Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kediler ne ile beslenir?

Gösterim: 77.301 | Cevap: 47
  • kediler ne yer
  • kedi ne yer
Misafir
Cevaplanmış   |    3 Mayıs 2011 20:08   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Kediler ne ile beslenir?

Kedi bakımı ve beslenmesi, kedi ve yavru kedicikler nasıl beslenir, kedilere hangi yiyecek ve içecekler verilmelidir, kedi beslenmesinde nelere dikkat edilmelidir, kediler için yararlı besinler nelerdir?

Bir kedi bulduk eğitilmiş, yanımızdan hiç ayrılmıyor ona bir yuva yaptık ve onu beslemek istiyoruz, neler verebiliriz kediciğe?
En iyi cevap Pelin25 tarafından gönderildi

Kedi Bakımı / Kedi Nasıl Beslenir?

Kedilerin dengeli beslenmesinde göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar şunlardır;


Et
Kediler her türlü eti sever. Çok yağlı olmamak şartıyla her çeşit eti pişmiş ve küçük parçalara ayrılmış olarak verebilirsiniz.

Balık
Menüde balık varsa mutlaka pişmiş olmalı. Çiğ balık Bl vitaminini etkisiz hale getiren thiaminase adlı bir enfarzim içerdiğinden kedinize çiğ balık yedirmeyiniz. Eğer haşlayıp verirseniz içindeki besleyici maddeler ölür. En iyisi ızgara yaptıktan sonra vermektir. Besin değeri yüksek hazmı kolay ve fosfor açısından oldukça zengin olan balığı verirken kılçıkların ayıklanmış olmasına dikkat edin!

Tavuk
Kedi tavuğu da çok sever. Hazmı kolaydır ve orta derecede kalorilidir. Kemiklerin mutlaka ayıklanması gerekir. Özellikle ishal olan kediler için yararlıdır.

Sakatat
Kediler sakatata bayılır. Akciğer kalori açısından daha düşüktür. Zayıflaması gereken kedilere verilebilir. Ancak vitamin ve protein açısından çok zengin olan karaciğerde yüksek miktarda A vitamini bulunduğundan haftada ancak bir iki kez verilmelidir.

Peynir
Mükemmel bir besindir. Çok yağlı peynir az miktarda verilmeli ya da yağsız peynir verilmelidir. Otlu peynir gibi fermente olmuş peynirlerin verilmemesi gerekir.

Çiğ Yumurta
Çiğ yumurta beyazının içinde B vitaminini nötralize eden kimyasal bir madde olduğu için kedinizin menüsünde yeri yoktur.

Sebze
Hazım için gereklidir. Ancak kedinizin sebzeleri homurdanmadan yemesi için pişmiş et ile karıştırmanız gerekir.

Hamurişi
Pilav, makarna, ekmek, gibi besinler kedilere enerji sağlamaları açısından önemlidirler. Fazla kilolu kedilere bu yiyeceklerin verilmemesi tavsiye edilir.

Tatlılar
Tatlı yiyeceklerin fazlası görme bozukluğuna neden olacağından kedinize fazla tatlı yiyecek vermeyin.

Süt
Kalsiyum açısından önemli bir gıda olan süt bazı kedilere iyi gelmeyebilir. İnek sütündeki laktoz (süt şekeri) bazı kediler için alerjik olabilir. Ayrıca yavru kediler için sindirimi zor olduğundan ishale neden olabilir. Sütü suyla l'e 2 oranında karıştırınız. Ayrıca kediler yoğurt yemeyi çok severler. Haftada en az iki defa verebilirsiniz.

Su
Kediniz için su temel gıdalardan biridir. Kedinize protein miktarı yüksek et verirken aynı zamanda sulu olmasına dikkat edin. Kedilerin su kaybı bize göre oldukça azdır. Dolayısıyla çok fazla su içmezler. Yine de temiz bir kapta günde birkaç kez değiştirilmiş su bulundurulmalıdır. Özellikle kedinizi beslerken kuru mamaya ağırlık veriyorsanız suyunu unutmayın. Yoksa böbrek sorunu ortaya çıkabilir.

Alkol
Kesinlikle verilmemelidir! Kediler alkol bağımlısı olabilir. Bu durum karaciğer hastalıklarına neden olur ve kedinizi erken yaşta kaybedersiniz.

Ot
Ot, ette bulunmayan kimyasal bir madde olan folik asit denilen bir vitamin içerir. Hemoglobin üretiminde önemli bir rol oynadığından kedinizin gelişimi için gereklidir. Kedinizin çıkabileceği bir bahçeniz yoksa bir saksıda ya da bir kapta ot yetiştirebilirsiniz.

Yeni doğan yavru kedinin iyi beslenmesi tamamen annenin sağlıklı olmasına bağlıdır. Yavru kedi gözlerini açıncaya dek anne memesini güdüleriyle bulur ve emer. Bu dönemde beslenme daha çok anne için önemlidir. Kemiklerden mobilize olacak vücuttan emilecek olan kalsiyum fosfor ve D vitamini anneye vitamin takviyesi şeklinde dışarıdan verilmelidir. Çok yavrulu doğumlarda tüm yavrulara yetecek sütü anne kedi karşılayamayabilir. Böyle durumlarda hem anne hem yavru kedi için kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Annenin kendi sağlığını koruyabilmesi ve süt verebilmesi için süt, yoğurt ve yumurtayla beslenmesi gerekir. Anne kedinin yiyeceği içine kalsiyum fosfor ve D vitamini içeren ilave vitaminlerin eklenmesi yararlı olacaktır.

Şehirlerin kalabalıklaşması kedilerin yaşam alanlarının kısıtlanması ve insanlar tarafından eskiye oranla daha fazla rahatsız edilmeleri anne kedilerin yavrularına gerektiği gibi bakamamaları sorununu da getirdi. Yavrulara siz bakmak zorunda kalırsanız öncelikle yavru kediye vücut sıcaklığında süt, kalsiyum, D vitamini ve fosfor içeren tablet ya da granüller, şekerle yumurta sarısı verilmelidir. Yavru kediler yemek yemeden en fazla on iki saat erişkin kediler ise bir hafta süreyle yaşayabilirler. Çevrelerinde bulabildikleriyle idare etmeye çalışırlar böcek ot ve fare gibi.

Tüm canlıların beslenmesinde çeşitlilik şarttır. Tek yönlü beslenmek bütün canlılar için zararlıdır. Etin yanı sıra süt, beyaz peynir, yumurta ve sebze de gereklidir. Kedi, önceleri sebzeye itiraz edebilir ancak sebzeler köfte içinde ezilerek yedirilebilir.Hamile bir kedinin mineral, protein, vitamin ve kalsiyuma daha fazla gereksinimi vardır. Bağırsaklarda uzun süre kalan yiyecekler ve çiğ ciğer ya da et verilmemelidir. Çünkü bu kabızlığa ya da gaza neden olabilir.
Son düzenleyen nötrino; 17 Temmuz 2015 20:39 Sebep: İç başlık ve soru düzeni!!
4 Mayıs 2011 03:15   |   Mesaj #2   |   
RuffRyders - avatarı
MsXLabs Üyesi
Çengelköy

59.525
9.703 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2007

Cvp: Kediler ne ile beslenir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadaşlar biz 3 kişi beraber bir kedi bulduk eğitilmiş yanımzdan ayrılmıyo ona bir yuva yaptık.Yemek vermek istiyoeuz neler verebiliriz?Vede kediyi biz sokakta bulduğumuz için hangi cins olduğunu bilmiyoruz.
Bunu nerden öğrenebiliriz bilen varmı?


Kedi mamasıyla besleyebilirsiniz. Buna ek olarak süt, yoğurt, peynir vs. verebilirsin benim kediler bunları çok seviyor. Msn Grin Kedinin cinsini öğrenmek için veterinere veya pet shopa sorabilirsiniz.
Valeria bu mesajı beğendi.
Misafir
3 Aralık 2011 17:43   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kediler ne ile beslenir?

kediler ne yer ne içer bunu bilen varmı
Misafir
6 Ocak 2012 18:26   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kediler ne ile beslenir?

Benim Kedim et,et ürünleri,süt,süt ürünleri vs. Herşeyi Yiyorlar Mesela Sen ne Yiyosan Biraz Onada Ver Yer Süt Vere Biliirsin Vermeyede Bilirsin ben vermiyorum çünki Sütü Sindirmek Biraz Zor Muş ?
Misafir
10 Ocak 2012 13:30   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kediler ne ile beslenir?

Kediler Peynir kaşar yoğurtlu ekmek makarna su vermeyi ihmal edmeyin yazdığım yiyecekleri verirseniz severek yerler
Misafir
28 Nisan 2012 10:18   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kediler ne ile beslenir?

arkadaşlar size bir şey soracağım. benim bir kedim sokakta buldum ama besliyorum daha yeni doğurdu ama bizim burda hayvanları hiç sevmeyen bir adam var kedimin bütün yavrularını eskiciye vermiş acaba kedim çok üzülüp ölürmü. Sanırım yavrularını kaybettiğinden ötürü devamlı miyavlıyor. Ne yapabilirim?
28 Nisan 2012 11:03   |   Mesaj #7   |   
RuffRyders - avatarı
MsXLabs Üyesi
Çengelköy

59.525
9.703 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2007

Cvp: Kediler ne ile beslenir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar size bir şey soracağım. benim bir kedim sokakta buldum ama besliyorum daha yeni doğurdu ama bizim burda hayvanları hiç sevmeyen bir adam var kedimin bütün yavrularını eskiciye vermiş acaba kedim çok üzülüp ölürmü. Sanırım yavrularını kaybettiğinden ötürü devamlı miyavlıyor. Ne yapabilirim?

Öleceğini sanmam benimde dişi kedim var adı Vigu 5 tane doğurmuştu yavruları biraz büyüdükten sonra 4 tanesini başkalarına vermiştik. Vigu'm 4 yavrusunu gece gündüz aradı aylarca, bazen hala şöyle camdan uzaklara doğru bakıyor acaba gelicekler mi diye bakarcasına. Ama ölmedi ve bizimle kalan tek yavrusu birgün eve gelmesin ertesi gün çok kızıyor yavrusunu dövüyor Msn Happy
xp rex xp
28 Nisan 2012 12:49   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kediler ne ile beslenir?

Süt ve balık ile beslenir.
28 Nisan 2012 12:50   |   Mesaj #9   |   
nötrino - avatarı
SMD SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Zamanın Ötesi..
4.086
7.367 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 02-08-2007

Cvp: Kediler ne ile beslenir?

Alıntı

Benim bir kedim var, sokakta buldum ve besliyorum onu, daha yeni doğurdu. Bizim burada hayvanları hiç sevmeyen bir adam var. Kedimin bütün yavrularını eskiciye vermiş acaba kedim çok üzülüp ölür mü? Sanırım yavrularını kaybettiğinden ötürü devamlı miyavlıyor, ne yapabilirim?

Madem bir sorumluluk almış, kediciği beslemişsiniz yeni doğmuş yavru kediciklere de sahip çıkmalıydınız.Çevrede hayvansever insanlar olduğu gibi vicdan yoksunu varlıklar da mevcut görüldüğü gibi. Ayrıca anne kedicik içgüdüsel olarak kaybettiği yavrularını arayacaktır haliyle. Elbetteki üzülür ama ölmez merak etmeyin, iyi bir bakımla da sağlıklı bir şekilde yaşar inşallah. Bence siz sadece anne kedicik için değil, yavru kedicikler için de endişelenin.Umarım iyilerdir zavallı yavrular!
Son düzenleyen nötrino; 17 Temmuz 2015 20:10
Misafir
28 Nisan 2012 13:38   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kediler ne ile beslenir?

ben yavru kedilerin iyi olduğunu biliyorum.Ama ben benim kedim için çok endişeleniyorum. elbette yavruları içinde endişeleniyorum ama tanıdığım birinin yanında ve o çok iyi bakıyor.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kediler ne ile beslenir? benzer konular

Etiketler:
  • kediler ne yer
  • kedi ne yer
Uğurböceği ne ile beslenir?
uğurböceği ne ile beslenir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 62
Son Mesaj: 31 Ağustos 2015 10:53
Balıklar ne ile beslenir?
balık suda neyer
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 19 Mart 2015 14:58
Yılan ne ile beslenir?
çabuk olun lütfen
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 12 Ekim 2013 17:02
Forum: Soru-Cevap Cevap: 61
Son Mesaj: 13 Temmuz 2013 09:20
Atlar ne ile beslenir?
ATLAR NE YER???ç:S
Forum: Soru-Cevap Cevap: 9
Son Mesaj: 5 Mayıs 2013 18:20
 
Sayfa 0.345 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu