Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Karınca Resimleri

Gösterim: 61014 | Cevap: 140
 • karinca ile ilgili gorseller
 • karinca resmi
 • karincalarin resimleri
NihLe
17 Kasım 2005 18:34   |   Mesaj #1   |   
NihLe - avatarı
Ziyaretçi

Karınca Resimleri

Karıncalar (Hymenoptera)

Bir erkek ve bir dişi bireyden oluşan karınca topluluğu, kısa zamanda bir çiftten, binlerce bireye ulaşır. Hızla çoğalmalarına rağmen, 300 milyon yıllık bir deneyim ile, alt yapısı tüm gereksinmeleri karşılayacak şekilde oluşturulmuş yerleşim birimleri içinde, bireysel çıkarcılıktan uzak bir toplumsal yaşam sürdürmeyi başarırlar.
Karınca dünyası çoğunlukla yeraltında oluşturulur. Bazı türler ise yuvalarını toprak yüzeyinde veya ağaçlarda kurarlar. Galerilerden oluşan yeraltı kentlerinde, kanatları artık yaşamsal etkinliklerine bir yarar sağlayamayacığı için, koloniler kanatsız bireylerden oluşur. Nüfus artışı sonucu yeni kentler kurma aşamasına gelindiğinde, kanatlı ve cinsiyetli bireyler oluşmaya başlar. Bu bireyler yeni kentler kurmak için yuvalarını terk ederek çiftleşme uçuşuna giderler. Çiftleşme uçuşuna diğer yuvalardan gelen bireyler de katılınca bir göç başlar. Bazı karınca türlerinde birbirlerini bulan çiftler havada, diğerleri ise çiftleşme uçuşunun bitiminde yere konduktan sonra çiftleşirler. Döllenmeden sonra dişi karınca, diğer deyişle kraliçe, kolonisini kurmaya hazırdır. Erkek karınca ise, kraliçenin ömrü boyunca vereceği yumurtaların döllenmesi için gerekli spermin tamamını ona aktarıp, görevini yerine getirdikten kısa bir süre sonra ölür.
Kraliçe, kuracağı yeni kentin temellerini atmak amacıyla uygun bir yer arayıp bulduğunda, kanatlarını atar. Kent başlangıçta kraliçenin ilk yavrularının gelişmesini sağlayacak olan küçücük bir odadan ibarettir. Bu odacığı hazırlayan kraliçe, yumurtalarını bırakmaya başlar ve 6-8 hafta içerisinde kraliçeye yardımcı olacak işçi karıncalar gelişir. Kraliçe, işçi bireylerin büyümesini sağlamak için kendi vücut salgılarını kullanır. Bu nedenle zaman içinde vücudundaki yağların %73’ünü, proteinin ise %61’ini yitirir. Tamamı kraliçenin kız çocuklarından oluşan işçi bireyler kentin kurulması için gerekli görevleri üstlenince, kraliçe sadece yumurtlama işlevini yüklenir. İşçi bireyler, koloni büyüdükçe birbirine düzenli galerilerle bağlı olan özel amaçlı yeni odalar yaparlar.
Bunlar, yumurtaların gelişmesi için yapılan kuluçka odaları, yavruların beslendiği kreşler, besinlerin depolandığı kilerler ve hatta mantar üretiminin yapıldığı bahçelerdir.
Koloni büyüdükçe işçi bireyler işbölümü yaparlar. Genç ve deneyimsiz olanlar kentin temizliğini ve yavruların bakımını üstlenirken, deneyimli ve yaşlı olanlar kent dışına çıkarak besin sağlama ve avcılık görevini üstlenirler. Toplanan besinler yuvaya taşınır ve gereği yerine getirilmek üzere diğer işçilere teslim edilir. Kraliçe zaman zaman yalnızca yavrularının yemesi için özel yumurtalar da bırakır. Belki besin azlığı belki de dengeli beslenme nedeniyle bırakılan bu yumurtalar, işçi bireyler tarafından hiç şaşılmaksızın, kuluçka odalarına götürülmek yerine yavrularına besin olarak sunulur.
Karıncaların, sosyal yaşamları içinde etkili bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmelerinin nedeni, tüm koloninin tek bir organizma gibi çalışmasını sağlayan iletişim yollarıdır. Karıncalarda, koku, görme ve dokunma gibi iletişim yollarından en etkilisi koku, yani kimyasal etkileşimdir. Bazı kimyasal maddelerin bazı bireyler tarafından salgılanıp diğer bireyler tarafından algılanmaması sonucu, birbirleriyle kolay ve etkin bir şekilde haberleşirler. Karınca katarlarının hem düz bir doğrultuda gidip gelebilmelerinin, hem de besin bulduktan sonra kaybolmadan yuvalarına dönebilmelerinin nedeni bu kimyasal izlerdir.
Aynı kentte yaşayan bireyler arasında hiç çekişme olmamasına rağmen, dışarıdan gelebilecek bir saldırı karşısında, işçi karıncalar kurdukları düzeni sağlamak için birer savaşçıya dönüşürler.
Hepsi birbiriyle kardeş ve aynı annenin kızları olan karınca dünyasında, belirli bir aşamaya gelindiğinde, yuvalarından bazıları erkek ve dişi bireylere dönüşmeye başlar. Bu yavrular, yine bireysel çıkarcılıktan ve çekişmeden uzak, altyapısı sağlam yeni bir sosyal yaşamın ve yeni kentlerin müjdecisidir.


Resim ve fotoğraf konularında uygulanan kurallar şöyledir:

 • +18 içerikte resim ve fotoğraf eklenmemelidir.
 • Daviantart.com sitesinden alınan her resim ve fotoğraf için kaynak bilgisi verilmesi zorunludur.
 • Bir mesajda en fazla 3 adet resim/fotoğraf olmalıdır.
 • Eklenecek olan her resim/fotoğraf mesajına konu başlığı girilmelidir.
 • Yukarıda belirtilen kurallara uygunluk göstermeyen bütün resim/fotoğraf ekleri silinecektir.
Patron bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Mira; 20 Ocak 2013 23:57. Sebep: Güncellendi.
Blue Blood
11 Mart 2006 20:18   |   Mesaj #2   |   
Blue Blood - avatarı
Ziyaretçi
Bir Karıncayı hiç bu kadar yakından gördünüz mü?


Patron bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen NihLe; 12 Eylül 2006 17:23.
Blue Blood
21 Mayıs 2006 08:03   |   Mesaj #3   |   
Blue Blood - avatarı
Ziyaretçi
arwen, Pollyanna, JéLLyßon ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
Ebru_975
21 Temmuz 2006 12:13   |   Mesaj #4   |   
Ebru_975 - avatarı
Ziyaretçi
kamyon, JéLLyßon ve Patron bu mesajı beğendi.
Blue Blood
15 Ağustos 2006 00:22   |   Mesaj #5   |   
Blue Blood - avatarı
Ziyaretçi
Pollyanna, Blue Blood, JéLLyßon ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
zeki hoca
14 Eylül 2006 23:21   |   Mesaj #6   |   
zeki hoca - avatarı
Ziyaretçi
JéLLyßon ve Patron bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen asla_asla_deme; 17 Nisan 2007 15:09.
Mystic@L
16 Eylül 2006 14:24   |   Mesaj #7   |   
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi

Patron bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Mira; 20 Ocak 2013 23:15.
venüsün_kızı
16 Eylül 2006 15:33   |   Mesaj #8   |   
venüsün_kızı - avatarı
Ziyaretçi
BARIŞ ve Patron bu mesajı beğendi.
Mystic@L
19 Eylül 2006 20:51   |   Mesaj #9   |   
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
BARIŞ, JéLLyßon ve Patron bu mesajı beğendi.
Blue Blood
22 Eylül 2006 11:25   |   Mesaj #10   |   
Blue Blood - avatarı
Ziyaretçi
BARIŞ ve Patron bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Karınca Resimleri benzer konular

Etiketler:
 • karinca ile ilgili gorseller
 • karinca resmi
 • karincalarin resimleri
Karınca (Formicidae)
Karınca (Formicidae) MsXLabs.org Karınca, zarkanatlılardan (Hymenoptera), toplu olarak yaşayan, yuvaları toprağın altında olan ve birçok türü bulunan böceklerin genel adıdır. Böcekler içinde toplumsal açıdan en gelişmişlerden biri olan karıncalar, son derece iyi örgütlenmiş bir düzen içinde,...
Forum: Hayvan Türleri Cevap: 5
Son Mesaj: 7 Ağustos 2012 21:04
Karınca Nedir?
1 . Zar kanatlılardan, toplu olarak yaşayan, yuvaları toprağın altında olan ve birçok türü bulunan böceklerin genel adı (Formica). 2 . Madenlerde, döküm sırasında arada hava kalmasından veya pastan ileri gelen ufak boşluk.
Forum: X-Sözlük Cevap: 6
Son Mesaj: 3 Mart 2012 12:37
Garaj - Karınca
Karınca Hatırlarım boş geçen o günleri Birşey yapmadan dolanmayı Hayatı takmadan bildiğimiz gibi yaşamayı Şimdi herşey yalan Dostlarım oyuncak düşmanlarım Hazinen büyük olsa da neye yarar en sonunda karınca kararınca...
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 29 Ağustos 2009 01:32
Atom Karınca
Atom Karınca http://www.cartonionline.com/TV/boing/marzo/Atom%20Ant_min.jpg Atom Karınca (İng: Atom Ant) Hanna-Barbera tarafından 1965 yılında yaratılan çizgi film karakteri ve aynı adlı serinin adı. Atom Karınca şehir halinde bir karınca kolonisinde yaşamakta ve kötülerle mücadele ederken...
Forum: Hayali Karakterler Cevap: 2
Son Mesaj: 6 Nisan 2008 20:59
Karınca Yuvası
Karınca Yuvası Kerem eşini yeni kaybetmiştir. 5 ve 6 yaşlarında Selen ve Berk adında iki çocuğu vardır. Kerem eşini kaybettikten sonra, bir ay kadar çocuklarına ailelerinin de yardımıyla bakar. Ailesi çocukları alıp, bakma teklifinde bulunsa da, Kerem evini dağıtmak, çocuklarından ayrı kalmak...
Forum: TV Dizileri Cevap: 1
Son Mesaj: 21 Şubat 2007 00:55
 
Sayfa 0.350 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu