Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

İnci Resimleri

Bu konu Doğadan Manzaralar forumunda Blue Blood tarafından 7 Haziran 2008 (18:26) tarihinde açılmıştır.
99863 kez görüntülenmiş, 50 cevap yazılmış ve son mesaj 6 Haziran 2013 (18:21) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 7 Haziran 2008, 18:26

İnci Resimleri

#1 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Denizin Göz Kamaştıran Mücevherleri: İnciler

pearloysterdp9

İnsan dünya üzerinde her nereye gözünü çevirip bakacak olsa ihtişamlı bir yaratılış, kusursuz bir tasarım ve hayret verici özelliklerle karşılaşır. Bu kitap boyunca verdiğimiz örnekler bu ihtişamın yalnızca birkaç küçük detayıdır. Allah insanlar için yeryüzünde görünümü son derece güzel olan pekçok bitki ve hayvan türü yaratmıştır. Doğadaki her detayı insanın zevk duyacağı, lezzet alacağı şekilde var etmiştir. Tüm bunlarla birlikte yeryüzünde pek çok süs eşyası da Allah tarafından yaratılarak insanların hizmetine sunulmuştur. Bu süs eşyalarından biri olan inciler ihtişamlı güzelliklerinin yanısıra, her yönden ilginç özelliklere de sahiptirler.
İncilerin oluşum aşamaları hayranlık uyandırıcıdır. İncileri genellikle inci midyesi denilen ve pek çok türü bulunan istiridyeler üretirler. Bu istiridyelerin kabuklarının dirençleri oldukça yüksektir. Açılması son derece zor olan dış kabuklarının kalsiyum karbonat esaslı olan bileşimleri birçok düşman için de caydırıcıdır. Kalsiyum karbonat maddesi aynı zamanda istiridyenin inciyi oluşturmasında da önemli rol oynamaktadır.

İstiridyeler içlerine kum, çakıl veya zarar verecek parazit organizmalar girdiğinde bundan rahatsız olurlar. Bu gibi durumlarda bir korunma yöntemi olarak bu davetsiz misafiri izole ederler ve üzerini sedefle kaplamaya başlarlar.

ostrea-edulis-wb1-600x400

İşte bu kaplama işlemi incinin oluşumundaki ilk aşamadır. İstiridyenin içine giren yabancı cisimler incilerin oluşması için bir çekirdek görevi görürler. Yıllar boyunca bu çekirdek maddenin üstü ince kalsiyum karbonat katmanlarının üst üste gelmesiyle kaplanacaktır.
PEARL-SECTION
İstiridyenin içine giren yabancı cisimler incilerin oluşması için bir çekirdek görevi görürler. Yıllar boyunca bu çekirdek maddenin üstü ince kalsiyum karbonat katmanlarının üst üste gelmesiyle kaplanacaktır.

73_1copy

Peki istiridyenin içinde sedef maddesi nasıl oluşmaktadır? İstiridyenin iç derisindeki katmanlarda sedefi oluşturan iki ana madde bulunur.

Bir katmanda inciyi meydana getiren ve "aragonite" adı verilen, kalsiyum karbonat içerikli bir mineral, diğerinde ise incideki bu aragonite maddesini bir arada tutacak olan uhu benzeri "conchiolin" maddesi bulunur. Aragonite yarı şeffaf bir madde olduğu için inciye parlaklık kazandıracaktır. Bu iki maddenin istiridye (aslında beyni bile olmayan bir et parçası) tarafından üretiliyor olması, sonra bunların biraraya gelip bir toz tanesini kaplayarak inci gibi bir güzelliği oluşturması elbette ki düşündürücüdür. İstiridyenin korunma amaçlı ürettiği inci, insanlar için estetik bir süs olarak yaratılmaktadır.

73._2copy

Allah Rahman Suresi'ndeki;
"İkisinden de inci ve mercan çıkar." (Rahman Suresi, 22)
ayetiyle incilere dikkat çekmiştir. Ayrıca Kuran'da, dünyada insanlara bir güzellik olarak sunulan incilerden cennet süslerinden biri olarak da bahsedilmektedir.

beads12mm20pearlcreammd0

İnci nasıl oluşur?
Kültür incileri, canlı istiridyelere (Akoya veya güney denizi incileri) veya midyelere (tatlı su incileri) yerleştirilen ve genellikle doğal kabuktan bir boncuk veya etli bir doku parçası olan bir küçük uyarıcıdan elde edilir. İstiridyeler veya midyeler, uyarıcıya tutunan ve 'sedef' denilen bir madde salgılar. Ortaya çıkan sedef tabakaları incileri oluşturur.

Kaç yılda elde edilir?
Bir inci elde etmek genellikle birkaç yıl sürer. Midyelerin üç yıla kadar süren olgun bir yaşa gelmesi gerekir. İncinin tam büyüklüğüne ulaşması bir üç yıl daha sürebilir. İncinin oluşmasını sağlayan doğal uyarıcı inciyi şekil bozukluğuna uğratabilir ya da istiridye hastalıktan dolayı ölebilir. Beş ila 10 yıllık bir dönemin sonuna kadar, yalnızca istiridyelerin yüzde 50'si canlı kalır. Üretilen incilerden ise yalnızca yaklaşık yüzde 5 kadarı en iyi mücevher üreticileri için yeterli kaliteye ulaşır. Başından itibaren inci yetiştiricisi, birçoğu hiçbir üretimde bulunmayacak veya ölecek olan her istiridye için 100 dolardan fazla harcama yapar.

Resim ve fotoğraf konularında uygulanan kurallar şöyledir:
 • +18 içerikte resim ve fotoğraf eklenmemelidir.
 • Daviantart.com sitesinden alınan her resim ve fotoğraf için kaynak bilgisi verilmesi zorunludur.
 • Bir mesajda en fazla 3 adet resim/fotoğraf olmalıdır.
 • Eklenecek olan her resim/fotoğraf mesajına konu başlığı girilmelidir.
 • Yukarıda belirtilen kurallara uygunluk göstermeyen bütün resim/fotoğraf ekleri silinecektir.
Sponsorlu Bağlantılar
Son Düzenleyen Mira; 23 Ocak 2013 @ 18:09. Sebep: Güncellendi.
Rapor Et
Eski 9 Haziran 2008, 03:03

İnci Resimleri

#2 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
inci2ms5
Rapor Et
Eski 9 Haziran 2008, 07:12

İnci Resimleri

#3 (link)
Bia
Ziyaretçi
Bia - avatarı
inci

incipp1

İnci, sedef yapısında olup %92 kalsiyum karbonat ihtiva eder. Sıcak ve ılıman bölge denizlerde yaşıyan yumuşakçalarda rastlanır. Günümüzde içinde inci meydana gelen yumuşakçalar yetiştirilerek, kültür inci üretimi önem kazanmıştır. Kültürle 3-7 yılda elde edilen bu inciler tabiilerinden ayrılmamakta, gerçek inciye benzediği kabul edilmektedir.

Rapor Et
Eski 10 Haziran 2008, 17:04

İnci Resimleri

#4 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
102864
Rapor Et
Eski 10 Haziran 2008, 19:35

İnci Resimleri

#5 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Tarihi ve Güzel Bir Efsane

780712pearldc8

Güney Çin Denizinin Eski Adalarında Renkli İnciler, İstiridyeler İçinde Doğumu Bekler.

Ve Yaşını Almış Yerliler Der Ki:

"Bir İnci İçinde Sihrin Gücünü Gizler."

Ve Her Kim Ki Açarsa O İstiridyeyi, Tüm Güzel Rüyaları Gerçeğe Döner.

Önce Bir Dilek Dileyin ve Ardından İstiridyenizi Açın.

SONUCU GÖRÜNCE ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ!

Her Değişik Renk Bir Duyguyu İfade Eder
 • Beyaz inci: Sağlığı
 • Krem inci: Mutluluğu
 • Şeftali inci: Aşkı
 • Mor inci: Serveti
 • Siyah inci: Bilgeliği temsil eder
naturalpearlthumbci6
Son Düzenleyen Mira; 23 Ocak 2013 @ 18:11. Sebep: Düzenlendi.
Rapor Et
Eski 10 Haziran 2008, 19:38

İnci Resimleri

#6 (link)
bal gibi
arwen - avatarı
showletterboxbbulkmsgidkc0
Rapor Et
Eski 10 Haziran 2008, 22:32

İnci Resimleri

#7 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
incibitmis
Rapor Et
Eski 11 Haziran 2008, 00:14

İnci Resimleri

#8 (link)
Sedef 21
Ziyaretçi
Sedef 21 - avatarı
melo_pearl_133pt60cts
Rapor Et
Eski 11 Haziran 2008, 00:25

İnci Resimleri

#9 (link)
bal gibi
arwen - avatarı
pearl
Rapor Et
Eski 11 Haziran 2008, 00:38

İnci Resimleri

#10 (link)
bal gibi
arwen - avatarı
inci7.5mm
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.236 saniyede (77.71% PHP - 22.29% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 01:14
 • YASAL BİLGİ

 • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
 • » Site ve Forum Kuralları
 • » Gizlilik Sözleşmesi