Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yoğunlaşma Nedir? Yoğunlaşma Çeşitleri Nelerdir?

Gösterim: 44711 | Cevap: 1
  • yogunlasma
  • yogunlasma cesitleri
  • yogunlasma nedir
Blue Blood
30 Mart 2010 21:58   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Yoğunlaşma Nedir? Yoğunlaşma Çeşitleri Nelerdir?

Atmosferdeki su buharının gaz halden sıvı ya da katı hale geçmesine yoğunlaşma denir. Yoğunlaşmanın temel nedeni sıcaklığın düşmesidir.

Yoğunlaşma Çeşitleri

1) Havanın Alttan Soğumasına Bağlı Yoğunlaşma: Bu tip yoğunlaşma ile sis oluşur. Yatay ya da yataya yakın hareket eden ılık ve nemli bir hava kütlesinin kendisinden daha soğuk bir zemin üzerinden geçişi sırasında içindeki su buharının su zerrecikleri şeklinde yoğunlaşmasına sis denir.

a) Hava Kütlesi Sisi: Genellikle hava hareketlerinin yatay yönde ve yavaş olduğu yerlerdeki ısı kaybı sonucu oluşan sislerdir.

b) Kara Sisi (Radyasyon Sisi): Kara sisleri sıcaklık terselmesinin görüldüğü yerlerde ve dönemlerde kara içlerinde oluşur.

Sıcaklık Terselmesi: Bazı dönemlerde yerin aşırı enerji kaybetmesi, dağlardan çukur alanlara soğuk havanın inmesi, sıcak havanın üstüne soğuk havanın gelmesi ya da alçalan havanın alt bölümlerinin soğuması gibi nedenlerle hava tabakasının sıcaklığı yerden yükseldikçe düzenli olarak azalmaz. Belirli bir yükseltiye kadar artan sıcaklık sonra yeniden düzenli olarak azalmaya başlar. Bu olaya sıcaklık terselmesi denir.

c) Kıyı ve Deniz Sisi (Adveksiyon Sisi): Yatay hava hareketleri sonucunda ılık ve nemli hava kütlesinin kendinden daha soğuk zemin üzerinden geçtiği kıyılarda ve deniz üzerinde oluşan sislerdir. Örneğin İngiltere’de batı rüzgarlarının ve Gulfstream sıcak su akıntısının etkisi ile bu tip sisler yıl boyunca görülür.

d) Yer şekli Sisi (Orografik Sis): Yamaç eğimi az olan yerlerde ılık ve nemli hava kütlesinin yamaç boyunca yükselmesi ve bunun sonucunda içindeki su buharının soğuyarak yoğunlaşması ile oluşan sislerdir.

e) Cephe Sisi: Sıcaklık ve nem bakımından farklı hava kütlelerinin karşılaşma bölgelerinde, sıcak hava soğuk hava üzerinde yükselir. Yükselen sıcak havada olan yoğunlaşmalar sonucunda soğuk hava içine su buharı katılır. Nem miktarı artan soğuk havanın yoğunlaşmasıyla sis ya da bulut oluşur.

UYARI: Sis yoğunluğu havanın nem taşıma kapasitesine bağlı olduğundan, gece daha fazladır.

2) Yükselen Havanın Soğumasına Bağlı Yoğunlaşma: Bu tip yoğunlaşma ile bulut oluşur. Bir hava kütlesinin dikey yönlü hareketi sırasında, yerden yükseldikçe içindeki su buharının su zerrecikleri şeklinde yoğunlaşmasına bulut denir. Bulutların güneş ışınlarını engelleyici etkisi ile yeryüzünün aşırı ısınıp soğuması önlenir.

4 Haziran 2013 20:12   |   Mesaj #2   |   
AndThe_BlackSky - avatarı
VIP >
İzmir

14263
9.155 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 11-06-2011
Yoğunlaşma

Bir gaz ya da buharın soğutulduğu ya da sıkıştırıldığı zaman sıvı ya da katı hâle dönüşmesi. Yoğunlaşma buharlaşmanın tersidir. Yoğunlaşma evlerde birçok soruna yol açar. Pencerelerin iç yüzeyinde yoğunlaşma sonucunda açığa çıkıp biriken su ahşap çerçevelerin çürümesine, sıvaların bozulmasına ve sağlığa zararlı bir ortamın oluşmasına neden olur.

Bütün gazlar yeterince sıkıştırılır ya da soğutulursa, yoğunlaşarak sıvı ya da katı hâle dönüşür. Yani, yeterli bir sıkıştırma ya da soğutmayla moleküllerin birbirine tutunabilecek kadar yaklaşmaları ve hızlarının azalması sağlanabilir.

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yoğunlaşma Nedir? Yoğunlaşma Çeşitleri Nelerdir? Konusuna Benzer Konular

Madde nedir, çeşitleri nelerdir?
Gönderen: Tiffany Forum: Soru-Cevap
Cevap: 2
Son Mesaj: 16 Kasım 2012 09:34
Baz nedir, çeşitleri nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 4
Son Mesaj: 11 Ocak 2012 12:44
Kaynama ve yoğunlaşma arasındaki fark nelerdir?
Gönderen: EL-DESIGN Forum: Soru-Cevap
Cevap: 3
Son Mesaj: 9 Ocak 2012 18:53
Portal nedir, çeşitleri nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 4 Ocak 2012 16:40
Cevap: 5
Son Mesaj: 12 Kasım 2011 20:07
Sayfa 0.150 saniyede 11 sorgu ile oluşturuldu