Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yılan Resimleri

Gösterim: 860.168 | Cevap: 186
Blue Blood
19 Temmuz 2006 22:13   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Yılan Resimleri

Sürüngenler - Yılanlar (Squamata)Vücutlarını örten boynuzsu tabakanın kalınlaşmasından pulları meydana gelmiştir. Bu sayede vücuttaki suyun buharlaşma ile kaybı önlenmiş olur. Vücutlarını örten pulların şekli ve rengi sınıflandırmada önemli rol oynar. Salgı bezleri olmadığından derileri daima kurudur. Büyümeye mani olduğu için zaman zaman deri değiştirirler.
Dişler besini tutmaya yarar ve geriye doğru yatıkçadır. Zehirli yılanlarda ön çenede uzun oluklu zehir dişleri de vardır. Bunlarda tükrük bezleri, zehir bezine dönüşmüştür. Yürekleri üç gözlüdür. Yarım bir zar ile kısmen ayrılmış olan karıncıkta karışık kan bulunur. Vücutlarında da karışık kan dolaşır. Güneşin altında yatarak vücutlarını sıcak kayalara temas ettirerek, vücut ısılarını yükseltirler. Sonbaharda, kuytu yerlere çekilerek kışı hareketsiz ve uyuşuk olarak geçirirler. İlkbaharda, kış uykusundan uyanınca tekrar ortalıkta görünmeye başlarlar.
Canlı hayvan avlayarak beslenirler. Böcek, karınca yiyenleri olmakla beraber, fare gibi kemirgenlerin baş düşmanıdırlar. Boa ve piton gibi büyükleri avlarını sıkarak öldürdükten sonra yutarlar. Bütün yılanlar avlarını parçalamadan bütün olarak yutarlar. Çeneleri 180° ye kadar açıldığından iri avlarını yutmakta zorluk çekmezler. Küçük bir bahçe yılanı, iri bir kurbağayı rahatça yutabilir. Ziraat için zararlı, fare, tavşan gibi kemirgenleri yiyerek yok ettiklerinden bir bakıma faydalı da sayılırlar, kuş ve kertenkele de yerler. Zehirlerinden de panzehir yapılarak faydalanılmaktadır.
Yılanlar, genellikle üç metre öteyi göremezler. Koku almada burun deliklerini değil dillerini kullanırlar. Uzun ve çatallı dillerinin her iki ucu havadan ve yerden gelen kimyâsal kokuları alır. İçeri çekildiğinde dil ucundaki kokular damaktaki jakobson organında duyu hâline dönüştürülür. Engerek yılanları zehirledikleri avının izini dilleriyle tâkip ederler ve ölüsünü bularak yutarlar. Yılanların burun delikleri, ağız kapalıyken alt çenedeki hava borusunun üzerine geldiğinden ağızlarını açmadan solunum yaparlar. Avlarını yutarken ağız açık olduğundan burun deliklerinin hava borusuyla ilgisi kesilir. Böyle zamanlarda, vücutlarında bulunan hava torbalarındaki yedek havadan faydalanırlar. Çoğu yılanların sâdece sağ akciğerleri gelişmiştir. Diğeri âdetâ kaybolmuştur. Boa ve piton yılanlarında sol akciğerler küçüktür. İri avların yutulması uzun sürdüğü zaman ağız tabanında bulunan soluk borusunun girişi ağızdan dışarı çıkarılabilir. Bu özellik büyük hayvanları yemek için bir adaptasyondur, yılana ağız dolu olduğunda dahi nefes alma imkânı sağlamaktadır.
Dış kulakları olmadığından, uzun zaman yılanlar sağır zannedildi. Çeneleriyle kulakları arasında kemik bağlantıları olduğundan, üzerinde bulunduğu toprağın yansıttığı sarsıntıları kolayca işitirler. Çenesini yere koyan çıngıraklı bir yılan çok uzaktan gelen bir atın ayak seslerini kolayca duyabilir. Yılanların bulunabildiği arâzilerden geçen bir insan, gürültülü ayak darbeleriyle yürüdüğünde hiçbir yılana rastlamaz. Bâzı yılanların göz ve burunları arasında ince zarlı iki çukur bulunur. Bunlar, sıcak kanlı hayvanların vücutlarından yayılan ısı dalgalarını (infrared) tespit ederler. Bunların sâyesinde avlarını karanlıkta bile bularak tâkip ederler. Yılan zehiri av etini eritmeye yarayan kuvvetli bir sindirim sıvısıdır. Zehirsiz yılanlarda bile zehirli olan kuvvetli bir sindirim sıvısı vardır. Ağızlarına parmak sokulduğunda veya dişlendiğinde tükürüklerinden dolayı yanma ve şişme yapar. Dişleri sökülen zehirli yılanlarda dişler tekrar sürer. Yılanların renkleri ve boyları çeşitlidir. Zehirli yılanların başları üçgen ve kuyrukları küt olduğu söylenirse de bunlar kesin belirtiler olamaz. Her yılan zehirli kabul edilerek sakınmak gerekir.
Yılanlar yumurtlayarak ürerler. Yumurtalardan ergine benzer yavrular çıkar. Bunlar hemen başlarının çevresine bakarlar. Boa, anakonda ve engereklerin çoğu yavrularını doğurur. Bunlar gerçek doğum değildir. Yumurtalar ana karnında gelişip açıldığından doğum gibi görülür. Buna “‘ovoviviparite” denir.

Resim ve fotoğraf konularında uygulanan kurallar şöyledir:
  • +18 içerikte resim ve fotoğraf eklenmemelidir.
  • Daviantart.com sitesinden alınan her resim ve fotoğraf için kaynak bilgisi verilmesi zorunludur.
  • Bir mesajda en fazla 3 adet resim/fotoğraf olmalıdır.
  • Eklenecek olan her resim/fotoğraf mesajına konu başlığı girilmelidir.
  • Yukarıda belirtilen kurallara uygunluk göstermeyen bütün resim/fotoğraf ekleri silinecektir.
arwen, kartal1203, herd ve 8 kişi bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Safi; 12 Kasım 2015 00:02 Sebep: Güncellendi.
Blue Blood
20 Temmuz 2006 10:28   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yılan Resimleri

vipera lebetina
herd, Blue Blood, king nothing ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
Blue Blood
21 Temmuz 2006 20:28   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yılan Resimleri

Serpent2001
kamyon, Mystic@L, alehandro ve 3 kişi bu mesajı beğendi.
Blue Blood
27 Temmuz 2006 21:31   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yılan Resimleri

king snake
herd, Blue Blood ve sahin00 bu mesajı beğendi.
Blue Blood
28 Temmuz 2006 21:55   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yılan Resimleri

afang
kamyon, herd ve Blue Blood bu mesajı beğendi.
Blue Blood
3 Ağustos 2006 16:42   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yılan Resimleri

blackdesert
herd, Blue Blood ve JawsKaan bu mesajı beğendi.
Blue Blood
8 Ağustos 2006 18:28   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yılan Resimleri

long nosed whip snake P2172967 WP
kamyon, herd, Blue Blood ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
Blue Blood
26 Ağustos 2006 15:56   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yılan Resimleri

snake bullsnake 031205 30
Blue Blood ve JawsKaan bu mesajı beğendi.
Blue Blood
29 Ağustos 2006 14:36   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yılan Resimleri

b7574693
kambis ve Blue Blood bu mesajı beğendi.
Blue Blood
31 Ağustos 2006 16:25   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yılan Resimleri

king cobra
kambis, kamyon, Blue Blood ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yılan Resimleri benzer konular

Yılan ne ile beslenir?
çabuk olun lütfen
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 12 Ekim 2013 17:02
Yılan (Squamata)
Yılan Vikipedi, özgür ansiklopedi & MsXLabs.org http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/85/Smooth_Green_Snake.jpg "Bir gölün kenarında dinlenen bayağı yeşil yılan, Toronto." Yılan, pullular (Squamata) takımının yılanlar (Serpentes) alt takımını oluşturan, yerde sürünerek hareket...
Forum: Zooloji Cevap: 6
Son Mesaj: 20 Kasım 2012 18:45
Emrah - Yılan
Emrah - Yılan şarkı sözü lyric Bugün benim, benim günüm Dünüm sanki yalan gibi Yılan gibiydim eskiden Akıp giden sular gibi Aşklar bana huzur verir Yazlar beni etkiler Günüm günüme uymaz benim
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Aralık 2009 10:49
Kara Yılan
http://www.dizifilm.com/modules/Reviews/cover.php?coverid=278 “Senin adın artık Karayılan !” Memed dağlarda dolaşmak, silah tutmak yerine, okumak isteyen bir çocuktur. Ama babası Mamo Ağa, onu zorla alıp dağlara götürerek, gece dağ başında sürünün...
Forum: TV Dizileri Cevap: 0
Son Mesaj: 24 Mayıs 2008 13:59
Yılan Bebek
8aLBdZJMjAw Tüylerim Diken Diken Oldu Ya :S
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 5
Son Mesaj: 5 Eylül 2007 08:49
 
Sayfa 0.354 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu