Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Karınca Resimleri

Bu konu Doğadan Manzaralar forumunda NihLe tarafından 17 Kasım 2005 (18:34) tarihinde açılmıştır.
57755 kez görüntülenmiş, 139 cevap yazılmış ve son mesaj 29 Temmuz 2013 (23:05) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 17 Kasım 2005, 18:34

Karınca Resimleri

#1 (link)
NihLe
Ziyaretçi
NihLe - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Karıncalar (Hymenoptera)

Bir erkek ve bir dişi bireyden oluşan karınca topluluğu, kısa zamanda bir çiftten, binlerce bireye ulaşır. Hızla çoğalmalarına rağmen, 300 milyon yıllık bir deneyim ile, alt yapısı tüm gereksinmeleri karşılayacak şekilde oluşturulmuş yerleşim birimleri içinde, bireysel çıkarcılıktan uzak bir toplumsal yaşam sürdürmeyi başarırlar.
Karınca dünyası çoğunlukla yeraltında oluşturulur. Bazı türler ise yuvalarını toprak yüzeyinde veya ağaçlarda kurarlar. Galerilerden oluşan yeraltı kentlerinde, kanatları artık yaşamsal etkinliklerine bir yarar sağlayamayacığı için, koloniler kanatsız bireylerden oluşur. Nüfus artışı sonucu yeni kentler kurma aşamasına gelindiğinde, kanatlı ve cinsiyetli bireyler oluşmaya başlar. Bu bireyler yeni kentler kurmak için yuvalarını terk ederek çiftleşme uçuşuna giderler. Çiftleşme uçuşuna diğer yuvalardan gelen bireyler de katılınca bir göç başlar. Bazı karınca türlerinde birbirlerini bulan çiftler havada, diğerleri ise çiftleşme uçuşunun bitiminde yere konduktan sonra çiftleşirler. Döllenmeden sonra dişi karınca, diğer deyişle kraliçe, kolonisini kurmaya hazırdır. Erkek karınca ise, kraliçenin ömrü boyunca vereceği yumurtaların döllenmesi için gerekli spermin tamamını ona aktarıp, görevini yerine getirdikten kısa bir süre sonra ölür.
Kraliçe, kuracağı yeni kentin temellerini atmak amacıyla uygun bir yer arayıp bulduğunda, kanatlarını atar. Kent başlangıçta kraliçenin ilk yavrularının gelişmesini sağlayacak olan küçücük bir odadan ibarettir. Bu odacığı hazırlayan kraliçe, yumurtalarını bırakmaya başlar ve 6-8 hafta içerisinde kraliçeye yardımcı olacak işçi karıncalar gelişir. Kraliçe, işçi bireylerin büyümesini sağlamak için kendi vücut salgılarını kullanır. Bu nedenle zaman içinde vücudundaki yağların %73’ünü, proteinin ise %61’ini yitirir. Tamamı kraliçenin kız çocuklarından oluşan işçi bireyler kentin kurulması için gerekli görevleri üstlenince, kraliçe sadece yumurtlama işlevini yüklenir. İşçi bireyler, koloni büyüdükçe birbirine düzenli galerilerle bağlı olan özel amaçlı yeni odalar yaparlar.
Bunlar, yumurtaların gelişmesi için yapılan kuluçka odaları, yavruların beslendiği kreşler, besinlerin depolandığı kilerler ve hatta mantar üretiminin yapıldığı bahçelerdir.
Koloni büyüdükçe işçi bireyler işbölümü yaparlar. Genç ve deneyimsiz olanlar kentin temizliğini ve yavruların bakımını üstlenirken, deneyimli ve yaşlı olanlar kent dışına çıkarak besin sağlama ve avcılık görevini üstlenirler. Toplanan besinler yuvaya taşınır ve gereği yerine getirilmek üzere diğer işçilere teslim edilir. Kraliçe zaman zaman yalnızca yavrularının yemesi için özel yumurtalar da bırakır. Belki besin azlığı belki de dengeli beslenme nedeniyle bırakılan bu yumurtalar, işçi bireyler tarafından hiç şaşılmaksızın, kuluçka odalarına götürülmek yerine yavrularına besin olarak sunulur.
Karıncaların, sosyal yaşamları içinde etkili bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmelerinin nedeni, tüm koloninin tek bir organizma gibi çalışmasını sağlayan iletişim yollarıdır. Karıncalarda, koku, görme ve dokunma gibi iletişim yollarından en etkilisi koku, yani kimyasal etkileşimdir. Bazı kimyasal maddelerin bazı bireyler tarafından salgılanıp diğer bireyler tarafından algılanmaması sonucu, birbirleriyle kolay ve etkin bir şekilde haberleşirler. Karınca katarlarının hem düz bir doğrultuda gidip gelebilmelerinin, hem de besin bulduktan sonra kaybolmadan yuvalarına dönebilmelerinin nedeni bu kimyasal izlerdir.
Aynı kentte yaşayan bireyler arasında hiç çekişme olmamasına rağmen, dışarıdan gelebilecek bir saldırı karşısında, işçi karıncalar kurdukları düzeni sağlamak için birer savaşçıya dönüşürler.
Hepsi birbiriyle kardeş ve aynı annenin kızları olan karınca dünyasında, belirli bir aşamaya gelindiğinde, yuvalarından bazıları erkek ve dişi bireylere dönüşmeye başlar. Bu yavrular, yine bireysel çıkarcılıktan ve çekişmeden uzak, altyapısı sağlam yeni bir sosyal yaşamın ve yeni kentlerin müjdecisidir.

44139297lu

Resim ve fotoğraf konularında uygulanan kurallar şöyledir:

 • +18 içerikte resim ve fotoğraf eklenmemelidir.
 • Daviantart.com sitesinden alınan her resim ve fotoğraf için kaynak bilgisi verilmesi zorunludur.
 • Bir mesajda en fazla 3 adet resim/fotoğraf olmalıdır.
 • Eklenecek olan her resim/fotoğraf mesajına konu başlığı girilmelidir.
 • Yukarıda belirtilen kurallara uygunluk göstermeyen bütün resim/fotoğraf ekleri silinecektir.
Sponsorlu Bağlantılar
Son Düzenleyen Mira; 20 Ocak 2013 @ 23:57. Sebep: Güncellendi.
Etiketler:
 • karinca ile ilgili gorseller
 • karinca resmi
 • karincalarin resimleri
 • karincalarla ilgili gorseller
Benzer Konular:
Rapor Et
Eski 11 Mart 2006, 20:18

Karınca Resimleri

#2 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Bir Karıncayı hiç bu kadar yakından gördünüz mü?


karncalar6ud
Son Düzenleyen NihLe; 12 Eylül 2006 @ 17:23.
Rapor Et
Eski 21 Mayıs 2006, 08:03

Karınca Resimleri

#3 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
1495516569df5622c7do0ra
Rapor Et
Eski 21 Temmuz 2006, 12:13

Karınca Resimleri

#4 (link)
Ebru_975
Ziyaretçi
Ebru_975 - avatarı
50950268am
Rapor Et
Eski 15 Ağustos 2006, 00:22

Karınca Resimleri

#5 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
7736ds1
Rapor Et
Eski 14 Eylül 2006, 23:21

Karınca Resimleri

#6 (link)
zeki hoca
Ziyaretçi
zeki hoca - avatarı
Aenictus1
Son Düzenleyen asla_asla_deme; 17 Nisan 2007 @ 15:09.
Rapor Et
Eski 16 Eylül 2006, 14:24

Karınca Resimleri

#7 (link)
Mystic@L
Ziyaretçi
Mystic@L - avatarı
231636

karinca55


Son Düzenleyen Mira; 20 Ocak 2013 @ 23:15.
Rapor Et
Eski 16 Eylül 2006, 15:33

Karınca Resimleri

#8 (link)
venüsün_kızı
Ziyaretçi
venüsün_kızı - avatarı
243562
Rapor Et
Eski 19 Eylül 2006, 20:51

Karınca Resimleri

#9 (link)
Mystic@L
Ziyaretçi
Mystic@L - avatarı
karincakardes
Rapor Et
Eski 22 Eylül 2006, 11:25

Karınca Resimleri

#10 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
imperiaflex000oo0
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.197 saniyede (74.79% PHP - 25.21% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 06:57
 • YASAL BİLGİ

 • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
 • » Site ve Forum Kuralları
 • » Gizlilik Sözleşmesi