Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Duanın insan ve Allah ilişkisi açısından önemi nedir?

Bu konu Cevaplanmış forumunda Misafir tarafından 13 Mart 2014 (08:11) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
698 kez görüntülenmiş, 1 cevap yazılmış ve son mesaj 13 Mart 2014 (10:06) tarihinde gönderilmiştir.
  • Bu konuyu beğendiniz mi?   
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 13 Mart 2014, 08:11

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
En iyi cevap _Yağmur_ tarafından gönderildi

MsXLabs.org

Dua insanın kendini yarattığına inandığı Allah'a karşı duygu ve düşüncelerin iletilmesidir. Dualarla ile insanoğlu Allah'a kendisini yakın hissederek içindekileri haykırır. İnsanlar içinden oldukça önemli bir duygudur. Zira dualar sayesinde insanlar kendisiyle yüzleşip gerçeklerini görürken ne kadar aciz bir varlık olduğununda farkına varır.

Dualar ile Allah'a istediklerimizi, başımıza gelmesini istemediklerimizi hatta her türlü duygu ve düşüncelerimizi iletiriz. Sonuç olarak Allah biz insanların dualarına, haykırışlarına ihtiyacı yoktur. Şüphesiz o yaradandır ve üstündür. Bu nedenle dua sadece onun yarattıklarının kendi ihtiyaçları için ortaya çıkmıştır.

Dualarla Allah'a sesimizi duyurup dileklerimizi, isteklerimizi iletiriz. O esirgeyen ve bağışlayan olduğundan dolayı samimi olarak yapılan tüm dualar er yada geç kabul olur. Elbetteki insanların her duası kabul olmaz. Bizim hayır olarak gördüğümüz çok istediğimiz şeyler bize zarar verebilir. Rabbimiz bizler için en hayırlısı neyse onu bilir.

Ayrıca dualarla herşey her istek yerine gelecek diye bir kavram yoktur. İnsanlar tevekkül kavramını anlamalıdırlar. Örneğin ben bir öğrenciyim ve Matematik dersinden geçmek istiyorum. Sadece dua ederek geçebilir miyim? Geçsem bu ne kadar adil olurdu diğer arkadaşlarım için. Benim dersimi çalışmam, hazırlanmam gerek daha sonra dua ile Allah'tan bu sınavı geçmeyi istemeye yüzüm olsun.

Dua insan ile Allah'ı birbirine yaklaştırır. Namaz gibi duada Allah ile yaradanın buluşma anıdır. Samimi bir şekilde yapılan dualar Allah tarafından duyulur.

Son Düzenleyen _Yağmur_; 13 Mart 2014 @ 09:21. Sebep: soru düzeni
Rapor Et
Reklam
Eski 13 Mart 2014, 10:06

#2 (link)
MsXTeam
_Yağmur_ - avatarı
MsXLabs.org

Dua insanın kendini yarattığına inandığı Allah'a karşı duygu ve düşüncelerin iletilmesidir. Dualarla ile insanoğlu Allah'a kendisini yakın hissederek içindekileri haykırır. İnsanlar içinden oldukça önemli bir duygudur. Zira dualar sayesinde insanlar kendisiyle yüzleşip gerçeklerini görürken ne kadar aciz bir varlık olduğununda farkına varır.

Dualar ile Allah'a istediklerimizi, başımıza gelmesini istemediklerimizi hatta her türlü duygu ve düşüncelerimizi iletiriz. Sonuç olarak Allah biz insanların dualarına, haykırışlarına ihtiyacı yoktur. Şüphesiz o yaradandır ve üstündür. Bu nedenle dua sadece onun yarattıklarının kendi ihtiyaçları için ortaya çıkmıştır.

Dualarla Allah'a sesimizi duyurup dileklerimizi, isteklerimizi iletiriz. O esirgeyen ve bağışlayan olduğundan dolayı samimi olarak yapılan tüm dualar er yada geç kabul olur. Elbetteki insanların her duası kabul olmaz. Bizim hayır olarak gördüğümüz çok istediğimiz şeyler bize zarar verebilir. Rabbimiz bizler için en hayırlısı neyse onu bilir.

Ayrıca dualarla herşey her istek yerine gelecek diye bir kavram yoktur. İnsanlar tevekkül kavramını anlamalıdırlar. Örneğin ben bir öğrenciyim ve Matematik dersinden geçmek istiyorum. Sadece dua ederek geçebilir miyim? Geçsem bu ne kadar adil olurdu diğer arkadaşlarım için. Benim dersimi çalışmam, hazırlanmam gerek daha sonra dua ile Allah'tan bu sınavı geçmeyi istemeye yüzüm olsun.

Dua insan ile Allah'ı birbirine yaklaştırır. Namaz gibi duada Allah ile yaradanın buluşma anıdır. Samimi bir şekilde yapılan dualar Allah tarafından duyulur.

Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.128 saniyede (66.66% PHP - 33.34% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 04:59
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi