PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Diğer Sporlar > Spor Alet ve Malzemeleri
«Önceki KonuSonraki Konu»
Mystic@L20:25, 12 Eylül 2006 
Spor alet ve malzemeleri nelerdir?
MsXLabs.org
Konuda spor dallarına göre kullanılan spor alet ve malzemelerinin tanıtımlarına yer verilecektir.
Spor yapmaya başlamadan önce yapacağımız aktivite için nasıl bir kıyafet seçmeli, nasıl giyinmeli, nelere dikkat etmeliyiz? İşte birkaç öneri:

1. Teknolojik kumaşları tercih edin
Şaşırtıcı bir gerçek ama spor salonlarında görülen en yaygın kıyafet kombinasyonu hâlâ sıradan bir penye tişört ve tayt... Oysa günümüzde kumaş teknolojisindeki yenilikler sayesinde performansı artıran, yapılan sporu kolaylaştıran birçok farklı özellikte giysi üretiliyor. Ancak beyinlerde hâlâ "sentetik" giysilere karşı bir önyargı var. Aslında bu son teknoloji ürünü kumaşlar hem daha fazla nefes alma özelliğine sahip, çok daha rahat ve spor yaparken diğer doğal kumaşların aksine şekillerini koruyabiliyorlar. Pamuklu kumaşlar ise hem teri gösteriyor hem de kurumaları zor olduğundan ıslak kalarak ciltte sürtünme sonucunda bazı rahatsızlıklara neden olabiliyorlar. Spor yaparken giyeceğiniz giysileri seçerken Nike'ın Dri-FIT ya da Adidas'ın ClimaCool serisinde olduğu gibi nefes alabilme özelliği olan sentetik ürünleri tercih edebilirsiniz.

2. Doğru iç çamaşırı seçin
Sporcu sutyenleri, sıradan sutyenlerin aksine egzersiz sırasında göğüslere ekstra destek vermek ve rahat bir şekilde hareket edebilmeyi sağlamak için özel olarak dizayn ediliyor. Yanlış sutyen seçimi göğüslerde sarkmaya ve sırt ağrılarına neden olabiliyor. Öte yandan herhangi bir spor sutyeni 6 aylık düzenli bir kullanımdan sonra elastikiyetini kaybetmeye başlıyor. Ancak birçok kadın bu sutyenleri uzun yıllar boyunca kullanma yolunu seçiyor. Oysa yıkama ve kullanmanın etkisiyle özelliklerini yitiren sutyenler göğüsleri yeterince desteklemiyor. Ayrıca sutyen seçerken yapılan sporun ağırlık derecesini de göz önünde bulundurmalı. Örneğin koşu, basketbol, voleybol, binicilik gibi sporlar için yüksek korumalı sporcu sutyenleri kullanmak seçmek gerekiyor.

3. Kıyafetlerinizi test edin
Spor yaparken eğilirsiniz, zıplarsınız, çömelirsiniz. O yüzden kıyafet seçiminde biraz tedbirli olmakta yarar var. Harika bir vücudunuz bile olsa spor salonlarında abartılı dekolte kıyafetler giymekten kaçının ve hareket ederken üstünüzdekilerin nasıl göründüğünü önceden test edin. Egzersize başlamadan önce soyunma odasındaki aynanın önünde birkaç esneme hareketi yaparak göbeğinizin, kalçanızın, göğüslerinizin nasıl göründüğünü kontrol edin. Böylece “Aman bir yerim açıldı mı, göründü mü?” kaygılarından uzak egzersizinizi rahatça yapabilirsiniz.

4. Taytların ağ kısmına dikkat!
Eğer dar bir eşofman altı ya da tayt giyiyorsanız bel ile pantolon ağı arasının yeterli uzunlukta olup olmadığını kontrol edin. Çünkü taytınızı yukarı doğru gereğinden fazla çekiştirirseniz ağ kısmında istenmeyen bir görüntüye neden olabilirsiniz. Böylesine bir frikikten kaçınmak için bu tip ürünler alırken her zaman bel kısmının nerede durması gerektiğini satıcıya sorun.

5. Spor güneş gözlüğü alın
Eğer sıklıkla açık havada spor yapıyorsanız bir çift spor güneş gözlüğüne yatırım yapmanızda yarar var. Çünkü sıradan gözlüklerin aksine bu gözlükler son derece hafif, hareket ettiğinizde kaymıyor ve bir darbeyle karşılaştıklarında kırılarak tehlikeye yol açmıyor.

6. G-string’den uzak durun
İncecik bir ip parçasının normal günlerde kullanımının bile ne kadar sağlıklı olduğu tartışılırken, onu egzersiz sırasında kullanmak pek de doğru bir yaklaşım olmasa gerek. G-string iç çamaşırları egzersiz sırasında teri emmiyor ve tahrişe neden oluyor, bakterilerin dolaşımını kolaylaştırarak sistit gibi rahatsızlıklara neden oluyor. Bir de herkesin bildiği üzere pantolondan dışarı çıkarak nahoş bir görüntüye neden olmak gibi bir alışkanlıkları var! Bunun yerine, izsiz, nefes alan ve teri emen bir iç çamaşırı kullanın.

7. Ayakkabı alışverişine çıkın
Dansa gittiğiniz ayakkabılarla aynı zamanda koşuyor, incecik tabanlı babetlerinizle uzun yürüyüşlere mi çıkıyorsunuz? Ayaklarınızı yaptığınız spora uygun bir ayakkabı ile desteklemezseniz ayak sağlığınıza zarar verir ve kalça, diz eklemlerinde problemlere yol açarsınız.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • spor alet ve malzemeleri
  • spor dallari malzemeleri
  • spor dallarinda kullanilan aletler
Cevap
RivaN01:48, 25 Ağustos 2010 
Spor Malzemeleri
MsXLabs.org

Amacımız Sporu toplumun bütün kitlelerine yaymak, çocuk ve gençlerimizi içki, sigara ve tüm zararlı alışkanlıklardan korumak, vatanını ve milletini seven, ruhen ve bedenen sağlığı yerinde fair-play anlayışı içinde sportmen bir nesil yetiştirmek ve yönlendirmek için çocuk ve gençlerimizin serbest zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri ve sosyal uyumlarını sağlamaktır.

Cevap
_EKSELANS_12:40, 12 Haziran 2013 
Denge Aleti
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopediDenge aleti, artistik jimnastikte bayanlar arası karşılaşmalarda, sporcuların üzerinde hareketli ve durağan denge hareketlerini yaptığı jimnastik aleti. Denge aleti geleneksel olarak sadece kadınlar içindir. Genelde, genital bölgeleri için tehlike oluşturabileceği düşüncesiyle erkeklerin bu dalda yarışamayacağı düşünülür.

Denge aleti
Yerden 120-125 cm yükseklikte, eni 10 cm, uzunluğu 5 m olan tahtadan bir kiriştir. Eskiden denge kalasları geleneksel olarak cilalanmış tahtadan yapılırlardı. Hâlâ tahtadan yapılmakla birlikte, bugün yaylıdırlar ve dokunuşu yumuşatmak için süetle kaplanmışlardır. Kalasların altındaki sünger paspaslar güvenli inişler için mümkün olduğunca geniş tutulmalıdır.

Dengeyi sağlamak

Jimnastikçiler denge aletindeki hareketlerine başlarken bir atlama ya da sıçramayla üstüne çıkarlar. Sonra yürüme, koşma, sıçrama, dönme, oturma ve yatma pozisyonlarını içeren hareketler yaparlar. Hareketler için verilen süre 80-105 saniye arasındadır.
Yarışçılar zorunlu ve isteğe bağlı hareketlerin bir karışımı sergilemelidirler. Bunlar, kalastan tamamıyla ayrıldıkları akrobasi öğelerini, jimnastik öğelerini (dönüşler, atlayışlar, adımlar, koşular), denge öğelerini (tutuş, oturuş, duruş ve yatış pozisyonları) ve dans adımlarını kapsar.

Puanlama

Hakemler zarafete, esnekliğe, ritme, dengeye, tempoya ve oto-kontrole bakarlar. Gerekli hareketlerin yapılmaması durumunda puan kaybedilir. Kalasın kenarına koyarak bacağa destek vermek veya üç kereden fazla durmak puan kaybettirir.
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Diğer Sporlar Konuları
Benzer Konular
Spor Nedir? Spor ve Sporun Tarihçesi Hakkında
Alet nedir?
Spor malzemeleri nelerdir?
Spor ve spor dalları neden kurulmuştur?
Alet Nedir?