Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yoğunlaşma Nedir? Yoğunlaşma Çeşitleri Nelerdir?

Gösterim: 47.263 | Cevap: 2
  • yoğunlaşma
  • yogunlasma
1
  • 1 Gönderen Safi
Blue Blood
30 Mart 2010 21:58   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Yoğunlaşma Nedir? Yoğunlaşma Çeşitleri Nelerdir?

Yoğunlaşma Nedir? Yoğunlaşma Çeşitleri Nelerdir?

Atmosferdeki su buharının gaz halden sıvı ya da katı hale geçmesine yoğunlaşma denir. Yoğunlaşmanın temel nedeni sıcaklığın düşmesidir.

Yoğunlaşma Çeşitleri

1) Havanın Alttan Soğumasına Bağlı Yoğunlaşma: Bu tip yoğunlaşma ile sis oluşur. Yatay ya da yataya yakın hareket eden ılık ve nemli bir hava kütlesinin kendisinden daha soğuk bir zemin üzerinden geçişi sırasında içindeki su buharının su zerrecikleri şeklinde yoğunlaşmasına sis denir.

a) Hava Kütlesi Sisi: Genellikle hava hareketlerinin yatay yönde ve yavaş olduğu yerlerdeki ısı kaybı sonucu oluşan sislerdir.

b) Kara Sisi (Radyasyon Sisi): Kara sisleri sıcaklık terselmesinin görüldüğü yerlerde ve dönemlerde kara içlerinde oluşur.

Sıcaklık Terselmesi: Bazı dönemlerde yerin aşırı enerji kaybetmesi, dağlardan çukur alanlara soğuk havanın inmesi, sıcak havanın üstüne soğuk havanın gelmesi ya da alçalan havanın alt bölümlerinin soğuması gibi nedenlerle hava tabakasının sıcaklığı yerden yükseldikçe düzenli olarak azalmaz. Belirli bir yükseltiye kadar artan sıcaklık sonra yeniden düzenli olarak azalmaya başlar. Bu olaya sıcaklık terselmesi denir.

c) Kıyı ve Deniz Sisi (Adveksiyon Sisi): Yatay hava hareketleri sonucunda ılık ve nemli hava kütlesinin kendinden daha soğuk zemin üzerinden geçtiği kıyılarda ve deniz üzerinde oluşan sislerdir. Örneğin İngiltere’de batı rüzgarlarının ve Gulfstream sıcak su akıntısının etkisi ile bu tip sisler yıl boyunca görülür.

d) Yer şekli Sisi (Orografik Sis): Yamaç eğimi az olan yerlerde ılık ve nemli hava kütlesinin yamaç boyunca yükselmesi ve bunun sonucunda içindeki su buharının soğuyarak yoğunlaşması ile oluşan sislerdir.

e) Cephe Sisi: Sıcaklık ve nem bakımından farklı hava kütlelerinin karşılaşma bölgelerinde, sıcak hava soğuk hava üzerinde yükselir. Yükselen sıcak havada olan yoğunlaşmalar sonucunda soğuk hava içine su buharı katılır. Nem miktarı artan soğuk havanın yoğunlaşmasıyla sis ya da bulut oluşur.

UYARI: Sis yoğunluğu havanın nem taşıma kapasitesine bağlı olduğundan, gece daha fazladır.

2) Yükselen Havanın Soğumasına Bağlı Yoğunlaşma: Bu tip yoğunlaşma ile bulut oluşur. Bir hava kütlesinin dikey yönlü hareketi sırasında, yerden yükseldikçe içindeki su buharının su zerrecikleri şeklinde yoğunlaşmasına bulut denir. Bulutların güneş ışınlarını engelleyici etkisi ile yeryüzünün aşırı ısınıp soğuması önlenir.

4 Haziran 2013 20:12   |   Mesaj #2   |   
AndThe_BlackSky - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İzmir

13.266
7.001 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 11-06-2011

Cvp: Yoğunlaşma Nedir? Yoğunlaşma Çeşitleri Nelerdir?

Yoğunlaşma

Bir gaz ya da buharın soğutulduğu ya da sıkıştırıldığı zaman sıvı ya da katı hâle dönüşmesi. Yoğunlaşma buharlaşmanın tersidir. Yoğunlaşma evlerde birçok soruna yol açar. Pencerelerin iç yüzeyinde yoğunlaşma sonucunda açığa çıkıp biriken su ahşap çerçevelerin çürümesine, sıvaların bozulmasına ve sağlığa zararlı bir ortamın oluşmasına neden olur.

Bütün gazlar yeterince sıkıştırılır ya da soğutulursa, yoğunlaşarak sıvı ya da katı hâle dönüşür. Yani, yeterli bir sıkıştırma ya da soğutmayla moleküllerin birbirine tutunabilecek kadar yaklaşmaları ve hızlarının azalması sağlanabilir.

26 Haziran 2015 01:47   |   Mesaj #3   |   
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ankara

10.000
13.669 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 06-06-2015

Yoğunlaşma Nedir?

YOĞUNLAŞMA a. Yoğunlaşmak eylemi.

—Embriyol. Gelişim yoğunlaşması, birşey oluşsal gelişmede türün soyoluşsal gelişimine özgü çeşitli evrelerinin bir tek evreye dönüşmesi.

—Psikan. Bilinçdışı bir tasarımın, birçok başka tasarım öğelerini toplayıp bir araya getirmesini sağlayan mekanizma. (Bk. ansikl. böl.)

—ANSİKL. Psikan. Bütün bilinçdışı oluşumlarda (rüyalar, sürçmeler, belirtiler) genellikle saptanabilen yoğunlaşma mekanizmasını ilkin Freud, rüya işinde saptayıp ortaya koydu. Ona göre yoğunlaşım, yalnız yeni birimler oluşturarak rüyanın dağınık düşüncelerini toplayıp bir araya getirmeyi amaçlamakla kalmaz, ayrıca çeşitli tasarım ve düşünce dizileri arasında uzlaşımlar ve ortak terimler yaratmayı da amaçlar ve aynı zamanda sözcükleri nesneler olarak da ele alıp işleyebilir. ilk bakışta sansürden sıyrılıyormuş gibi görünen yoğunlaşma, aslında rüyanın açık öyküsünün okunmasını güçleştirdiği için sansürden kurtulamaz. Ekonomik düzeyde yoğunlaşım, başlangıçta bir dizi başka tasarıma bağlı enerjilerin, özel bir tasarıma yatırım olanağını sağlar.
Lacancı bilinçdışı oluşumlar kuramında yoğunlaşma, mekanizması eğretilemeleri andıran bir "gösterenler sürempozisyonu"na benzetilir. Önceliğin dile ilişkin öğelere verildiği bu varsayıma göre rüyanın imgeleri, ancak gösteren değeri taşımaları dolayısıyla bellekte kalabilir.

Kaynak: Büyük Larousse
NeutralizeR bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yoğunlaşma Nedir? Yoğunlaşma Çeşitleri Nelerdir? benzer konular

Etiketler:
  • yoğunlaşma
  • yogunlasma
Mantar nedir, çeşitleri nelerdir?
mantar nedir?çeşitleri(küf mantarı vb.)nelerdir?açıklamalı olsun
Forum: Soru-Cevap Cevap: 39
Son Mesaj: 8 Aralık 2014 17:49
Madde nedir, çeşitleri nelerdir?
Arkadaşlar acilen bana maddeleri tanıyalım konusunda örnekler verin acillll :bilmem::bilmem: bu konudan hiç bişi anlamadım lütfen yardım edin :cry::cry::cry: lütfennnnnnn :smiley9::smiley9::smiley9:
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 16 Kasım 2012 09:34
Kaynama ve yoğunlaşma arasındaki fark nelerdir?
Kaynama ve yogunlaşma rasindaki fark neler arkadaşlar lütfen lazım
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 9 Ocak 2012 18:53
Buharlaşma, terleme, yoğunlaşma ve yağış hakkında bilgi verir misiniz?
buharlaşma terleme yoğunlaşma ve yağış hakkında paragraf yazabilirmisiniz :)
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 12 Kasım 2011 20:07
Emperyalizm nedir, çeşitleri nelerdir?
emparyalizm nedir? emparyalizm çeşitleri yardım edin
Forum: Soru-Cevap Cevap: 7
Son Mesaj: 22 Eylül 2011 15:57
 
Sayfa 0.187 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu