Arama

Ovulasyon nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Aralık 2014 Gösterim: 54.400 Cevap: 5
MeLiSSiA - avatarı
MeLiSSiA
Ziyaretçi
25 Nisan 2010       Mesaj #1
MeLiSSiA - avatarı
Ziyaretçi
Ovulasyon nedir, ne işe yarar ve ne gibi durumlarda ortaya çıkar?
EN İYİ CEVABI [WoL]bL verdi
Normal koşullarda, her ay yumurtalıklardaki olgunlaşmamış yumurtalardan bir tanesi gelişip büyüyerek çatlar ve yumurtlama (ovulasyon) denir.
Genellikle 28 gün sürmekte olan menstürasyon devrinin ortalarında ovülasyon gerçekleşir. Adet kanamasının (Menstürasyon) ilk gününden, ovü-lasyonun gerçekleştiği güne kadar geçen menstürasyon devrinin ilk yarışma “Ovülasyon öncesi dönem” “Foliküler dönem” (Proliferasyon dönemi – Preovulatory phase) denir.
Sponsorlu Bağlantılar
Ovülasyon 28 günlük menstürasyon devrinin 8-19. günleri arasında herhangi bir günde gerçekleşebilir. 11-15. günler arası oldukça sıktır.. 13-15. günler arası ise daha sıktır. En fazla ise 14. günde görülür. Örneğin, yapılan bir incelemede kadınların % 20’si 14. günde, % 16 kadarı 13. ya da 15. günde, °/o 13 kadarı ise 12. günde ve % 100′ü ise 8-19. günler arasında ovülasyon göstermişlerdir. Ovülasyon gününün bilinmesi gerek istenmeyen ve gerekse istenen hamilelikler için uygun önlemlerin alınması bakımından önemlidir.
Son düzenleyen Mira; 20 Aralık 2014 12:04 Sebep: İç başlık
[WoL]bL - avatarı
[WoL]bL
VIP -Dream is Destiny-
25 Nisan 2010       Mesaj #2
[WoL]bL - avatarı
VIP -Dream is Destiny-
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Normal koşullarda, her ay yumurtalıklardaki olgunlaşmamış yumurtalardan bir tanesi gelişip büyüyerek çatlar ve yumurtlama (ovulasyon) denir.
Genellikle 28 gün sürmekte olan menstürasyon devrinin ortalarında ovülasyon gerçekleşir. Adet kanamasının (Menstürasyon) ilk gününden, ovü-lasyonun gerçekleştiği güne kadar geçen menstürasyon devrinin ilk yarışma “Ovülasyon öncesi dönem” “Foliküler dönem” (Proliferasyon dönemi – Preovulatory phase) denir.
Sponsorlu Bağlantılar
Ovülasyon 28 günlük menstürasyon devrinin 8-19. günleri arasında herhangi bir günde gerçekleşebilir. 11-15. günler arası oldukça sıktır.. 13-15. günler arası ise daha sıktır. En fazla ise 14. günde görülür. Örneğin, yapılan bir incelemede kadınların % 20’si 14. günde, % 16 kadarı 13. ya da 15. günde, °/o 13 kadarı ise 12. günde ve % 100′ü ise 8-19. günler arasında ovülasyon göstermişlerdir. Ovülasyon gününün bilinmesi gerek istenmeyen ve gerekse istenen hamilelikler için uygun önlemlerin alınması bakımından önemlidir.
Son düzenleyen perlina; 20 Ocak 2017 12:02
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
25 Nisan 2010       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
MeLiSSiA adlı kullanıcıdan alıntı

Msn DunnoOvulasyon nedir ne işe yarar ve ne gibi durumlarda ortaya çıkar ???Msn Embarrassed

Ovülasyon kadınlarda yumurtalıklarda (yumurta) atılmasıdır. Ovülasyon genellikle adet dönemlerinin ortasına rastlayan 11-16. günler arasında olur.
Yumurtalığın çalışması iki yönlüdür. Yumurtalık bir yandan De Graff folikülünün olgunlaşıp çatlamasıyla zaman zaman bir yumurta bırakır (yumurtlama), diğer yandan folikülün ve lütein
denilen iki hormon salgılar (dişilik hormonu). Folikülin doğrudan doğruya folikül tarafından salgılanır. Folikülün çatlamasıyla birlikte hormon miktarı birden çoğalır. ve yumurtlama meydana gelir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Haziran 2012       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim adet gecikmem oluyordu kadin dogum uzmanina gittim ultrasonla bakti, benim herzaman yumurtlamam olmuyormus bebek yapmak icin denemelere baslyin dedin nezamana yumurtlaman olur belli degil dedi hamile kalman uzun surebili7 ay falan. bu durumdan korkmalimiyim acaba hamile kalacakmiyim?? doktorum bana korkma dedi bize gelen 3 kadindan 1 i bu sikayetle geliyo dedi ama bn korkuyorum
arrzzuu - avatarı
arrzzuu
Ziyaretçi
24 Eylül 2012       Mesaj #5
arrzzuu - avatarı
Ziyaretçi
benim adetimde düzensiz 3 4 ay düzenli şekilde oluyordu her ayın 30 unda bu ay nerden baksan 15 gün gecikti gebelikten şüphee ettim son aylarda ki duruma bakınca ama arada çok az az adet değdi üstüne görme dedikler şey herhalde diye düşündüm değilmiş ama 2 akrabamda gebe olduğu halde adeet görmüş bende öyle sandım. doktora gittim kantesti sonucunda hormonlarımın yükseldiğini söyledi ovulasyon olmuyor galiba nasıl normale döndürebilirim... teşekkürler...
HayaLPeresT - avatarı
HayaLPeresT
VIP VIP Üye
25 Aralık 2012       Mesaj #6
HayaLPeresT - avatarı
VIP VIP Üye
Ovulasyon nedir ? Ovulasyon hakkındaki yanlış bilgiler.
MsXLabs.org

Ovulasyon (yumurtlama) yumurtalıkta döllenme bekleyen olgunlaşmış yumurtaların döl yatağından (fallop tüpleri) serbest kalması, çatlaması ile meydana gelir. Bu arada rahim, rahim mukozası ile yumurtaya hazırlanır. Genelde bu yumurta 12-24 saat yaşar. Eğer gebe kalma, döllenme oluşmaz ise, döllenmemiş yumurta, rahim mukozası, ve diğer kan adet dönemi boyunca akınyla dışarı atılır. Eğer gebe kalma, döllenme meydana gelmiş ise, yumurta 6-12 gün rahim duvarına yerleşir.

Anlaşılması gereken nokta; ovulasyon, gebe kalma konusunda anahtar konudur. Ovulasyon hakkında bir çok yanlış düşünce, kanı vardır. Ve bu gebe olma sürecindeki büyük engellerdendir. Burada size ovulasyon hakkındaki yanlış bilinen bazı efsanelerden bahsedeceğiz.

Yanlış Bilgi 1: Her kadının ovulasyon tarihi (yumurtlama tarihi) adet tarihinin 14. günüdür.
Başka bir yanlış bilgi olan “Her kadın 28 gün adet dönemi geçirir” efsanesinden dolayı böyle bir düşünce oluşmuştur. Her iki bilgi de yanlıştır. Ne her kadınının adet dönemi 28 gündür nede her kadının yumurtlama tarihi adet döneminin 14. günüdür. Kadınlarda adet dönemi genelde 24-35 gün arasında değişir. (bazı durumlarda daha da uzun sürebilir.) Kadınların büyük çoğunluğu adet döneminin 11. günü ile 21. günü arasında bir gün yumurtlarlar.
Bir çok kadın tam ovulasyon tarihini belirlemek için bir çok yöntem kullanmaktadırlar. Bunlardan bazıları Ovulasyon Tahmin Kitleri, Doğurganlık İzleyiciler, VÜcut Isısı Ölçümü vb.

Yanlış Bilgi 2: Kadınlar her adet döneminde birden fazla yumurtlama dönemi geçirebilirler.
Ovulasyon-yumurtlama her adet döneminde sadece bir kere olur. Ovulasyonunu ikinci bir kere olma ihtimali neredeyse imkansızdır. Birden fazla yumurtanın olgunlaştığı durumlarda, yumurtaların birbirlerini 24 saat içinde bırakırlar. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi bu neredeyse imkansızdır. Yani her kadının her ay sadece bir ovulasyon dönemi vardır. Ve hamile kalmak için bu tarihin bilinmesi gerekir.

Yanlış Bilgi 3: Kadınların ovulasyon tarihi her ay aynı gündür.
Bir çok kadının adet döneminin ortasında yumurtlama olmasına rağmen, gerçek ovulasyon günü dönem dönem değişebilir. Bu ovulasyon dönemi hesaplamanın hamile kalma aşamasında neden çok önemli olduğunun diğer bir nedenidir.

Yanlış Bilgi 4: Adet Kanaması kadının ovulasyon (yumurtlama) geçirdiğinin ispatıdır.
Böyle birşey söz konusu değildir. Eğer kadınlarda ovulasyon (yumurtalama) olmuyorsa bile, hormonal dalgalanmaların sonucu olarak düzenli olarak adet görebilir. Aynı zamanda düzenli adet görmenin sebebi atılım kanamaları olabilir. Sonuç olarak bir kanının düzenli adet görmesi onun ovulasyon dönemine girdiği veya yumurtalama olduğu anlamına gelmez.
Son düzenleyen _Yağmur_; 15 Temmuz 2013 12:29 Sebep: Aktif link kaldırıldı.