Arama

Bilgisayarın faydaları nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 24 Aralık 2017 Gösterim: 88.617 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ocak 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bilgisayarın yararları nelerdir, maddeler halinde yazar mısınız?
EN İYİ CEVABI buz perisi verdi

Bilgisayarın Faydaları

• Bilgisayar; çocukların yaşadıkları deneyimlerini yönlendirmelerine, hızlarını ayarlamalarına ve kendilerini rahat hissettikleri zorluk derecesini seçmelerine yardımcı olur.
  • Çocukların bilgi toplarken çeşitli becerilerini (okuma, yazma, seçme, sınıflandırma vb.) kullanmalarını sağlar.
  • Bilgisayar çocuklar için çok etkileyici ve ilgi çekici olduğundan; tüm ilgilerini toplamalarını ve konsantre olmalarını sağlayabilir.
  • Çocuklar, bilgisayar konusunda bilgileri arttıkça, teknolojiye karşı daha olumlu bir tutum geliştireceklerdir. Bu da onların gelecek yaşamlarında önemli bir rol oynayacaktır.
  • İyi eğitim yazılımları; çocukların temel becerilerini -okuma, yazma gibi- geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, daha üst düzeyde neden-sonuç ilişkisini anlamalarında, üst düzey problem çözme, yaratıcı düşünme gibi becerilerini geliştirmelerinde de etkili olabilir.
  • Bilgisayarlar özel durumu olan çocuklar için de yararlar sağlamaktadır. Bilgisayarların duyma, konuşma, motor gelişimi konularında sorunları olan çocuklar için oldukça yararlı olduğu gözlenmiştir. Bu tür çocuklar özellikle bilgisayarların; ihtiyaca göre hızının ve fonksiyonlarının ayarlanabilmesi, öğrenmesini bekleme konusunda sabırlı olması özelliklerinden yararlanırlar. Bilgisayarlar, bu tür çocukların kendilerine olan güven ve saygılarını geliştirir ve gerçek dünya ile bütünleşmelerini kolaylaştırır.

Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 24 Aralık 2017 19:49
buz perisi - avatarı
buz perisi
VIP Lethe
10 Ocak 2012       Mesaj #2
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Bilgisayarın Faydaları

• Bilgisayar; çocukların yaşadıkları deneyimlerini yönlendirmelerine, hızlarını ayarlamalarına ve kendilerini rahat hissettikleri zorluk derecesini seçmelerine yardımcı olur.
  • Çocukların bilgi toplarken çeşitli becerilerini (okuma, yazma, seçme, sınıflandırma vb.) kullanmalarını sağlar.
  • Bilgisayar çocuklar için çok etkileyici ve ilgi çekici olduğundan; tüm ilgilerini toplamalarını ve konsantre olmalarını sağlayabilir.
  • Çocuklar, bilgisayar konusunda bilgileri arttıkça, teknolojiye karşı daha olumlu bir tutum geliştireceklerdir. Bu da onların gelecek yaşamlarında önemli bir rol oynayacaktır.
  • İyi eğitim yazılımları; çocukların temel becerilerini -okuma, yazma gibi- geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, daha üst düzeyde neden-sonuç ilişkisini anlamalarında, üst düzey problem çözme, yaratıcı düşünme gibi becerilerini geliştirmelerinde de etkili olabilir.
  • Bilgisayarlar özel durumu olan çocuklar için de yararlar sağlamaktadır. Bilgisayarların duyma, konuşma, motor gelişimi konularında sorunları olan çocuklar için oldukça yararlı olduğu gözlenmiştir. Bu tür çocuklar özellikle bilgisayarların; ihtiyaca göre hızının ve fonksiyonlarının ayarlanabilmesi, öğrenmesini bekleme konusunda sabırlı olması özelliklerinden yararlanırlar. Bilgisayarlar, bu tür çocukların kendilerine olan güven ve saygılarını geliştirir ve gerçek dünya ile bütünleşmelerini kolaylaştırır.

Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 24 Aralık 2017 19:50
In science we trust.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Kasım 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bilgisayarın Yararları Tabi ki hayatımızda geniş bir yer edinen bilgisayarın zararları olduğu gibi faydaları da mevcuttur.Şimdi bu konulardan kısaca bahsedelim.

1* Şüphesiz günümüzde Bilgisayarın en büyük yararlarından biri bilgiye kısa süre içerisinde ulaşabilme imkanını bize sunmasıdır. Eskiden kütüphane sırlarında bir kitap alabilmek adına ve saatlerce aradığımız bir bilgiye kısa bir sürede ulaşa bilmekteyiz(tabi ki doğru adres ve doğru bir sitede). Bu konuda ise arama motorlarının faydası oldukça çok...

2*Çocuklar ise bilgisayarda bilgi toplarken çeşitli becerilerini (okuma, yazma, seçme, sınıflandırma vb.)geliştirmektedir...

3*Bilgisayar çocuklar için çok etkileyici ve ilgi çekici olduğundan; tüm ilgilerini toplamalarını ve konsantre olmalarını sağlayabilir.Bunun yanı sıra Çocukların bilgisayar konusunda bilgileri arttıkça, teknolojiye karşı daha olumlu bir tutum içerisine girerek günümüz modern hayatına daha kolay uyum sağlamaktadırlar.

4*İyi eğitim yazılımları,yani faydalı proğramlar; Bilgisayar Yetişkinlerin ve çocukların temel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, daha üst düzeyde neden-sonuç ilişkisinin gelişiminede fayda sağlamakta...Bunun yanı sıra üst düzey problem çözme, yaratıcı düşünme gibi becerilerini geliştirmelerinde de etkili olmaktadır.

5*Bilgisayar Okuryazarlığı: Şüphesiz , Bilgisayar okuryazarlığı günümüzde önemli bir beceridir ve yakın zamanda yani yaklaşık 10 yıl sonra bilgisayar okuryazarlığı olmayan bireylerin bugünkü cahil insanlardan hiç bir farkının kalmayacağı kaçınılmaz bir gerçektir.Yakın zamanda haberleşme, ticaret, kamu hizmetleri gibi bir çok temel işlevler internet ortamına kayacaktır ki günümüzde örnekleri çoğalmaktadır. Bilgisayar okuryazarlığı olmayan bireyler bu alana kayan hizmet ve işlevlerde sıkıntılar yaşayacaklardır.

6*Bilgisayarla Eğitim: İnternet ortamı günümüzde adeta bir bilgi kütüphanesi haline gelmiştir .Neredeyse İnternet ortamında bulunmayacak bilgi yok gibidir. Edebiyat, tarih, matematik, bilgisayar, sanat dallarında her türlü bilgiye ulaşmak mümkündür.Bu açıdan bilgisayar ve İnternet Çok etkili ve kolay ve ucuz bir eğitim aracıdır.

7*Bilgisayarla Eğlence: Günümüzde Bilgisayar Televizyon, Müzik Seti, Çeşitli filmleri görsel olarak seyredilebilen, bilgisayar ortamı için hazırlanan yüzlerce oyunun oynanabileceği, hatta hiç tanımadığınız insanlarla bir muhabbet ortamı oluşturarak hem eğlenceye hemde sosyalliğe faydalı bir hal almaktadır.

8*Bilgisayarla Sanat: Bilgisayar ortamında Resim, Fotoğraf, Film gibi sanat dalları ile uğraşanlar için gerek bilgi gerekse güzel bir uygulama alanıdır. Örneğin Foto düzenleme programları ile zevkinize göre fotoğraf ve resimlerle oynayabilir hatta bu ortamda harika resimler yapılabilmektedir.

9*Bilgisayarla Kendini ifade etme: Bilgisayar ve İnternet ortamında insanların oluşturduğu serbest form ortamlarına kendi görüşlerinizi yazabilme, bu forumlarda öne sürülen görüşleri paylaşma, muhalefet etme, tartışma suretiyle kişilerin kendini ifade etme imkanı bulunmaktadır Hatta insanlar kendilerine has web sayfası oluşturarak görüş ve düşüncelerini yayımlama imkanı vardır.Bunun yanı sıra İnternet ortamında profesyonel olmayan bir çok şair ve yazar şiirlerini ve makalelerini bilgisayar yoluyla internet ortamında paylaşmaktadır...
su perisi - avatarı
su perisi
Ziyaretçi
11 Ekim 2013       Mesaj #4
su perisi - avatarı
Ziyaretçi
Avantajlar
1.Programlı öğretim her çocuğun ihtiyacına uygun tecrübeler sağlamak suretiyle öğrenimi geliştirme olanağı sağlar.
2.Programlı öğretim klasik sınıflarda önlenemeyen geri kalmış ve hızla ilerleyen öğrencileri dikkate alır.
3.Programlı öğretim her öğrenciye bir öğretmen sağlama yolunda önemli bir aşamadır.
4.Programlı öğretim motivasyonu artırır.
5.Programlı öğretim yeni öğretim araçlarının kullanımına olanak sağlar.
6.Programlı öğretim de öğrenci öğrenmeye aktif olarak katılır.
7.Programlı öğretim araştırma ve keşfetmeyi destekler
8.Geri kalmış öğrenciler kendi tempolarına göre ilerlerler.
9.Öğrenci kendi hatasını görür ve düzeltme olanağına sahiptir.
10.Programlı öğretim yanlışlığa karşı toleranslıdır. Öğrenci bir düğmeye basarak yeniden cevap verebilir.
11.Bazı konuların sanal olarak canlandırılması öğrenmeyi ilgi çekici ve etkili hale getirir.
12.Dersler istendiği zaman tekrar edilir.
13.Bilgisayar ortamında hazırlanan bir derste videolardan sohbet yoluyla etkileşimi soru cevaplara kadar farklı teknikler bir arda kullanılır.
14.Öğretimde süreçlerin kontrolü öğrencini elindedir.
15.Zengin bir materyala sahiptir.
16.Hızlı öğrenenler için zaman tasarrufu sağlarken yavaş öğrenenler için sonsuz sabır gösterecek bir öğreticidir.
17.Laboratuar ortamında yapılması tehlikeli ve pahalı olan deneyler benzetişim yöntemi ile kolaylıkla yapılabilmektedir.
18.Bedensel ve zihinsel özürlü öğrenciler özel olarak düzenlenen bilgisayar destekli öğretim ortamında bireysel öğrenme hızlarına göre ilerleyebilirler.
19.Bilgisayar kullanıyor olmak öğrenciye sosyal bir statü sağlar.
20.Öğretmenlerin öğrencilere bireysel olarak ayırdığı vakit artar.
21.Öğrenim küçük birimlere indirildiği için başarı bu birimler üzerinde sıralanarak gerçekleştirilir.
22.Okul öncesi ve sonrası bireylere dikkat gelişimi kazandırır.
23.Öğrenci ve öğretmen verilerin rahatça kaydedebilir ve istenildiği zaman kolaylıkla verilerine bilgisayar yardımıyla ulaşabilir.
24.Okul öncesi ve sonrası bireylere öğretici oyunlar vasıtasıyla öğrenme yolları eğlenceli bir şekilde aktarılabilir.
25.Similasyonlar yardımıyla bire bir öğretim sağlanılabilir.
26.Sözcük gelişimine katkı sağlar.
27.Öğrenmeyi kalıcı hale getirir.
28.Bilgisayar okur yazarlığının gelişmesi.
29.Kavramsal altyapı ile üniversite giriş sınavı (ÖSYS) gibi sınavlarda daha garantili başarı.
30.Dil öğreniminde gelişim.
31.Eğitimde fırsat eşitliği sağlar.
32.Okullara kayıt işlemlerinde kolaylık sağlar.
33.Kağıt tasarrufu sağlar.
34.İnternet sayesinde diğer kurumlardaki dersleri takip edebilme olanağı verir.
35.Varolan bilgi ile yeni bilgi arasında bağ kurmada yardımcıdır.
36.Psiko-motor yeteneklerini geliştirir.
37.Eğitimi monotonluktan kurtarır.
38.Bilgisayarlar çocukların sorularına doğru ve çabuk olarak cevap verir.
39.Öğrenciye göre bilgisayar objektiftir.

Devantajlar
1.Makine öğretimde insancıl yaklaşımı ortadan kaldırır.
2.Tutum ve değerleri bertaraf ettiği için eğitim amaçlarını saptırır.
3.Programlamada hata yapıldığı takdirde sonuçlarda hatalı olabilir.
4.Duygu faktörü ihmal edilmektedir.
5.Ders içeriği ön yargılı bazı kişilerin beyin yıkamasına olanak sağlamaktadır.
6.Amaçlar öğrenme ve programlamadan anlayan öğretmen sayısı çok azdır.
7.Araçlar çok pahalıdır.
8.Planlama yazma ve programlama için gerekli zaman sarfedilen para ve enerji karşılığından çoktur.
9.Bilgisayarla öğretim diğer öğretim yöntemlerini gölgeleyebilir.
10.Doğrusal programlamanın çoğu üstün öğrenciler için sıkıcı olmaktadır.
11.Programlı öğretimin öğretimden çok değerlendirmeyi vurgulama olasılığı vardır.
12.Öğretim sanatı bertaraf edilip öğretim mekanik hale getirilmektedir.
13.Ticaret ortamı programlarda standardın düşmesine sebep olabilir.
14.Öğretmenler yeniden yetişme gereksiniminden çekinmektedirler.
15.İnsanların düşünsel etkileşimi makine ile önlenmektedir.
16.Yüz yüze iletişim eksikliği vardır.
17.İçerik oluşturulması çok kapsamlı masraflı ve zaman alıcı bir süreçtir.
18.Bireyler asosyalleşir.
19.Bireysel öğretim ön plana çıktığından rekabete dayalı bir öğretim ortamı hazırlanamaz.
20.Beceri ve tutuma dayalı davranışların kazanılması zayıftır.
21.İyi bir yazılım geliştirilmemişse yapılan çabalar boşa gidebilir.
22.Öğrenci sınıf içi sosyal etkinliklerden uzaklaşabilir.
23.Tek yönlü bir araç olduğundan sorulan sorulara istenilen türde tam cevap alınamayabilir.
24.Bilgisayarla eğitim teknik yönden malzeme ve çaba gerektirdiğinden ekip işine dayalıdır. Bu sebeple iyi bir ekibin sağlanması gerekmektedir.
25.İyi ve etkili bir öğretim için iyi yazılımlar bulmak şarttır.
26.Hazırlanan yazılımlardaki dil farklılığı
27.Türkiye şartlarına göre masraflı olması.
28.Büyük sınıf ve laboratuar gerektirmesi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ocak 2014       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bilgisayar Yararları :
hayatımızı kolaylaştırır
araştırma ödevlerimizde bize yardımcı olur
zaman geçirme vakti bulunur
uzaktaki özlediğmiz kişilerle görüntülü konuşabiliriz
kaçırdığımız filmleri veya fragmanlarını , izleriz, müzik dinleriz

Bilgisayar Zararları
bilgisayarda çok fazla kaldığımızda baş boyun bel ağrısı yapar
çok fazla kaldığımızda zihni gerileştirir
çocuklar tehlikeli yerlere girebilir
bilgisayara otururken aramızda 1 kol mesafesi olmalı ki gözlerimiz bozulmasın
bilgisayara karanlık yerde oturmayalım gözlerimiz bozulabilir
Intersect - avatarı
Intersect
VIP VIP Üye
4 Ocak 2014       Mesaj #6
Intersect - avatarı
VIP VIP Üye
Bilgisayarın yararları;
  • Bilgisayar bilgiye ulaşmaya kolaylaştırır.
  • Bilgiye hızlı ulaşmayı sağlar.
  • Bilginin kolay yayılmasını sağlar.
  • Okur yazarlığı arttırır.
  • Dünyanın her yeri hakkında bilgi edinmemizi sağlar.
  • Film, Müzik, Video, Oyun vb. içerikler sayesinde eğlenceyi ayağımıza kadar getirir.
  • Büyük bir yer olan dünyayı küçük bir yer haline getirir. (iletişimi kolaylaştırır)
  • Günlük hayatta çok uzun vakit alacak işlemleri kısa sürede yapabilmemizi sağlar.
  • İnsanoğlunun günlerce uğraşarak ulaşabileceği sonuçlara kısa çalışmalarla ulaşmamızı sağlar.
  • İnsanlara kendini ifade etme şansı tanır.,
  • Öğrenciler için bilgi ve iletişim kaynağı olur.
  • Ev hanımları için vakit geçirme aracı.
  • Çok uzaktaki kişilerle yüksek ücretlerle konuşmak yerine ücretsiz saatlerce görüntülü görüşmeleri yapma olanağı tanır.
  • Ticarettede insanlara ulaşma konusunda oldukça yararlıdır.
  • Bilgisayar doğru kullanıldığında bu gibi daha birçok faydası vardır. Ancak, sadece bilgisayarla yaşamak ve onu hayatımızın odak noktası haline getirmek beraberinde yarardan çok zarar getirebiliyor.
Yok bir şey iyiyim. Sadece ölü olmayı tercih ederdim.