Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Zerdüşt

Bu konu Diğer Dinler forumunda ThinkerBeLL tarafından 8 Nisan 2011 (02:18) tarihinde açılmıştır.
11938 kez görüntülenmiş, 0 cevap yazılmış ve son mesaj 8 Nisan 2011 (02:18) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 8 Nisan 2011, 02:18

Zerdüşt kimdir, nereli, hayatı.

#1 (link)
Admin
ThinkerBeLL - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Zerdüşt (? - ?)
MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & Vikipedi

Zerdüşt, Zerdüştlük dininin kurucusudur (bak. Zerdüştlük). Yaşamı büyük ölçüde efsaneye dayanır. İ.Ö. 7. yüzyılda Doğu İran'da yaşadığı, soylu Spitima ailesine mensup olduğu söylenmektedir. Yaşadığı dönem hakkında genel bir ortak kabul görülmüşlüğü yoktur. Bazı bilginler yaklaşık olarak İ.Ö. 1200 yıllarında yaşadığını tahmin etmekteyken diğerleri onu İ.Ö. 18. yüzyıl ile 6. yüzyıl arasındaki bir tarihe yerleştirmektedirler. İranlı, Türk ya da Hintli olduğu tartışmalıdır. Rahiplik öğrenimi görmüştür. Söylendiğine göre Hindistan'dayken Budizm'e karşı çıkmış, bu nedenle önce hapsedilmiş, daha sonra da ülke dışına çıkarılmıştır. Türkistan'ın Belh kentinde dinini yaymaya başlamıştır. Görüşleri, başlangıçta tepki uyandırmış, ama daha sonra giderek yayılmıştır. Din ve evren anlayışı, "Avesta" denilen kitapta toplanmıştır. Ortaya koyduğu din, iyilik ile kötülüğün evrende sürekli çatışma içinde olmaları anlayışına dayanır.

Etimoloji

Zerdüşt (Avesta dilinde: Zarathustra, Farsça: Zartoşt)'ün diğer bir adı da Mazdaizm olarak geçer.
Zerdüşt kelimesi, muhtemelen Avesta dilindeki yaşlı anlamına gelen zareta ile, deve anlamına gelen ustra kelimelerinden türetilmiştir. Anlamı "yaşlı develere sahip olan kişi"dir. Aynı zamanda ismin ilk bölümünün Avesta dilinde sarı anlamına gelen "Zaray" dan gelme olasılığı da bulunmaktadır bu durumda "sarı develere sahip olan" anlamına gelmektedir. Bilge dini olarak da adlandırılır. Bazı akedemisyenlere göre de gerçek adı Spitama'dır. Zerdüşt adı, Zerdüşt mesajını ilan ettikten sonra muhtemelen bilinen adıdır.

Hayatı

İ.Ö. 628 yılında Rey'de doğduğu, İ.Ö. 551 yılında Tahran yakınlarında öldüğü sanılmaktadır. Zerdüşt, dinler tarihinde başlıca iki açıdan önem taşır:
 • Yakındoğu ile Akdeniz Bölgesi’nin Helenistik döneme (İ.Ö. 323 - 30) özgü gizli bilimleri ve büyü uygulamalarıyla bağlantılı olduğuna inanılan efsanevi bir kişiliğe dönüşmüştür.
 • Tek tanrılı öğretisi ile batılı araştırmacıların ilgisini çekmiştir.
Zerdüşt'ün ya da eski İran düşüncesinin Yunan, Roma ve Yahudi düşüncelerini etkilediği tezi tartışmalı olsa bile, Zerdüşt’ün dini düşüncelerinin yaygın etkisi malumdur. Zerdüşt dinini inceleyenlerin karşılaştığı sorunların başında, bu dinin ne oranda Zerdüşt'ün bağlı olduğu kabilenin dininden, ne oranda da onun kendi görüşlerinden ve yaratıcılığından esinlendiği konusu gelir. Sasaniler dönemindeki (224 - 651) Mazdekçilik'in ne ölçüde Zerdüşt'ün öğretilerine dayandığı bir başka tartışma konusudur. Avesta kitabının önemli bir bölümünü oluşturan Gathalar (Zerdüşt'ün sözleri olduğu sanılan şarkı ve ilahiler), Pehlevi dilindeki dini metinler Bundahişn ile Denkart ve çeşitli Yunan yazarların eserleri gibi kaynakların Zerdüşt'ün görüşlerini ne ölçüde doğru yansıttığı de tartışılımaktadır. Zerdüşt'ün hayatı ile ilgili bilgiler de yetersizdir. Çoğunlukla efsanelere, tahminlere dayanır. Zerdüştçü inanışta İskender'den 258 yıl önce ortaya çıktığı kabul edilir. İskender Ahameniş Hanedanı'nın (İ.Ö. 559 - 330) Merkezi Parsa'yı (Persepolis) İ.Ö. 330'da aldığına göre Zerdüşt, Aral Gölü'nün güneyindeki Harezm'in kralı olduğu sanılan Viştaspa'ya kendi dinini İ.Ö. 588'de benimsetmiş olmalıdır. O sırada 40 yaşında olduğu rivayeti doğruysa İ.Ö. 628'de doğmuş olması gerekir.
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:
 • zerdus kimdir
 • zerdust kimdir
 • zerdust un hayati
 • zerdust vikipedi
 • zerdustun sozleri
Benzer Konular:
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.130 saniyede (62.09% PHP - 37.91% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 18:16
 • YASAL BİLGİ

 • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
 • » Site ve Forum Kuralları
 • » Gizlilik Sözleşmesi