Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Güvercin Resimleri

Gösterim: 590433 | Cevap: 204
GÜLGECELER
27 Haziran 2008 23:41   |   Mesaj #1   |   
GÜLGECELER - avatarı
Ziyaretçi

Güvercin Resimleri

Güvercinlerin Dünyası

Kuluçkaya yatmış olan bir kuşun, belirli aralıklarla yumurtalarını çevirmesinin nedeni nedir?
Kuşlarda kuluçkaya yatma, vücut ısısı yardımıyla yumurta içindeki embriyo gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olur. Karnın alt kısmında, kuluçka bölgesi adı verilen ve kuluçka zamanında tüyleri dökülen bölgedeki kılcal damarlardan yumurtaya geçirilen ısı, embriyonun gelişim sürecini tamamlamasında önemli rol oynar. Çoğu kuş türünde, kuluçka esnasında yumurtaların çevrilmesi davranışı görülür. Bunu, vücuttan yumurtaya geçen ısının ve yumurta içeriğindeki besin maddesinin (yolk), yumurta içerisinde homojen (eşit) bir şekilde dağılmasını sağlamak amacıyla yaparlar. Ayrıca embriyonun gelişim sürecinde, doku farklılaşması için gerekli olan hücre göçlerinde yerçekiminin etkisi vardır. Yumurtanın çevrilmesi sayesinde, yerçekimi etkisi de düzgü;n bir şekilde dağıtılarak, hücre göçünün seyrine de yardımcı olunur.

Göçmen kuşlar neden " V " şeklinde giderler?
Bazı kuşlar, göç sırasında binlerce km uçarlar. Bu kadar uzağa gidebilmek için, kuşların enerjilerini olabildiğince etkin biçimde kullanmaları gerekir. Bazı göçmen kuş sürüleri uçarken V şeklini alırlar. Bu sayede, arkadaki kuşlar daha az hava sürtünmeyle karşılaşırlar ve %70'e varan oranda enerji tasarrufu sağlamış olurlar. Doğal olarak, en başta uçan kuş en fazla enerjiyi harcar. Buna bir çözüm olarak, sürüdeki kuşlar sürekli yer değiştirirler. Yani, önde uçan kuş yorulduğunda arkaya geçer.

Güvercinler neden takla atar?
Güvercinlerde iki farklı nedenle görülen, iki farklı tip takla var. Bunlardan ilki, havada uçarken hafifçe yan dönme şeklinde görülen ve aslında güvercinlerle beslenen gökdoğan gibi yırtıcı kuş türlerine karşı kazanılmış olan bir savunma uyumu. Bu, doğal olarak artık genlerine yerleşmiş ve bir yaşam biçimi haline gelmiş bir özellik. Taklacı güvercin olarak bilinen ırklarda görülen takla davranışı da, bu şekilde bir uyum olarak kazanılmış ve ırk özelliği haline gelmiş. Diğeriyse, vitamin eksikliği ya da bir virüs nedeniyle ortaya çıkabilen, beyine giden sinir hücrelerinin üzerini kaplayan myelin kılıfın erimesine neden olan ve havalanırken ya da uçarken denge kaybı nedenli takla atma, yürürken daireler çizme, başın arkaya doğru yatması (stargazing: yıldız sayma) gibi belirtilerle kendini gösteren hastalık. Bu takla zaten diğerinden belirgin olarak ayrılıyor ve sıklıkla hayvanların kontrollü bir şekilde beslenmesiyle iyileştirilebiliyor.

Kuşlar uyurken niye ayaklarını yukarı çekerler?
Bazı kuşların uyurken bir bacaklarını gövdelerine doğru çekmelerinin nedeni bu hareketin kuşun vücudundan ısı kaybını önlemesi olarak açıklayabiliriz. Kuşların bacakları üzerinde tüyler bulunmadığı için bu açık bölgelerden ısı kaybı oldukça yüksek olabiliyor. Zaten dikkat edilirse kuşların uyuma sırasında vücut yüzeylerini olabildiğince küçültecek bir şekil aldıklarını, örneğin bacaklarını gövdeye doğru çekmenin yanı sıra başlarını da iyice gövdelerine gömdüklerini gözlemleyebiliriz.

Güvercinler havada nasıl yön bulur?
Posta güvercinleri yön bulma konusunda olağanüstü yetenekleriyle biliniyor. Ancak yeni bir araştırma, güvercinlerin de yön belirlerken bazen insanlar gibi yolları izlediklerini ortaya koyuyor.
Oxford üniversitesi'nden Tim Guilford ve Dora Biro, üç yıl süreyle Oxford'daki güvercinleri izledi. İsviçreli ve İtalyan meslektaşlarının geliştirdikleri çok küçük GPS sistemlerini güvercinler üzerine yerleştirdiler. Guilford, 'kuşların en az enerji harcayacakları royayı kullanacaklarını tahmin ediyorduk' diyor. 'Ve bunu yaparken hangi coğrafi oluşumları referans olarak alacaklarını merak ediyorduk.'
Çalışmanın sonucu şaşırtıcıydı. Güvercinler, eve 10 km. kala güneşin gökyüzündeki konumu veya dünyanın manyetik alanı gibi yöntemlerden daha az yararlanıyorlardı.
Bunun yerine karayolu, demiryolu, nehir gibi yeryüzündeki belirgin ve düz işaretleri izleyerek -hatta bazı durumlarda yolu uzatarak- hedefe ulaşıyorlardı. Guilford, 'çok komikti' diyor. 'Gözlemlediğimiz bir güvercin karayolunu takip ederek bir göbeğe geldi ve anayollardan birine saptı. Daha sonra ikinci bir göbekten tekrar döndü. Diğer güvercinler ise Thames Nehri'ni takip etti ve ancak köprüye ulaştıklarında dönüş yaptılar.'
Guilford, düz ve ezberlenen bir rotaya sadık kalarak hedefe varmanın daha güvenilir ve kolay olabileceğini söylüyor. 'Yön bulmaya çalışırken aynı şeyleri yaptığımı düşündüğümde çok güldüm.'

Resim ve fotoğraf konularında uygulanan kurallar şöyledir:
  • +18 içerikte resim ve fotoğraf eklenmemelidir.
  • Daviantart.com sitesinden alınan her resim ve fotoğraf için kaynak bilgisi verilmesi zorunludur.
  • Bir mesajda en fazla 3 adet resim/fotoğraf olmalıdır.
  • Eklenecek olan her resim/fotoğraf mesajına konu başlığı girilmelidir.
  • Yukarıda belirtilen kurallara uygunluk göstermeyen bütün resim/fotoğraf ekleri silinecektir.
bi quan bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Mira; 16 Ocak 2013 23:32. Sebep: Güncellendi.
GÜLGECELER
28 Haziran 2008 00:05   |   Mesaj #2   |   
GÜLGECELER - avatarı
Ziyaretçi
İnsanın ve güvercinlerin görüş açısı kaç derecedir?
İnsanların görüş alanı, toplam 180°. Ancak, binokular görüş denilen iki gözün görüş alanlarının çakışmasıyla ortaya çıkan alan 120°. Köpeklerde ve kedilerde toplam görüş alanı 150°, binokular görüş alanı 85°. Gözleri, başın iki yanında bulunan hayvanlarda toplam görüş alanı artmasına karşın binokular görüş alanı azalıyor. Atlarda toplam görüş alanı 350°, binokular görüş alanı 65°, güvercinlerde toplamda görüş alanı 300°-340°, binokular görüş alanı 20° - 30°. Belki de en şaşırtıcı olan, kafasını 200° çevirebilen baykuşların binokular görüş alanının az, 70° olması. Baykuşların toplamda görüş alanı 110°’dir.

***
Mucizelerin ta Kendisi: Kuşlar

Okyanusun ortasında yapayalnız, yön bulmaya çalışıyorsun, yıldızlara bak, kuzey yıldızını bul en çok parlayanı olacaktı, hangisi, tanrım.... okyanusta yıldızların hepsi birden ne çok parlıyor, afrika ne yönde acaba?? Göç, kuşlara özgü mucizelerden yalnızca biri, kuşların dünyası mucizelerle doludur, onlar binlerce kilometreyi ellerinde pusula olmadan , bu konuda herhangi bir eğitim almadan aşar ve dünyanın ücra köşesinde bir yıl önce bıraktıkları bir yuvayı elleriyle koymuş gibi bulurlar. Yerleşik insan yaşamı ile karşılaştırıldığında kuşlarınki kompleks bir yaşam biçimidir. Plastik bir okul cetveli büyüklüğündeki Kuzey Sumrusu (Sterna paradisaea) göç sırasında o küçücük gövdesine sığdırdığı enerji ile 36.000 km yol kateder. Leylek ve benzeri büyük kuşlar ise uzun mesafeleri aşmak için termallerden (ılık hava akımları) yararlanırlar, termaller sadece karalar üzerinde oluştuğundan leylekler denizüstü geçişleri az olan yolları seçerler. Bu yüzden göç eden binlerce Leyleğin (Ciconia ciconia) İstanbul Boğazı üzerinden geçtiğini görebilirsiniz, böyle muhteşem bir göçe şahit olmak, “leyleği havada gördü” deyişini anlamsız kılabilir. Deniz üzerinde güçlü termaller bulunmadığından albatroslar gibi süzülen kuşlar dalgaların ve havanın yarattığı rüzgarları kullanarak ilerlerler, 9 kg lık bir albatros vücut ağırlığının sadece %1 ini kullanarak ve kanat çırpmaksızın bu şekilde 100 km süzülebilir.

***
Bir Mucize Nuh Tufanı

Eski Ahit’te yer alan efsanelerden biri, Hazreti Nuh ve tufandan bahseder. Yarattığı ademoğlunun yeryüzüne kötülük tohumları saçtığını gören Tanrı, onu bir tufanla cezalandırmaya karar verir. Ve Hazreti Nuh’a bir gemi yapmasını, bu gemiye her temiz hayvandan erkek ve dişi yedişer, her temiz olmayan hayvandan erkek ve dişi ikişer ve kuşlardan da erkek ve dişi yedişer tane almasını söyler. Ardından büyük tufan başlar, Hazreti Nuh ve gemisindeki canlılar hariç, yeryüzü üzerinde yaşayan her şey silinir. Tufan durulduğu zaman Hazreti Nuh, suların çekilip çekilmediğini anlamak için geminin penceresinden bir güvercin salar. Sular çekilmediği için güvercin gemiye döner. Hz. Nuh, yedi gün sonra güvercini tekrar salar. Güvercin bu sefer, ağzında yeni koparılmış zeytin yaprağıyla gelir. O zaman Nuh, suların yeryüzünden çekildiğini anlar. Ağzında zeytin yaprağı tutan "güvercin, o günden bu güne, ümidin ve barışın simgesi olur." Tufanın yok edici gücüne karşı direnen zeytin ağacı ise ölümsüzlüğün.

Yahudilikte geçen bu hikayenin kahramanı güvercin, İslam dininde, Nuh Peygamber'e tufanın sona erdiğini bildiren zeytin dalını getiren güvercin olarak yer alır. Vaftizci Yahya tarafından vaftiz edilen İsa'nın omzuna Tanrı bir güvercin olarak konar. Hz.Muhammet'i saklandığı mağaranın önünde yuva yaparak, Kureyşliler'e yakalanmaktan kurtaran da güvercindir; Kısacası dinler tarihinin tümünde ve Anadolu coğrafyasında güvercin en önemli figürlerden biridir.bi quan bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Mira; 16 Ocak 2013 23:40. Sebep: Düzenlendi.
GÜLGECELER
28 Haziran 2008 03:22   |   Mesaj #3   |   
GÜLGECELER - avatarı
Ziyaretçi
poster1hq2
bi quan bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Mira; 16 Ocak 2013 23:53. Sebep: Hizalandı.
GÜLGECELER
28 Haziran 2008 04:26   |   Mesaj #4   |   
GÜLGECELER - avatarı
Ziyaretçi

get82007bof3dcomzvhq9w0hq3

075786011765439nx2
bi quan bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Mira; 16 Ocak 2013 23:33. Sebep: Ortalandı.
1 Temmuz 2008 17:27   |   Mesaj #5   |   
arwen - avatarı
VIP bal gibi
ist

158697
32.169 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 04-11-2005
wwwresimcitycom guvercin resimleri 2
HayLaZ61, Keten Prenses, GÜLGECELER ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
6 Temmuz 2008 01:31   |   Mesaj #6   |   
arwen - avatarı
VIP bal gibi
ist

158697
32.169 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 04-11-2005
guvercin1re4
Keten Prenses, GÜLGECELER ve bi quan bu mesajı beğendi.
Magnifique
6 Temmuz 2008 01:43   |   Mesaj #7   |   
Magnifique - avatarı
Ziyaretçi
guvercin
arwen, Keten Prenses, GÜLGECELER ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Mira; 16 Ocak 2013 23:10. Sebep: Ortalandı.
Magnifique
6 Temmuz 2008 02:55   |   Mesaj #8   |   
Magnifique - avatarı
Ziyaretçi
b 139416 guvercin
arwen ve GÜLGECELER bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Mira; 16 Ocak 2013 23:10. Sebep: Ortalandı.
Magnifique
6 Temmuz 2008 18:35   |   Mesaj #9   |   
Magnifique - avatarı
Ziyaretçi
acizm1988 acizm1988 acizm1988 guvercin
GÜLGECELER bu mesajı beğendi.
Blue Blood
6 Temmuz 2008 22:02   |   Mesaj #10   |   
Blue Blood - avatarı
Ziyaretçi
guvercin
arwen, DreamLiKe, Elçin ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Güvercin Resimleri benzer konular

Güvercin Irkları
Tüm Güvercin Irkları, Yaygın Güvercin Irkları MsXLabs.org http://www.bandirmaguvercin.org.tr/images/adana.jpg ADANA Dünyada tanındığı ad: Adana - Dewlap, Wamnentauben Verilen yerel adlar: Cins, Yerli, Töme, Tartaç Türkiye'de yetiştirildikleri yöre: Adana, Mersin ve çevreleri...
Forum: Zooloji Cevap: 0
Son Mesaj: 7 Mayıs 2014 10:20
Güvercin (Columbidae)
Güvercinler Columba livia, güvercinler ve kumruları içeren ailede 300’den fazla tür bulunur, az bir eforla yetiştirilebilen dayanıklı hayvanlardır. Yetiştirildikleri bölgelerin dışındaki farklı iklimlerde yaşamlarını sürdürebilirler ve genellikle kilometre karelerce bir uçuş alanına...
Forum: Hayvan Türleri Cevap: 2
Son Mesaj: 23 Temmuz 2012 13:26
Güvercin Deliği İlkesi (Güvercin Yuvası Prensibi)
Güvercin Deliği İlkesi Matematikte Güvercin Deliği İlkesi (en: Pigeonhole Principle)ya da çekmece ilkesi ya da Dirichlet kutu (çekmece) ilkesi, çok basit bir ilke olmasına karşın bu ilkeyi kullanarak ispatlanabilecek ilişkiler çok ilginç olabilir. Bu ilke tam olarak şunu der: N ve k pozitif...
Forum: Matematik Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Mayıs 2009 01:51
Güvercin Deliği İlkesi ile Güvercin Yuvası İlkesi birbirinden farklı mıdır?
Güvercin Deliği İlkesi ve Guvercin Yuvası İlkesi olarak anılan prensip aynı teorem midir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Mayıs 2009 01:39
Buhara Güvercin
Buhara Güvercin Tıknaz , dolgun göğüslü , alçak duruşlu bir vücut şekline sahiptir.Güçlü ve geniş bir kafaya sahiptir. Boyna doğru uzanan arka tepe ve alın kısmı kafanın önünü ve gagayı kapatacak şekilde yuvarlak bir tepe olmak üzere iki ayrı tepesi bulunur.ayakları uzun paçalıdır.Göz rengi...
Forum: Hayvan Türleri Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Kasım 2008 16:53
 
Sayfa 0.393 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu