Arama

Eşit kollu terazide tartım metotları nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Ocak 2015 Gösterim: 5.729 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ekim 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Eşit kollu terazi nasıl çalışır, eşit kollu teraziyle kütle ölçme yöntemleri nelerdir?

Eşit kollu terazi için kaç çeşit tartım metodu vardır?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Eşit Kollu Terazi Nasıl Çalışır?
  • Eşit kollu terazi moment prensibine göre çalışır ve destek noktasına göre cisimlerin momentleri birbirini dengeler.Cismin kütlesi çekim ivmesine bağlı değildir. Çekim ivmesinin olmadığı yerde de eşit kollu terazi çalışmaz!
Eşit Kollu Teraziyle Kütle Ölçme Yöntemleri
Sponsorlu Bağlantılar
  • Basit Tartım (Doğrudan Okuma Metodu): Terazi sıfırlandıktan sonra örnek kütlenin değeri göstergeden okunur!
  • Yerine Koyma Metodu: Standart ağırlıkların ölçümünde kullanılan en yaygın yöntemdir.Standart kütle ve örnek kütle kefeye konulur ve karşıt bir kütle ile karşılaştırılır!
  • Çift Tartım (Yerini Değiştirme Metodu): Bu yöntemde sağ ve sol kefeye konulan cisim için iki ayrı kütle değeri hesaplanır. Tartılan cismin ağırlığı bulunan iki ayrı ağırlık değerinin çarpımının kareköküne eşittir!

Son düzenleyen nötrino; 22 Ocak 2015 11:33 Sebep: İç başlık ve soru düzeni!!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ekim 2012       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alm Waage (f), Fr Balance (f), İng Balance Bir cismin veya maddenin kütlesini ölçmeye yarayan âlet En yaygın kullanılanı eşit kollu terâzidir

Sponsorlu Bağlantılar
Terâziyle kütle ölçme işlerine tartma denir Eşit kollu terâzide tartma, ölçülecek kütle, bilinen kütlelerle mukâyese edilerek yapılır Bunlar da, orta noktasında bir bıçaksırtı bulunan terâzi kolu ve bu kolun uçlarına asılı duran iki kefe vardır Bir kefeye kütlesi ölçülecek cisim diğer kefeye bilinen standart kütleler konularak denge tesis edilirBu tartı sisteminde yerçekimi kuvveti her iki kefeye de aynı şiddette etkidiğinden tartı yerçekimi ivmesinden bağımsızdır Yâni eşit kollu terâziyle tartı dünyâ, ay ve diğer gezegenlerde yapılsa aynı sonuçlar alınır
Günümüzde kullanılan hassas terâziler ki, bunlar laboratuvarlarda, ilâç ve kimyâ sanâyiiyle, kuyumcularda kullanılır, iki kefeli eşit kollu veya tek kefeli olabilir Tek kefeli olanlarda kütleyi doğrudan doğruya ibre üzerinden okumak mümkündür Işıklı rakamlar bu kütleyi belirterek okumada kolaylık sağlar

Çeşitli maksatlarla yapılmış terâziler mevcuttur Bunlardan bâzıları şunlardır:

Coulomb terâzisi veya burulma terâzisi, mıknatısların meydana getirdiği manyetik ve elektrostatik kuvvetleri ölçmek için Coulomb tarafından yapılmıştır Bu âlet bakır veya gümüş telin burulmasına dayanır Mohr terâzisi, elektromanyetik terâzi olup belli bir devreye etki eder Laplace kuvvetlerini ölçmeye yarar Cotton terâzisi, on binde bir amperle bir amper arasındaki şiddetleri ölçebilir Eötyös terâzisi, yerçekimi kuvvetinin küçük değişimlerini ölçmek maksadıyla özellikle jeofizikçilerin kullandığı bir âlettir
nötrino
Yasaklı
22 Ocak 2015       Mesaj #3
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Eşit Kollu Terazi Nasıl Çalışır?
  • Eşit kollu terazi moment prensibine göre çalışır ve destek noktasına göre cisimlerin momentleri birbirini dengeler.Cismin kütlesi çekim ivmesine bağlı değildir. Çekim ivmesinin olmadığı yerde de eşit kollu terazi çalışmaz!
Eşit Kollu Teraziyle Kütle Ölçme Yöntemleri
  • Basit Tartım (Doğrudan Okuma Metodu): Terazi sıfırlandıktan sonra örnek kütlenin değeri göstergeden okunur!
  • Yerine Koyma Metodu: Standart ağırlıkların ölçümünde kullanılan en yaygın yöntemdir.Standart kütle ve örnek kütle kefeye konulur ve karşıt bir kütle ile karşılaştırılır!
  • Çift Tartım (Yerini Değiştirme Metodu): Bu yöntemde sağ ve sol kefeye konulan cisim için iki ayrı kütle değeri hesaplanır. Tartılan cismin ağırlığı bulunan iki ayrı ağırlık değerinin çarpımının kareköküne eşittir!