Arama

İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Nisan 2018 Gösterim: 172.893 Cevap: 7
ubeydullah - avatarı
ubeydullah
Ziyaretçi
1 Temmuz 2010       Mesaj #1
ubeydullah - avatarı
Ziyaretçi
İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?

EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Arkadaşlar iç mimarlık okumak istiyorsanız lise olarak fen lisesi, meslek lisesi, Anadolu lisesi, İMKB olabilir. Hepsinde iç mimarlık bölümü vardır. Puanınız nereye yeterse oraya gidin. Şu 4 liseden birine gidebilirsiniz. Üniversite olarak da; İTÜ - MİMAR SİNAN FAKÜLTESİ - KTÜ - MARMARA ÜNİVERSİTESİ. Bunların hepsi yüksek üniversitedir. İç mimar olmak istiyorsanız çok çalışıp didinmeniz gerekir. Çok tasarımlar yapmanız gerekir ki el beceriniz gelişsin. İlginç oda tasarımları yapın.

Sponsorlu Bağlantılar
BAKINIZ İç Mimar
Son düzenleyen Safi; 18 Nisan 2018 16:11
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
1 Temmuz 2010       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
ubeydullah adlı kullanıcıdan alıntı

İç mimar olmak için hangi üniversiteye gitmem gerekir? O üniversitelerin ve Konya Üniversitesi'ndeki iç mimarlık bölümünün taban puanı nedir?

Türkiye'de iç mimarlık eğitimi
Türkiye'de ‘iç mimar’ ünvanını alabilmek için bir üniversitenin dört yıllık eğitim veren bir iç mimarlık lisans programından mezun olmuş olmak gerekmektedir. Ayrıca bu konuda ihtisaslaşmak isteyen meslek insanları için yüksek lisans, doktora/sanatta yeterlik eğitimi veren enstitülerin programları da bulunmaktadır. Günümüzde Türkiye’de devlet üniversitelerinden Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi,Akdeniz Üniversitesi Kocaeli Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nin yanı sıra birçok vakıf üniversitesin de katılımı ile 38 bölümde iç mimarlık lisans ve lisansüstü eğitimi verilmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar

Son düzenleyen Safi; 18 Nisan 2018 16:12
daleko_karta - avatarı
daleko_karta
Ziyaretçi
15 Ocak 2011       Mesaj #3
daleko_karta - avatarı
Ziyaretçi
Özel yetenekle alan fakülteler söz-say-ea puanlarından herhangi birinde kendi belirledikleri taban puanlar ile alırlar. Mesela ben sınava girerken taban puan 200 idi. Eşit ağırlık (ea) olmama rağmen sözel puanım yüksek olduğu için onu işaretledim ve onun üzerinden hesaplandı.
Örnek vereyim ben Türkçe matematikçiyim (ea).
ÖSS puanım
Sayısal: 195.789
Sözel: 228.158
EA: 214.572
Tablo buydu ben sözel kısmını kalemle yuvarlak içine alıp sonuç belgemi okula verdim. Değerlendirme buna göre yapıldı. Tabii okullara göre bu farklılık gösterir. Şunun gibi:
Bizde üç aşamalı bir sınav sistemi vardı.
1- Desen (natürmort)
2- Perspektif (iç mekan çizim tasarım)
3- Görsel algı (psikolojik bir algı testi renkler şekiller falan var)
Bunları kodlamışlar. Desenin %20'si, pespektifin %40'ı, görsel algının %20'si ÖSS puanının %20'si şeklinde idi, ben iyi bir oranla girdim. Sıralama şöyle idi:
1. 176.263
2. 176.260
3. 176.258
4. 176.255 gibiydi.
20 kişi alındı, giremeyen 21. kişinin puanı 176.238'di. En ufak farklılıklar sonucu etkiledi.
Umarım faydalı bilgiler verebilmişimdir.
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
20 Ocak 2012       Mesaj #4
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Ben yurtdışında yaşıyorum. Bu yıl YGS'ye gireceğim. İç mimarlık okumak istiyorum. Ama çizim konusunda kendimi geliştiremedim. Yetenek sınavları şart mı? İç mimarlık için gerekli tüm nitliklere sahibim. Ama çizimde kendime hiç güvenmiyorum. Sonradan kendimi geliştirebilirim. Ama bunu yetenek sınavlarında gösteremem. O sınava girmeden de iç mimar olamaz mıyım?

İç mimar olmak için var olan ön koşullardan biri de yetenek sınavlarıdır. Yetenek sınavında başarılı olan öğrenciler iç mimarlık eğitimi alabilirler.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
theMira
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
20 Ocak 2012       Mesaj #5
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı

Bazı üniversiteller yetenek sınavını kaldırdıklarını söylüyorlar ne kadar doğru?

Evet, bir kısım üniversite yakın zaman itibari ile İç Mimarlık bölümüne merkezi yerleştirme ile öğrenci almaya başladı. Bunlardan biri Ankara - Hacettepe Üniversitesidir. Bu konu hakkında en doğru ve net bilgiye ulaşmak için başvurmak istediğiniz üniversitenin ilgili fakültelerini arayarak detaylı bilgi isteyebilirsiniz.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
theMira
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Haziran 2013       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Arkadaşlar iç mimarlık okumak istiyorsanız lise olarak fen lisesi, meslek lisesi, Anadolu lisesi, İMKB olabilir. Hepsinde iç mimarlık bölümü vardır. Puanınız nereye yeterse oraya gidin. Şu 4 liseden birine gidebilirsiniz. Üniversite olarak da; İTÜ - MİMAR SİNAN FAKÜLTESİ - KTÜ - MARMARA ÜNİVERSİTESİ. Bunların hepsi yüksek üniversitedir. İç mimar olmak istiyorsanız çok çalışıp didinmeniz gerekir. Çok tasarımlar yapmanız gerekir ki el beceriniz gelişsin. İlginç oda tasarımları yapın.

BAKINIZ İç Mimar
Son düzenleyen Safi; 6 Kasım 2018 01:49
misafir - avatarı
misafir
Ziyaretçi
10 Eylül 2014       Mesaj #7
misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Anadolu lisesinde okuyorum, sayısal öğrencisiyim ve iç mimarlık okumak istiyorum. Özel yetenek sınavı diye bir şey duydum ve bunun hakkında bilgi almak istiyorum. MF ile alan üniversitelerin tamamında özel yetenek sınavı var mı? Bu sınava girmem gerekiyor mu? Kazanabilmem için bir kursa falan gitmem gerekiyor mu? Bilgi verirseniz çok sevinirim, iyi akşamlar şimdiden teşekkürler.

Özel yetenek sınavı yok ama MF ile alan üniversitelerin tamamında özel yetenek sınavı var, istersen sınava girebilirsin.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Nisan 2018       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben iç mimarlık okumak istiyorum ortaokuldan bu sene mevzun olacağım. istanbul/kartal'da oturuyorum bana yakın iç mimarlık bölümü olan bir lise önerirmisiniz...