PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Cevaplanmış > Fatih Sultan Mehmet kaç yaşında ölmüştür?
«Önceki KonuSonraki Konu»
salamon _9916:07, 22 Kasım 2010 
Fatih kaç yaşında öldü?
Fatih Sultan kaç yaşında öldü?
Fatih Sultan Mehmet kaç yaşında vefat etmiştir?
Fatih Sultan Mehmet kaç yıl yaşadı?
FSM kaç yaşında öldü?
En iyi cevap Mira tarafından gönderildi

Fatih Sultan Mehmed, nikris hastalığından dolayı 3 Mayıs 1481 günü, Maltepe'de vefat etti ve Fatih Camii'nin yanındaki Fatih Türbesi'ne defnedildi. O'nun Roma'yı fethedeceği düşüncesiyle zehirlendiği de kaynaklarda yer almaktadır.

Benzer Konular:
Etiketler:
  • fatih kac yasinda oldu
  • fatih sultan kac yasinda oldu
  • fsm kac yasinda oldu
Cevap
Daisy-BT09:50, 2 Ocak 2011 
salamon _99 adlı kullanıcıdan alıntı:
ya acil fatih sultan mehmetin kaç yaşında öldüğünü bulmam lazım lütfen cevaplayın...

Fatih Sultan Mehmet, 3 Mayıs 1481 yılında 49 yaşındayken, Gebze'de vefat etmiştir.
Cevap
ccc22:21, 27 Mayıs 2012 
Türk tarihinin eşşiz kahramanlarından biri
9 yaşında hafız
14 yaşında padişah
21 yaşında İstanbulun fatihi olmuş büyük bir Türk kahramanıdır
49 yaşında vefat etmiştir
Cevap
HayaLPeresT12:06, 17 Ocak 2013 
Fatih Sultan Mehmet (1432 - 1481)


Fatih Sultan Mehmed 29 Mart 1432'de Edirne'de doğdu. Babası Sultan ikinci Murad, annesi Huma Hatun'dur. Fatih Sultan Mehmed, uzun boylu, dolgun yanaklı, kıvrık burunlu, adaleli ve kuvvetli bir padişahtı. Devrinin en büyük ulemalarından birisiydi ve yedi yabancı dil bilirdi. Alim, şair ve sanatkarları sık sık toplar ve onlarla sohbet etmekten çok hoşlanırdı. İlginç ve bilinmedik konular hakkında makaleler yazdırır ve bunları incelerdi. Hocalığını da yapmış olan Akşemseddin, Fatih Sultan Mehmed'in en çok değer verdiği alimlerden biridir. Fatih Sultan Mehmed, gayet soğukkanlı ve cesurdu. Eşsiz bir komutan ve idareciydi. Yapacağı işlerle ilgili olarak en yakınlarına bile hiçbir şey söylemezdi. Fatih Sultan Mehmed okumayı çok severdi. Farsça ve Arapça'ya çevrilmiş olan felsefi eserler okurdu. 1466 yılında Batlamyos Haritasını yeniden tercüme ettirip, haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırdı. Bilimsel sorunlarda, hangi din ve mezhebe mensup olursa olsun bilginleri korur onlara eserler yazdırırdı. Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul'a getirtirdi. Nitekim Astronomi bilgini Ali Kuşçu kendi döneminde İstanbul'a geldi. Ünlü Ressam Bellini'yi de İstanbul'a davet ederek kendi resmini yaptırdı. Şair ve açık görüşlüydü. Fatih Sultan Mehmed 1481 yılına kadar hükümdarlık yaptı ve bizzat 25 sefere katıldı. Azim ve irade sahibiydi. Temkinli ve verdiği kararları kesinlikle uygulayan bir kişiliği vardı. Devlet yönetiminde oldukça sertti. Savaşlarda çok cesur olur, bozgunu önlemek için ileri atılarak askerleri savaşa teşvik ederdi.
20 yaşında Osmanlı padişahı olan Sultan İkinci Mehmed, İstanbul'u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırarak Fatih ünvanını aldı. Hz.Muhammed'in (S.A.V) hadisi şerifinde müjdelediği İstanbul'un fethini gerçekleştiren büyük komutan olmayı da başaran Fatih Sultan Mehmed, yüksek yeteneği ve dehasıyla dost ve düşmanlarına gücünü kabul ettirmiş bir Türk hükümdarıydı. Orta Çağ'ı kapatıp, Yeniçağ'ı açan Cihan İmparatoru Fatih Sultan Mehmed, Nikris hastalığından dolayı 3 Mayıs 1481 günü Maltepe'de vefat etti ve Fatih Camii'nin yanındaki Fatih Türbesi'ne defnedildi.

kaynak: Kim Kimdir?
Cevap
Mira21:26, 28 Nisan 2014 
Fatih Sultan Mehmed, nikris hastalığından dolayı 3 Mayıs 1481 günü, Maltepe'de vefat etti ve Fatih Camii'nin yanındaki Fatih Türbesi'ne defnedildi. O'nun Roma'yı fethedeceği düşüncesiyle zehirlendiği de kaynaklarda yer almaktadır.

Türk Tarih Kurumu
Cevap
4ksi02:25, 9 Temmuz 2014 
fatih sultan mehmet han yakup paşa tarafından zehirlenerek öldürüldü yakup paşa yahudiydi hatta yeni çeriler parçaladılar yakup paşayı yahudi evlerini yakıp yıktılar ve gebzede öldü maltepede değil ölüsü koktu diyen cahillerde var oğluna haber yollandı inanmadı paşa gidip getirdi 20 gün felan oğlu geldi ertesi gün defnedildi hatta 2. Abdülhamit katibe emir verdi fatihin mezarını ac naaşına bi bak biseymi oldu die rüya felan gördüğü için katip Abdülhamite dediki naaşında cürüme yok aynı o resimdeki gibi yüzü var ter temiz di katip kimseye söylememesi gerekiyordu ama söyledi kulaktan kulağa gitti hatta bi tarih kitabındada yazılıdır
Cevap
ÇINAR10:26, 9 Temmuz 2014 
49 Yaşında vefat etmiştir.
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Cevaplanmış Konuları
Benzer Konular
Fatih Sultan Mehmet kaç yıl tahtta kalmıştır?
Kanuni Sultan Süleyman kaç yaşında ölmüştür?
Kanuni Sultan Süleyman döneminde kaç kişi veba hastalığından ölmüştür?
Mihrimah Sultan kaç yaşında öldü?
Fatih Sultan Mehmet kaç savaş kazanmıştır?