PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Coğrafya > Yeryüzü Şekilleri - Fiyord
«Önceki KonuSonraki Konu»
Blue Blood11:44, 4 Ağustos 2008 
Fiyord
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı:  Sognefjord_Norway.jpg
Gösterim: 34
Boyutu:  94.7 KB
Sognefjorden, Norveç

Fiyord buzulların oluşturduğu vadilerin deniz suyu ile dolmasıyla oluşan dik yar ve kayalıkların arasındaki dar deniz koycuklarına verilen isimdir. Norveççe fjord kelimesinden gelir. Dar koylar, buzullar tarafından aşındırılmış ve deniz seviyesinin çok altındaki taban, deniz yüzeyinin bayağı altına kadar devam eden dik duvarlar, kara tarafında ve ortada deniz tarafına göre daha çok olan derinlik ve açık deniz ile bağlantı fiyordların tipik özellikleridir.
Fiyordlar daha çok İskandinavya kıyılarında sık rastlanan jeolojik oluşumlardır. Bunlar, iki taraftan sarp kayalıklarla çevrili uzun,dar ve derin koylardır. Fiyordlar buzul aşındırması sonucunda oluşurlar. Onbinlerce yıl boyunca yağan karların birikmesiyle oluşan buzullara vadi buzulu denir. Kutuptaki buzlar gibi düz yüzeyler üzerinde oluşan buzullara ise kıtasal buzul adı verilir. Buzdan ırmaklar, günde iki santimetreyle bir metre arasında değişen bir hızla hareket ederler. Diğer ırmaklardan çok daha güçlüdürler ve vadiler boyunca ilerlerken bu vadilerin yamaçlarını kolayca doğrayıp götürürler. Bu sayede fiyordlar oluşur.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • fiyord olusumu
Cevap
AndThe_BlackSky20:21, 29 Haziran 2011 
Vikipedi, özgür ansiklopediUlvik Fiyordu'nun ve arkasındaki dağların panoramik manzarası

Fiyordlar, İskandinavya kıyılarında sık rastlanan jeolojik oluşumlardır. Bunlar,iki taraftan sarp kayalıklarla çevrili uzun, dar ve derin koylardır. Fiyordlar buzul aşındırması sonucunda oluşurlar. Onbinlerce yıl boyunca yağan karların birikmesiyle oluşan buzullara vadi buzulu denir. Kutuptaki buzlar gibi düz yüzeyler üzerinde oluşan buzullara ise kıtasal buzul adı verilir. Buzdan ırmaklar, günde iki santimetreyle bir metre arasında değişen bir hızla hareket ederler. Diğer ırmaklardan çok daha güçlüdürler ve vadiler boyunca ilerlerken bu vadilerin yamaçlarını kolayca aşındırıp taşırlar. Bu sayede Tekne vadi, U vadi denilen buzul vadileri oluşur.Bu vadiler kutup bölgelerinde deniz seviyelerine kadar inerler.Türkiye gibi orta enlem ülkelerinde vadi buzulları 2000m'ye kadar inmiştir.Buzul dönemlerinde buharlaşan sular yeryüzüne genel olarak kar olarak iner.Bugünkü gibi akarsularla yeniden denize taşınmaz.Karalar üzerinde kar ve buz olarak birikir.Uzun süreli bu döngü sonunda deniz seviyesi bu günkü seviyeye göre yaklaşık 130 metre alçalmıştır.Buzul vadileri -130 metre seviyesindeki denizlerde son bulmuştur.
Buzul dönemi sona erip hava sıcaklıkları yükseldikce vadi buzulları erimeye başlamış, daha yükseklere doğru çekilmiştir.Buzulların erimesiyle deniz seviyesi yükselmiş, geri çekilen buzul vadilerini yükselen deniz suları doldurmuş fiyordlar oluşmuştur.
Ülkemizde vadi buzulları deniz seviyesine kadar inmediği için fiyord görülmez.Ancak 2000 metrenin üzerindeki dağlarımızda buzul aşındırma ve biriktirme şekilleri vardır.Sinop'taki Hamsilos koyunun fiyord olup-olmadığı tartışılır.
Dünya'nın en büyük fiyordu, Norveç'deki Soğne Fiyordudur.
Cevap
Daisy-BT21:45, 31 Temmuz 2011 

Fiyord

(Norveç dilinde fjord sözcüğünden), denizin bir buzul vadisini doldurmasıyla oluşan, iki yanı dik, yüksek olan dar ve derin körfez.

Fiyortlar karaların çok içlerine kadar girerler. Sarp kıyılarında derinliği 1.000 m.yi aşan yerler vardır. En güzel fiyortlara Norveç kıyılarında rastlanır. İskoçya ile Kuzey Amerika kıyılarında da fiyortlar vardır. Fiyortlar deniz düzeyinin daha alçak ve buzulların çok yaygın olduğu dördüncü zamanda oluşmuşlardır.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
İsim:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Coğrafya Konuları
Benzer Konular
Yeryüzü şekilleri nedir, neye yeryüzü şekli denir?
Yeryüzü Şekilleri - Karst
Yeryüzü Şekilleri - Peribacaları
Yeryüzü Şekilleri - Delta
Yeryüzü Şekilleri - Monolit