Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Doğu Anadolu Bölgesi Bitki Örtüsü

Gösterim: 52404 | Cevap: 2
5
  • 3 Gönderen ThinkerBeLL
  • 2 Gönderen Mira
23 Ağustos 2009 07:26   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.410
11.422 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Doğu Anadolu Bölgesi Bitki Örtüsü

Doğu Anadolu Bölgesi Bitki Örtüsü
MsXLabs.org & Temel Britannica

Doğal bitki örtüsü genellikle bozkır (step) görünümünde olan Doğu Anadolu Bölgesi yüzölçümünün ancak yüzde 10'undan az bir bölümünü ormanlar kaplar. Bölgenin kuzey kesimindeki ormanlar, başta sarı çamlar ol­mak üzere iğneyapraklı ağaçlardan oluşur. Ormanlar, öteki kesimlerde seyrek meşe top­lulukları halindedir. Ormanın sona erdiği yüksek kesimler ise hayvancılık açısından büyük önem taşıyan Alp çayırlarından oluşan otlaklarla kaplıdır.
Fatih2003, Valeria ve meslando bu mesajı beğendi.
Misafir
30 Ocak 2012 21:11   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Doğu Anadolu Bölgesi Bitki Örtüsü

DoĞu aNaDoLu bÖlGeSiNdE bİtKi öRtÜsÜ BoZkIr DıR
1 Mart 2012 12:59   |   Mesaj #3   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.671 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: Doğu Anadolu Bölgesi Bitki Örtüsü

Doğu Anadolu Bölgesi Bitki Örtüsü

Doğu Anadolu bölgesindeki bitki örtüsü üstünde yüzey şekillerinin, iklimin ve toprak koşullarının etkisi görülür. Bölgenin, yüzey şekilleri nedeniyle, İç Anadolu'dan daha çok yağış alması, ormanın yetişmesine olanak hazırlamıştır. Ormanın bir alt bir de üst sınırı vardır. Orman sınırı altında su yetersizliği yüzünden yazın kuruyan bozkırlara raslanır.

Sıcaklığın artık ağaç yetişmesine yetmediği orman sınırı üstündeyse, dağlık alan bozkırları, dağ çayırları ve yosun kümeleri içeren doğal "Alp tipi" bitki katı yer alır. Doğu Anadolu bölgesinin doğu kesiminde görülen şiddetli kara iklimi, ormanın dağların çok yüksek düzeylerine kadar çıkmasına olanak tanır: Ormanın üst sınırı, Van gölünün kuzeydoğusu ile İran sınırı arasında 2800 m'yi bulur (Bu bütün Türkiye ormanları için en yüksek değerdir). Doğu Anadolu bölgesinin kuzeyindeki ormanlar, şiddetli kış koşulları karşısında bitkisel etkinliklerini kısa bir yaz devresine sığdırmak zorunda olan ağaçlardan oluşurlar.


Bu orman tipinin en güzel örneği Sarıkamış çevresindeki sarıçam ormanlarıdır. Orta ve güney kesimlerdeyse, ormanın yapısı bütünüyle değişir ve sarıçamların yerini meşelikler alır. Meşelikler çoğunlukla bodur ağaç ve çalı kümeleri görünümünde olmakla birlikte, yer yer gerçek orman görünümü alırlar. Bölgenin ikinci bitki örtüsü bozkırdır.


Doğu Anadolu'da çukur alanları genellikle otluk bitki oluşumları kaplar ve özellikleri yöreden yöreye değişir. Doğunun çukur ovalarında otlar ilkbaharda yeşillenip yaz başında kururlar ve bozkır özellikleri taşırlar. Doğu Anadolu'nun Van gölü doğusundaki yüksek düzlüklerinde, otlar ilkbaharda gelişmeye başladıktan sonra, aşağı yukarı bütün yaz mevsimi boyunca yeşilliklerini koruyarak bozkırdan çok çayır görünümü alırlar. Dağ yamaçlarındaysa, bozkır görünümü çalılık görünümüne doğru kayar. Ama, bitki örtüsünün bu doğal görünüşü yüzyıllar boyunca değişikliğe uğrayarak büyük ölçüde bozulmuştur. Eski ormanlık alanların büyük bölümünün yerlerinde çalı kümeleri, dikenli bitkiler, bozkırlar görülmektedir.


***

1.
Gelişim Hachette, Gelişim Yayınları, 3. Cilt, Sy:105
6
ThinkerBeLL ve Valeria bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Doğu Anadolu Bölgesi Bitki Örtüsü benzer konular

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bitki Örtüsü
Bitki Örtüsü: Bölgenin tabiî bitki örtüsünü bozkır bitkileri meydana getirir. Orman yönünden Türkiye’nin en fakir bölgesidir. Ormanlar bölgenin onda birinden daha az yer tutar. Ormanlarda yaygın olan ağaç türü mazı meşesidir. Meşeler genelde bodur ağaç ve çalı görünümünde olmalarına rağmen, yer yer...
Forum: Güneydoğu Anadolu Bölgesi Cevap: 1
Son Mesaj: 3 Mart 2012 11:30
Doğu Anadolu Bölgesi'nin bitki örtüsü nedir?
Arkadaşlar ödev yapıorm yardımcı olursanız cok sevinirim amacım tek bitki ortüsü ile ilgiili bir yazı yazmak...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 6
Son Mesaj: 22 Ocak 2012 02:29
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 27 Aralık 2010 23:03
İç Anadolu Bölgesi Bitki Örtüsü
İç Anadolu Bölgesi Bitki Örtüsü İç Anadolu Bölgesi'nin doğal bitki örtüsü genellikle bozkır (step) görünümündedir. Bu bozkırlar, eskiden bölgede geniş yer kapladığı bilinen ormanların yok olmasıyla ortaya çık­mıştır. İç Anadolu Türkiye'nin orman açısın­dan en yoksul bölgelerinden biridir....
Forum: İç Anadolu Bölgesi Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Haziran 2010 15:58
Doğu Anadolu Bölgesi'nin bitki örtüsü neden çayır durumundadır?
doğu anadolu bölgesindeki otlar neden çayır durumundadır
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 5 Ocak 2010 00:55
 
Sayfa 0.178 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu