Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Maki Bitki Örtüsü

Gösterim: 50985 | Cevap: 3
  • maki bitki örtüsü
8
  • 6 Gönderen CrasHofCinneT
  • 2 Gönderen ThinkerBeLL
10 Ekim 2008 06:29   |   Mesaj #1   |   
CrasHofCinneT - avatarı
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
Ankara

17.087
1.882 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-10-2006

Maki Bitki Örtüsü

MAKİ

Maki, Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelere özgü, ortalama 1-2 metre boyunda­ki küçük ağaç ya da çalıların oluşturduğu bitki örtüsüdür. Bu bitki örtüsüyle kaplı alanlara da makilik denir. Makiler, eskiden ormanlık olan alanların yangın ya da insanlar tarafın­dan yok edilmesi sonucu oluşmuştur.
Maki bitkileri Akdeniz ikliminin kurak koşullarına yani ortamdaki yetersiz sudan olabildiğince yararlanmaya uyarlanmış derin köklü, ufak ve sert yapraklı, hatta dikenli ağaççık ya da çalılardır. Bu ufak yaprakların yüzeyi genellikle su kaybını önlemek üzere mumsu ya da reçineli bir katmanla kaplanmış­tır. Makiliklerde rastlanan pek çok bitki türü arasında başlıca yabani zeytin, funda, katran ardıcı, keçiboynuzu, sakızağacı, laden, bö­ğürtlen, defne, menengiç, mersin, kocayemiş, kermes meşesi, pırnal meşesi, süpürgeotu, zakkum ve katırtırnağı sayılabilir. Maki bitki­leri genellikle geçit vermeyecek kadar yoğun bir biçimde gelişerek toprağın yüzeyinde ol­dukça sık bir doku oluşturur. Türkiye'de maki tipi bitki örtüsü en çok Akdeniz ve Ege kıyılarında yaygındır; Mar­mara ve Karadeniz kıyılarında ise daha sey­rektir. Akdeniz kıyılarında maki toplulukları deniz düzeyinden 800-900 metre yükseğe ka­dar çıkabilir. Dünyanın başka bölgelerinde de makiye benzeyen bitki örtüsüne rastlanır, ama bunlar bulundukları yöreye göre değişik adlar alır.


Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica
asla_asla_deme, RuffRyders, Magnifique ve 3 kişi bu mesajı beğendi.
18 Ağustos 2009 19:26   |   Mesaj #2   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.431 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Cvp: Maki Bitki Örtüsü

Maki
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Maki, Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelere özgü, ortalama 1-2 metre boyundaki küçük ağaç ya da çalıların oluşturduğu bitki örtüsüdür. Bu bitki örtüsüyle kaplı alanlara makilik denir. Makilikler, eskiden ormanlık olan alanların yangın ya da insanlar tarafından yok edilmesi sonucu da oluşmuş olabilir.
Maki bitkileri Akdeniz ikliminin kurak koşullarına yani ortamdaki yetersiz sudan olabildiğince yararlanmaya uyarlanmış derin köklü, ufak ve sert yapraklı, hatta dikenli ağaçlık ve çalılardır. Bu ufak yaprakların yüzeyi genellikle su kaybını önlemek için mumsu ya da reçineli bir katmanla kaplanmıştır.
Makiliklerde rastlanan pek çok ağaç türü arasında başlıca yabani zeytin, funda, katran ardıcı, keçiboynuzu, sakız ağacı, laden, böğürtlen, dağ çileği, zakkum, sandal ağacı, defne, menengiç, mersin, kocayemiş, kermes meşesi, pırnal meşesi sayılabilir.
Maki bitki örtüleri genellikle geçit vermeyecek kadar yoğun bir biçimde gelişerek toprağın yüzeyinde oldukça sık bir doku oluşturur. Çoğu su gereksinimini gecenin neminden sağlar. Özellikle denize bakan yamaçlar, yapraksız dikenli çalılıklarla kaplıdır.
Türkiye'de maki tipi bitki örtüsü en çok Akdeniz ve Ege, özellikle Güney Ege kıyılarında yaygındır; Marmara ve Karadeniz kıyılarında ise daha seyrektir. Dünyanın başka bölgelerinde de makiye benzeyen bitki örtüsüne rastlanır, ancak bunlar bulundukları yöreye göre değişik adlar alır. Ege ve Akdeniz ikliminde vardır. Maki kısa boylu bodur ağaçlara denir ve Akdeniz Bölgesinde yer alır.
Makilik
800pxfloweringgarrigue1
asla_asla_deme ve RuffRyders bu mesajı beğendi.
Misafir
19 Ocak 2011 15:38   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Maki Bitki Örtüsü

Kimse kulak asmıyor ama Türkiye'nin eşsiz doğası can çekişiyor, sulak bölgeler kuruyor, ormanlar azalıyor, kuraklık ve erozyon toprakları geri dönüşsüz öldürüyor, kuş göçleri ülkemizden geçmez oluyor, bitki ve hayvan türleri hızla tükeniyor.

Yurdumuzun en değerli varlığını, doğasını sevmemiz için onun ne kadar kıymetli olduğunu bilmemiz gerek. Türkiye'de 10,400 bitki türü bulunuyor. Bunların %33'ü (3.000'den fazlası) endemik, yani Türkiye dışında hiçbir yerde yok. Bu rakamlar tüm Avrupa için toplam 2500 endemik bitki türü. Türkiye ormanlarının %70'e yakını doğal iken Avrupa'da bu rakam %2'lerde. Yani Türkiye tek başına Avrupa florasına bedel. Türkiye'nin herhangi bir ili çoğu Avrupa ülkesinin doğasına bedeldir. Örneğin sadece Mersin tüm İspanya'ya bedeldir. Bu örneği ikisi de Akdeniz'de olduğu için durumun ne kadar çarpıcı olduğunu göstermek için verdim.

Uluslararası Doğa Koruma Örgütü’nün, “Biyoçeşitlilik Sıcak Nokta” listesinde, yeryüzünde belirlenen 34 küresel sıcak noktadan 3’ünün ülkemiz topraklarında bulunduğunu ve topraklarımızın % 77’sini kaplayan, Trakya ve Batı Karadeniz dışındaki bu alanların imdat haykırışları içerisinde olduğunu bilmekte de yarar var. Bir yerin sıcak nokta sayılması için; en az 1500 endemik bitki türüne sahip olması ama doğal yaşam alanının dörtte üçünün kaybedilmiş olması şartı düşünüldüğünde, daha yeni yeni farkına vardığımız bu tür zenginliklerin kıymetine de fazla kulak asmadığımız net bir şekilde belgelenmiş oluyor aslında.

Su kaynakları ve kuş yaşam alanları olarak da yurdumuz tam bir hazine. Göllerimiz, sazlıklarımız, ırmaklarımız, taşkın ovalarımız, bataklıklarımız ve barındırdıkları hayvan türleri Türkiye'yi gerçek bir kıta ülkesi konumuna getiriyor. Ülkemizde belirlenmiş 184 Önemli Kuş Alanı, 20 denizkaplumbağası yuvalama kumsalı ve 16 akdeniz foku yaşam alanı bulunuyor. Ancak bir su ülkesi olan Türkiye artık gelecekteki felaket senaryolarıyla karşı karşıya. Artan nüfus, su ihtiyacı, su kaynaklarındaki kirlenme ve hepsinden kötüsü su kaynaklarının yanlış ve bilinçsiz kullanımı bunlara sebep oluyor.

Ülkemiz bir Su Politikası'na sahip değil, uygulanan kısa vadeli planlar sürdürülebilir değil. Böyle giderse çölleşme kaçınılmaz olacak.
5 Haziran 2013 14:34   |   Mesaj #4   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.670 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: Maki Bitki Örtüsü

Maki
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
  • Akdeniz iklimine özgü, bodur ağaç ve çalılardan oluşan bitki örtüsü.
  • Maki bitkilerinin yüksekliği çoğunlukla 5 metreyi geçmez.
  • Bu bitki tipi, Akdeniz ikliminin, boylu ağaçların kolaylıkla gelişmesini engelleyen sıcak ve kurak bir iklim olması nedeniyle ortaya çıkmıştır.
  • Bu nedenle, bu bölgede orman örtüsünün bozulduğu yerlere de maki elemanları yerleşmiş ve günümüzdeki maki tipi bitki örtüsünün alanı, doğal yayılışından çok fazla genişlemiştir.
  • Başlıca maki bitkileri laden, funda, kocayemiş, defne, zeytin vb.dir.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Maki Bitki Örtüsü benzer konular

Etiketler:
  • maki bitki örtüsü
Maki, orman, bozkır hangi iklimlerin bitki topluluklarıdır?
lütfen çok acelem var yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim
Forum: Soru-Cevap Cevap: 26
Son Mesaj: 2 Ocak 2015 13:08
Bitki örtüsü nedir?
bitki örtüsü nedir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 21
Son Mesaj: 24 Aralık 2014 09:51
Doğal bitki örtüsü nedir?
Doğal bitki örtüsü nedir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Aralık 2011 23:49
Maki bitki örtüsüne ait sıcaklık-yağış grafiği nasıldır?
Maki bitki örtüsüne ait sıcaklık-yağış grafiği nasıldır?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 8
Son Mesaj: 21 Kasım 2011 18:21
Flora (Doğal Bitki Örtüsü)
Flora Bir bölgede doğal olarak yetişen bitkilerin tümü; bitey. Flora teriminin bitki örtüsü teriminden farkı, bir bölgedeki bitki türlerinin sayısını içermesidir. Oysa bitki örtüsü, aynı bölgedeki bitki türlerinin toplu görünüşüdür. Bu nedenle de bitki örtüsü zenginliği ile flora zenginliği...
Forum: Botanik Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Ağustos 2011 17:21
 
Sayfa 0.223 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu