Arama

Yargı cümlesi nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Kasım 2015 Gösterim: 86.115 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Kasım 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yargı cümlesi nedir, yargı bildiren cümleler, hangi cümleler yargı bildirir?

Yargı cümlesini açıklar mısın?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Yargı,cümlenin genel niteliğidir.Yargı bildiren her sözcük ve söz öbeği cümle özelliği gösterir.Şahıs ve kip bildirecek biçimde çekimlenen sözcükler yargı bildirirler!

Sponsorlu Bağlantılar
Örnek=> Okuyorum (Tek sözcükten oluşan yargı bildiren bir cümle)!
Yarınki bilim konferansında konuşma yapacağım (Şahıs ve kip bildirecek biçimde çekimlenmiş yargı bildiren bir cümle)!

Son düzenleyen nötrino; 6 Şubat 2014 09:42 Sebep: İç başlık ve soru düzeni!!
nötrino
Yasaklı
6 Şubat 2014       Mesaj #2
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Yargı,cümlenin genel niteliğidir.Yargı bildiren her sözcük ve söz öbeği cümle özelliği gösterir.Şahıs ve kip bildirecek biçimde çekimlenen sözcükler yargı bildirirler!

Sponsorlu Bağlantılar
Örnek=> Okuyorum (Tek sözcükten oluşan yargı bildiren bir cümle)!
Yarınki bilim konferansında konuşma yapacağım (Şahıs ve kip bildirecek biçimde çekimlenmiş yargı bildiren bir cümle)!

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
nötrino
Yasaklı
25 Kasım 2015       Mesaj #3
Yasaklı
Alıntı

Birden fazla yargı içeren cümleyi bir örnekle açıklar mısınız?

Birden fazla yargı bildiren cümleler 'bileşik cümle' olarak tanımlanır. Bileşik cümlelerde bir temel cümle, bir de yan cümle bulunur. Yan cümle değişik yollarla kurulabilir (yan cümlenin fiilimsilerden oluşması...vs gibi)!
  • Örnek Cümle: 'Dağın zirvesine ulaşmak için erkenden hazırlık yapılmalı' cümlesinde altı çizili cümle eylemsi içeren (ulaşmak sözcüğü fiilimsidir) ve bir yargı bildiren yan cümledir. İkinci cümle ('erkenden hazırlık yapılmalı') ise yine yargı bildiren temel bir cümledir. Bu bağlamda ilgili cümle birden fazla yargı bildiren bir bileşik cümledir!