Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Frizbi Sporu Nedir? Frizbi Sporu Hakkında Genel Bilgiler

  • frizbi nedir
  • frizbi oyunu nasil oynanir
  • frizbi oyunu nedir
Blue Blood
12 Ekim 2009 00:03   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Frizbi nedir?
Frizbi genel kuralları nelerdir?
MsXLabs.org

Ultimate Frisbee (Yeni Nesil Frizbi) Sporu :
Pasta tabaklarını fırlatmaktan ilham alan bir takım Amerikalı üniversite öğrencilerinin başlattığı bir oyundur. 7 kişilik takımlarla oynanan ve dünyanın 50 ülkesinden fazla yerde federasyonu bulunan bu sporun esas adı Ultimate Frisbee.

Ultimate Frisbee temassız oynanan sürükleyici bir takım sporudur. Futbol, basketbol, amerikan futbolu ve hentbol sporlarının karışımı gibi oynanan stratejik ama basit kuralları mevcuttur.

Üst seviyelerde oynayabilmek için hızlı, dayanıklı ve atik olmak gerekmektedir. Her spor dalında olduğu gibi kondisyon oyuncunun sahada kalabilmesini sağlar. Tabii çok iddialı olunmadıkça Ultimate Frisbee oldukça eğlenceli ve basit kurallarıyla spora yeni başlamış oyuncuları oyuna davet eden bir spordur.

Bu oyun yedi kişiden oluşan iki takım arasında, 100m-37m büyüklüğündeki dikdörtgen çim sahada oynanır. Bu oyunda kullanılan Frisbee' nin ağırlığı 175 gramdır.

Bu sahanın ortadaki 64m’lık alanı oyunun aktif olarak geçtiği bölgesidir. Her iki tarafta da 64m’nin bittiği çizgiye Endzone çizgisi denir (Amerikan futbolunda olduğu gibi).

Endzone çizgisiyle sahanın sınırlarının arasında kalan alan skor alanıdır. Frizbi bu çizgiyi geçip frizbiyi atan oyuncuyla aynı takımda olan herhangi bir oyuncu tarafından skor alanında yakalanırsa bu takıma skor sayılır.

Oyuncular ellerinde frizbiyle koşamazlar; en fazla 3 adım atabilirler. Oyuncu frizbiyi yakaladığında durmalı ve diğer takım arkadaşına pas vermelidir (Hentbolda olduğu gibi).

Oyunun esas amacı frizbiyi paslaşarak, tüm sahayı kat ederek Endzone’a gelip skor elde etmektir. Eğer frizbi yere düşer veya diğer takım oyuncusu tarafından yakalanır ya da yere çarptırılırsa frizbi karşı takıma geçer. Bu olaya Turnover ya da türkçesiyle devir denmektedir. Frizbi oyun sahasının dışına çıktığında da frizbiyi oyun sahasının dışına çıkartan takımdan diğer takıma geçer.

Savunma oynayan takımın esas amacı atak oynayan takımı durdurarak frizbiyi ellerinden almaktır. Futbol ve basketboldaki gibi savunma oyuncusu atak yapan oyuncuyu el ve kol hareketleriyle durdurmaya çalışır.

Bu oyunda faul yok mudur derseniz cevabı tabii ki var. Ultimate Frisbee oyunun kuralları gereği temassız oynanan bir oyundur. Dolayısıyla oyunda oluşacak her temas faul sayılabilir. Oyunda faule neden olan çok çeşitli başka minör ihlaller de bulunmaktadır ancak temas en önemli olanıdır.

Diğer sporlardan farkı bu oyunun hakemsiz oynanmasıdır. Bütün oyuncular hareketlerinden kendileri sorumludur. Bir diğer bir farkı ise oyunun bitiminde her iki takımın da rakip takımları için, var olan bir şarkının sözlerini değiştirerek şarkı söylemelidir. Genelde sözler oynanılan oyunu özetleyen ve yorumlayan; oyuncuları diğer maçlara teşvik eder nitelikte olmaktadır.


Son düzenleyen _Yağmur_; 3 Temmuz 2013 15:50. Sebep: kırık link
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Frizbi Sporu Nedir? Frizbi Sporu Hakkında Genel Bilgiler Konusuna Benzer Konular

Kayak Sporu Nedir? Kayak Sporu Hakkında Genel Bilgiler
Gönderen: _KleopatrA_ Forum: Diğer Sporlar
Cevap: 4
Son Mesaj: 26 Ocak 2013 00:23
Bisiklet Sporu Nedir? Bisiklet Sporu Hakkında Genel Bilgiler
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Diğer Sporlar
Cevap: 1
Son Mesaj: 5 Aralık 2012 16:31
Halter Sporu Nedir? Halter Sporu Hakkında Genel Bilgiler
Gönderen: Kral_Aslan Forum: Diğer Sporlar
Cevap: 2
Son Mesaj: 9 Haziran 2012 01:35
Balon Sporu Nedir? Balon Sporu Hakkında Genel Bilgiler
Gönderen: Blue Blood Forum: Diğer Sporlar
Cevap: 0
Son Mesaj: 11 Ekim 2009 23:37
Futsal Sporu Nedir? Futsal Sporu Hakkında Genel Bilgiler
Gönderen: asla_asla_deme Forum: Diğer Sporlar
Cevap: 0
Son Mesaj: 11 Nisan 2009 14:07
Sayfa 0.148 saniyede (68.08% PHP - 31.92% MySQL) 11 sorgu ile oluşturuldu