabilir)Ek gıdalar günde bir defa verilebilir ve bu aşamadan sonra biberon maması yerini ek gıdaya bırakır Yavru Kedicikler,5-6 haftalık olduklarında ise tamamen kuru mama ile beslenme aşamasına gelirler(süt harici).

Bu açıklamaya göre yavru kedicikler 5-6 haftalık olduklarında tamamen sütten kesilmiş oluyorlardır.Ayrıca başka bir dişi kedi kendi yavrusu dışındaki kedilere bakabilir mi? tam olarak bilmiyorumdur Ama eğer kendi yavrusu gibi görür benimser ise belki bakabilir Tam tersi de olabilir dışlayabilir de; ya da siz bunu kendiniz deneyerek anlayabilirsiniz ancak(Bu benim görüşüm,tahminim)...
nötrino
Yasaklı
19 Mayıs 2010       Mesaj #6
Yasaklı
Alıntı

bu arada da annelerini evden atmıştım. zayıf olanın vücudunun soğumaya başladığını anladım ve aynı zamanda ağlıyordu da. annesi de dışarıda ağlıyordu. bu akşam da dayanamadım ve annesini içeri aldım.şimdi yavrulardan hiç ses çıkmıyor.
ama bu yavrular annesiz olsaydı nasıl beslerdim?
ve annesi sokak kedisi. onlarn da sokak kedisi olalarını istemiyorum. ne zamana kadar beklemeliyim? kaç aylık olduklarını da bilmiyorum.Sütü Ne ZamanBıraktırmalıyım?Annesinden Ne Zaman Ayırabilirim?

Bu kediciklerin annelerine ihtiyaçları var anne sütüyle beslenmeleri gerekiyordur.Sokak kedisi olması hiçbir şeyi değiştirmez size alışkın sürekli evinize gelen bir kediyse yavruları orda olduğu sürece gelecektir ;Hiçbir anne kedi, yavrularını bırakıp gitmez ,gitse bile mutlaka geri dönerler...Yani siz onları annelerinden ayırsanız bile anneleri onları bırakmaz Ayrıca anne kediyi dışarıda bırakıp, zavallı yavruları tehlikeye atmışsınız.! Yani bu yavru kediciklerin hem anne sıcaklığına(bedensel) hemde anne sütüne ihtiyaçları vardır Anneleri dururken neden annesiz bırakmaya çalışıyorsunuz onları hıı?? sokak kedisi olduğu için mi? bu mantıklı değil...Ayrıca merak etmeyin bu kediciklere ev ortamınızda uygun bir yer hazırlayıp bakabiliyorsanız sokak kedisi olmazlar size alışırlar Ama anneleri mutlaka yanlarında olmak şartıyla.Yavru kediciklerin kaç haftalık olduklarını tahmin edemiyorsanız mutlaka bir veterinere sorup öğrenin. Sütten kesilmeleri hakkında bilgiyi yukarıda vermiştim zati;O bilgileri inceleyin.
2-3 haftalık kedilerin beslenme ölçüsü, biberon üzerindeki ölçeğe göre(9-10 cc kadardır) 4 haftalık olan bir kediciğe ek gıdalar verilebilir(ek gıdalar,sulandırılmamış inek sütü,püre şeklinde konserve mamalar olabilir)Ek gıdalar günde bir defa verilebilir ve bu aşamadan sonra biberon maması yerini ek gıdaya bırakır Yavru Kedicikler,5-6 haftalık olduklarında ise tamamen kuru mama ile beslenme aşamasına gelirler(süt harici).
Bu açıklamaya göre yavru kedicikler 5-6 haftalık olduklarında tamamen sütten kesilmiş oluyorlardır
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
nötrino
Yasaklı
20 Mayıs 2010       Mesaj #7
Yasaklı
Alıntı
Pesimist3495 adlı kullanıcıdan alıntı

Bahsettiğim Çok Zayıf Olan Kedi bu sabah baktığımda ölmüştü.
annnesi sanırım bize alışmaya başladı.
ama bunun pet shoplarda satılan yavru bir kedi olduğunu düşünsek, onlar da annesinden ayrılmıyormu?
sütten kesildiğinde de mi ayırmamalıyım?

Evet ama pet shop türü yerlerde satılan yavru kedicikler sağlıklı bir şekilde satın alınıyorlar(mamaları her türlü vitaminleriyle birlikte) Sizde bulunan yavru kedicikler rahatsız ve zayıf oldukları için gözleri henüz açılmış ve süt içme aşamasında oldukları için annelerinin onların yanında olması zorunludur Yavru kedicikler hassas olurlar bakımları zordur Hele ki yeni doğmuş gözleri yeni açılmış annelerine muhtaç kedicikler için daha zor oluyordur Eğer zamanında gerekli müdahale edilmiş olsaydı o yavru kedicikte belki ölmemiş olurdu.Yavru kediler; bir süre sonra zati sütten kesileceklerdir ve büyüdükçe annelerine bağımlılıkları kalmayacaktır doğanın kanunu bu.Demek istediğim sütten kesilen ve tam sağlıklı bir şekilde yetişmiş kedicikler zati kendileri bir şekilde koparlar annelerinden Ama sizin bahsettiğiniz aşamada değil.Kalan son yavruya ve annesine iyi bakın ve yavru kediciğin mikrop kapmamasına dikkat edin...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
nötrino
Yasaklı
9 Mart 2011       Mesaj #8
Yasaklı
Alıntı

Bir tane doğurmuş. Ankara çok karlı kedi dışarıda duruyordu ama onu içeri aldım.Çünkü hava çok soğuk. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Dışarı çıkartamam çünkü yarım metre kar var evdede duramaz. Çünkü ben okula gidiyorum annem babam işe ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Yavru kedi sürekli ağlıyor. Ememiyor sanırım. Şimdi evde ama akşam yine dışarı çıkacak. Korkuyorum birşey olur diye hem de çok korkuyorum.

Genelde kediler en az 3 ya da 4 yavru dünyaya getirirler Bu kediciğin 1 tane yavru doğurması ilginç geldi açıkcası... umarım anne kediciğin başka yerlerde yavruları yoktur Eğer var ise anne kediyi dışarı çıktığında takip ederek cevabını bulabilirsiniz.Bunun yanında kediciği eve almanız çok iyi olmuş ve ne olursa olsun onu sakın dışarı bırakmayın.Sürekli ağlıyor ememiyor demişsiniz Annesi yanındaysa mutlaka bir şekilde yavru kediciği besleyecektir ve ısıtıcaktır onu. Açlığı giderilmiş ve sıcak bir ortamda bulunan yavru kedicik ağlamayı kesecek ve uyuyacaktır Bir süre anne kedicikle, yavrusunu misafir edin evinizin küçük ve temiz bir bölümünde ve sıcak tutun onları...

Eğer annesi yoksa yanında birşekilde onu bulup yavruyu beslemesi için evinize almanız gerekiyordur Siz bulamasanız bile o yavrusu için gelecektir ya da evinizin civarında dolaşıyordur büyük bir ihtimalle Yavru kediciği sıcak tutun havlu koyduğunuz sepete küçük bir pet şişe içinde sıcak su koyarsanız bu minik kediciğin vücut ısısını dengede tutacaktır steril plastik bir şırınga(eczanelerde bulabilirsiniz plastik temiz bir şırınga) yardımıyla ılık süt içirerek besleyebilirsiniz onu Bu işlemi sabah -akşam yapsanız bile çok faydası olucaktır Kedicik karnı tok ve üşümüyor ise günün belli bir kısmında zati uyuyacaktır okula ya da işe gidiş geliş saatlerinize göre bu işlemi ayarlayabilirsiniz Bir veterinere de danışıp yardım alabilirsiniz.
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
28 Haziran 2011       Mesaj #9
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Ben Bahçeden 2 tane yeni doğmus gözleri ve göbek kordonu düşmemi kedicikler buldm ılık süt ve şekerli suyla besliydm ve yavrularda dışkılarını yaptıllarında içinden beyaz kurt gibi parazitler çıktı ve yavrular hiç yemek yememeye başladı ve öldü .. o kurtların tedavisi için ne yapmalıyım

Yeni doğmuş yavrulara süt verilmemeli veteriner tavsiyesiyle bebek mamaları verilmesi lazım ayrıca parazit içinde veteriner damla verir Msn Happy
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
nötrino
Yasaklı
26 Ağustos 2011       Mesaj #10
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba biz yeni evimize tasındık ve burada canım çok sıkılıyor ama burda sokaktaki kedieri 1. kat olduğu için et veridodum bitane hasta kedi evcillestirdim nasıl evcillestirdimim bilmiyorm bodrumda yavruladı 2 tanei öldü 1 tanesi kayıp 1 tane kaldı sürkli yavru bni tırmalıyo ama annesi çok sevio pisi pisi dedimde miyvalayarak geliyorlar onlardan vazgecmek istiyorum ama onlar bni özler gibi geliyo baska kimseyi gördünde miyavlamıyo ya bana da miyavlammassa diye bırakamıyorum aklımım bir kösesinde onla kalıyorlar onlar yerinie baska seyler le uğrasmak istiorum ama yapamıyorum
yardım edin...

Anne kediciği bir süre et ile beslediğiniz için, size alışmış. Bodrumunuzda anne kedicik ve yavrusu için temiz bir yer hazırlayın En azından elde kalan yavru kediciğin sağlıklı olması,yaşaması için anne kediyi besleyin ve temiz bir kap içinde içme suyu verip,suyu hergün değiştirin Anne kedicik de yavrusunu kendi sütü ile besleyecektir zati.Birşeylerle uğraşmak mı istiyorsunuz?bu bağlamda sizin için bundan önemli iş olamaz bana sorarsanız.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.