MsXLabs
2005-2016
Cevaplanmış forumunda yer alan Misafir258 tarafından açılmış Kanın pıhtılaşmasını hangi vitamin sağlar? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Kanın pıhtılaşmasını sağlayan vitamin hangisidir? Hangi vitamin pıhtılaşmada görevlidir?...
CEVAP VAR

Kanın pıhtılaşmasını hangi vitamin sağlar?

Gösterim: 14.841 | Cevap: 5
3 Kasım 2011 18:03   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Kanın pıhtılaşmasını sağlayan vitamin hangisidir?
Hangi vitamin pıhtılaşmada görevlidir?
Sponsorlu Bağlantılar
En iyi cevap nötrino tarafından gönderildi

Pıhtılaşmayı Sağlayan Vitamin
  • Karaciğerde depolanan 'K Vitamini' kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir işleve sahiptir!
Son düzenleyen nötrino; 3 Aralık 2015 21:15 (2015-12-03T21:15:25+02:00) Sebep: İç başlık düzeni!!
3 Kasım 2011 18:31   |   Mesaj #2   |   
seramiksır - avatarı
VIP prensipli
manisa
886
228 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-02-2009

KANIN PIHTILAŞMASI

KANIN PIHTILAŞMASI
Herhangi bir nedenle (yaralanma, çizik, kesilme ) başlayan bir kanamada; kan damarlarından kanın akmasını önlemek amacıyla meydana gelen süreçlerin tümüne ''Pıhtılaşma'' deniyor. Peki eğer pıhtılaşma olayı gerçekleşmeseydi ne olurdu? Çok basit; en ufak bir kanama bile durdurulamazdı ve kan kaybından ölürdük.

Vücudumuzda bir kesik veya yaralanma olduğunda kanamayı önlemek (Pıhtılaşmayı sağlamak) için ilk olarak hasarlı damar Serotonin salgılayarak büzülür. Böylece kanın akması azalır. Daha sonra kanın içinde dağınık şekilde dolaşan trombositler devreye girer. Trombositlerde özel bir madde salgılayarak diğer enzimlerin bir yerde toplanmasını sağlar. Bu olayı karıncaların bir yerde yem buldukları zaman diğer karıncalarında orada toplanmasına benzetebiliriz.
Trombin (Thrombin) kanı pıhtılaştıran bir proteindir. Trombin'e ne kadar ihtiyaç varsa o kadar üretilir. Trombin, plazmada bulunan ve suda erime özelliği olan Fibrinojeni fibrine yani suda erimeyen haline dönüştürür. Bu da pıhtılaşma olayının esas işlemidir. (Kanın pıhtılaşmasında temel madde zaten Fibronojen proteinidir. Fibronojen, vücut içinde erimiş halde bulunmaktadır. Pıhtı işleminin durağan halidir.)

Fibrinin dış yüzeyinde yapışkan parçalar bulunur. Yaranın olduğu bölgede bu molekül yapışkan özelliğinden dolayı diğer fibrin moleküllerine yapışır ve uzun bir zincir meydana gelir. Oluşan bu zincirler birbirlerinin üstünden geçerek balık ağına benzeyen bir pıhtı ağı oluştururlar. (Bu olayı da örümceklerin ağ örmesine benzetebiliriz.) Oluşan bu pıhtı ağı kan hücrelerinin vücuttan dışarı çıkmasını engeller.


kan pihti r3

Görüldüğü gibi vücudumuzda bir kesik veya yaralanma olayı olduğunda; vücut hemen sistemli bir şekilde harekete geçerek açılan yarayı bir an önce onarmaya çalışıyor.Aynı sistem kolumuzu veya bacağımızı bir sehpaya veya ağır bir eşya çarptığımız zamanda devreye giriyor. Çarpmanın etkisiyle çarptığımız bölge hemen morarır. Çünkü kılcal damarlar parçalanır ve iç kanama meydana gelir. Burada da hemen kanın pıhtılaşma özelliği devreye gire ve tedavi başlar.Ameliyatlardan önce doktorlar hastanın kanını aldırarak, hastanın kanının ne kadar zamanda donacağını tespit ettirir. Çünkü bazı insanların kanı çabuk pıhtılaşmaz ve kanama hemen durmaz. Bu durumda ameliyat ve ameliyat sonrasında bazı zorluklara yol açabilir.
Son düzenleyen nötrino; 3 Aralık 2015 21:18 Sebep: Görsel ortalandı!
Misafir
22 Aralık 2012 19:28   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Kanın pıhtılaşmasını K vitamini sağlar.
Son düzenleyen nötrino; 3 Aralık 2015 21:29 Sebep: Mesaj düzeni!
22 Aralık 2012 20:25   |   Mesaj #4   |   
_EKSELANS_ - avatarı
MOD Moderatör
[......]
3.030
12.780 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-08-2012
Kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynayan üç ana madde bulunmaktadır. Bunlar; kanın akışkanlık oranı, damar duvarı ve trombosit ismi ile bilinen küçük hücrelerdir. Zaten kanın pıhtılaşmasında en önemli payı bu trombosit denen hücreler almaktadır. Bu hücreler kemik iliğinden yapılmıştır. Eğer damar duvarında bir kanama meydana geliyorsa, trombositler o kanamanın oluştuğu yere doğru ilerlerler. Kanama olan bölgeye ulaştıklarında ise burada bir tıkaç vazifesi görürler.

Kanayan bölgede, trombositlerin oluşturduğu bu tıkaç ile kanın akışı geçici olarak durdurulmuş olur. Bu süre zarfında, damar duvarından ve trombosit hücrelerden açığa çıkan bazı maddeler ile kanın pıhtılaşma süreci ikinci bir safhaya geçer. Açığa çıkan bu maddeler ile ortaya yama gibi bir organizma çıkar. Trombositlerden meydana gelen bu yama, başka maddelerle reaksiyona girip daha da güçlenirler. Bu sayede damar duvarı iyice sağlam bir hale gelir.


Tüm bu yama işleminden sonra, damar duvarında biriken fazlalıklar temizlenir ve damar duvarı eski haline geri döner. Bu tamamen damar duvarında oluşan bir onarma işlemidir.
Son düzenleyen nötrino; 3 Aralık 2015 21:21 Sebep: Kırık görsel!
15 Haziran 2015 21:18   |   Mesaj #5   |   
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
rize
773
1.412 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 22-12-2008
Kan pıhtılaşması tedavisi kesinlikle Doktor kontrolünde yapılmalı, fazlaya kaçar ise, çok kötü olur, Doktor onu ayarlayacak.
Son düzenleyen nötrino; 3 Aralık 2015 21:24 Sebep: Mesaj düzeni!
3 Aralık 2015 21:32   |   Mesaj #6   |   
nötrino - avatarı
SMD SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Zamanın Ötesi..

5.146
7.631 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 02-08-2007
Pıhtılaşmayı Sağlayan Vitamin
  • Karaciğerde depolanan 'K Vitamini' kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir işleve sahiptir!
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: