Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Peygamberler Tarihi - Hz. Danyal

Gösterim: 15149 | Cevap: 1 Peygamberler Tarihi - Hz. Danyal kimdir, nereli, hayatı.
  • danyal peygamber
  • hz danyal
  • hz danyal kimdir
Daisy-BT
7 Haziran 2011 18:26   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Peygamberler Tarihi - Hz. Danyal


Hz. Danyal (Daniel)

Danyal, diğer dillerde Daniel olarak geçmekte, Hıristiyanlık ve Musevilik tarafından peygamber olarak kabul edilmektedir. Daniel Peygamber Babil Kralı II.Nebukadnesar (İ.Ö. 605-562) zamanında yaşamış Yahudileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleriyle kurtarmış bir peygamberdir.Yaygın bir söylentiye göre Babil Kralı rüyasında İsrailoğulları’ndan gelecek bir erkek çocuğun kendi tahtını sarsacağını bildirmesi üzerine İsrailoğulların’dan doğan erkek çocukların öldürülmesini emretmiştir. Bu nedenle Daniel Peygamber doğunca Kral onu dağ başında bir mağaraya bıraktırmıştır. Mağarada bir erkek ve bir dişi aslan tarafından büyütülen Daniel delikanlı olunca kavminin arasına karışmıştır.

Tarsus'da yoğun bir kıtlığın yaşandığı dönemde şehre davet edilen Daniel Peygamber'in gelmesiyle birlikte bolluk olmuştur. Bu nedenle Daniel Peygamber Babil'e geri gönderilmemiş ölünce de Tarsus'ta şimdiki Makam Camisi’nin bulunduğu yere gömülmüştür.

Hz. Ömer’in 17 yılında Tarsus’u ele geçirmesinden sonra Daniel Peygamber’in mezarı açılmış ve büyük bir lahit içerisinde altın iplikle dokunmuş kumaşa sarılı uzun boylu bir ceset görülmüştür. Başından geçen maceraların sembolü olarak parmağındaki yüzüğün taşında biri erkek olan diğeri dişi iki aslanın arasında genç bir çocuk işlenmiştir. Cesedin Yahudiler tarafından çalınmaması için Hz. Ömer’in emri üzerine önceki yerine derin bir şekilde mezarı yeniden kazılmış ve üzerinden de Berdan Nehri’nden gelen ufak bir çayın suyu geçirilerek hiç kimsenin mezara el sürmemesi sağlanmıştır. Böylece mezar emniyete alınmıştır. Nitekim caminin son tamiratı sırasında çok derinlerde caminin arka ve alt kısmında suyun giriş yerinde gayet kalın ve muntazam mazgal demirleri çıkmıştır. Daniel Peygamberin cesedi bu mazgallardan geçen suyun çok aşağısında bulunmaktadır.


Vikipedi
Daisy-BT
7 Haziran 2011 18:41   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Danyal


Danyal
Adı Kutsal Kitap'ta geçen bir kişi.

Batı kaynaklarında, Ugarit'te (Ras Şamra) yarı tanrı, dulların, yetimlerin koruyucusu bilge bir yargıç, Doğu kaynaklarındaysa İsrailoğulları peygamberlerinden biri olarak tanımlanır. Kuran'da adı bulunmadığından İslâmî yapıtlarda adı seyrek geçer. İsrailoğulları ile birlikte Kudüs'ten Babil'e sürüldü (İ.Ö. 586). Rüya vb. yorumuyla hükümdarın sarayında önemli bir yer edindi. Yahudi bir yazarın kaleme aldığı "Danyal'ın Kitabı"nda bu durum, serüvenleri ve mucizelerinden belli başlıları anlatılmıştır. Danyal'ın yaşamı Hristiyan sanatçılara esin kaynağı oldu. Heykelleri, kabartmaları, resimleri yapıldı.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Peygamberler Tarihi - Hz. Danyal Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • danyal peygamber
  • hz danyal
  • hz danyal kimdir
Peygamberler Tarihi - Hz. Zekeriyya
Gönderen: Blue Blood Forum: Dinler Tarihi
Cevap: 2
Son Mesaj: 11 Temmuz 2015 17:37
Peygamberler Tarihi - Hz. Hızır
Gönderen: Blue Blood Forum: Dinler Tarihi
Cevap: 2
Son Mesaj: 27 Haziran 2012 17:00
Peygamberler Tarihi - Hz. Yahya
Gönderen: Blue Blood Forum: Dinler Tarihi
Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Mayıs 2011 16:47
Peygamberler Tarihi - Hz. Yunus
Gönderen: Blue Blood Forum: Dinler Tarihi
Cevap: 3
Son Mesaj: 3 Kasım 2010 10:34
Peygamberler Tarihi - Hz. Lut
Gönderen: Blue Blood Forum: Dinler Tarihi
Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Ocak 2010 00:26
Sayfa 0.196 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu